Чи хтось із вас чув аби пасічники висловлювалися про бджолиний ужинок терміном «хабар»? У них для цього є точніше слово – «взятка». Це не дослівний переклад з російської, це наповнений змістом термін від дієслова «взяти». Взяти від природи і навколишнього середовища те, що можна зібрати за максимальними мірками. Коли цвітуть сади і різнотрав'я робочі комахи про спочинок не згадують: носять, носять і носять… Нектар переробляють у мед, складають у стільники і закупорюють кожну комірку до кращих часів про запас. Один потужний бджолиний рій може принести за сезон центнери цілющого і запашного продукту.

Чи не пишним цвітінням різнотрав'я для військоматів став мобілізаційний період в час війни із агресором з мови (язика) котрого і пішов термін «взятка», тобто «хабар». Воно і в мирний час добре велося із «медозбором», адже не кожен рекрут бажав служити у війську і слухатися чужих команд. Були чіткі розцінки «косіння» від армії, були надійні схеми отримання «мзди» через підставних осіб, була справедлива (!) програма розподілу «взятки» згідно займаних посад, тобто «по чину». Чи можна про це говорити відверто і мати на увазі всіх воєнкомів а чи тільки деяких «гнид»? Ні! Це і є всезагальна корупція яка дісталася нам безпосередньо від власників «язика» де є слово «взятка». Адже кожен чоловік є військовозобов'язаним, у кожного чоловіка є родичі, дружина, тітка, дядько, сват і брат. Вийти через родичів, знайомих, друзів на впливового «пасічника» в період «медозбору» нема проблем! Ось і накосив одеський воєнком Євген Борисов аж 188 мільйонів гривневого меду і накупив собі «вуликів» за бугром для спокійної старості оформивши їх на своїх далеких і близьких родичів. А чи тільки заповзятливий Євгеній став генієм медозбору? Сади цвіли даруючи нектар всім чиновникам у погонах що тримали на обліку військовозобов'язаних «медоносів».

На Волині затримали під час отримання неправомірної вигоди заступника начальника Іваничівського РТЦК та СП. На хабарі затримали воєнкома Вінниці. Узяв 10 000 доларів США. Це такий собі молодший лейтенант Юрій Черевка. У Тернопільській області на хабарі затримали заступника військового комісара. Він вимагав від місцевого жителя 1,5 тисячі доларів за допомогу в уникненні строкової служби в ЗСУ.  Чернігівські поліцейські викрили військового комісара на вимаганні хабаря за непризов на службу у Збройні сили України. 1200 доларів США неправомірної вигоди вимагав районний військовий комісар від місцевої мешканки. За цю суму обіцяв владнати питання щодо непризову її сина на строкову військову службу. В Івано-Франківській області військового комісара затримано з хабарем понад тисячу доларів США. 51-річний підполковник Збройних Сил України за грошову винагороду допомагав уникнути призову на військову службу. До злочинної діяльності він долучив колишнього працівника комісаріату. 

Це тільки початок довжелезного списку бо Володимир Зеленський доручив Валерію Залужному відправляти на фронт воєнкомів із центрів комплектацій а на їхні місця ставити воїнів, які отримали поранення а для цього скрупульозно перевірити не тільки всіх працівників воєнкоматів а і їхніх близьких і далеких родичів на відповідність належного їм майна до отримуваних доходів. Процес уже пішов і приносить не менші плоди аніж медозбір в апогей цвітіння природи.

А тепер давайте знайдемо (за традицією) крайнього винуватого у корупціях глобального призовного масштабу. Головні воєнкоми? Офіцери середньої ланки? Прапорщики? А ось і ні. Вони тільки збирають «взятки», а носять їх у вулики під назвою «Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», що є органами військового управління, які забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації"  (ТЦК ) – рядові медоноси, тобто МИ із ВАМИ. Бо саме у нас із вами щедро цвітуть сади нашого родоводу і нашим рідним не хочеться жертвувати головами синів, чоловіків, племінників, сватів, братів заради почесного обов'язку перед батьківщиною. Хай, краще, хтось кладе на вівтар своє життя. Тільки ж не ми. Ми навіть не будемо донатити на ЗСУ, ми краще зберемо крупну суму (згідно прейскуранту) і дамо "на лапу" воєнкому, він "відмаже" від ризику… А "відмазаним" краще всього зберігатися за "бугром" і нелегально перетнути кордон, і дати "на лапу" митнику згідно встановленого прейскуранту.

Ось такий медозбір у нашому суспільстві.

 Ось так цвітуть сади притупленої свідомості і громадянської незрілості. 

Цвітуть буйним квітом. 

Тільки пахнуть препаскудно.

Віталій КЛІМЧУК