Війна вже триває протягом двох тижнів. З першого дня зустрічаються переможні прогнози: «закінчиться на вихідних», «сил залишилось на тиждень», «санкції та доллар по 300», «дають літаки». І після кожної такої новини,  охоплює емоційний оптимізм, відчуття швидкої перемоги. За кілька днів стає зрозумілим, що оптимістичні прогнози не завжди стають реальністю. А війна не закінчується за 5-7 днів.  

 

Психологічно, ми опинилось у ситуації емоційних гойдалок. Коли оптимістична новина підводить нас на емоційну гору. А коли прогноз не справджується, нас кидає вниз у відчуття розчарування, агресії до Заходу, який не хоче закривати небо чи просто відчуття безпорадності.

 

Ситуацію емоційних гойдалок можна порівняти із автомобілем, який швидко розганяється, потім миттєво гальмує. І організму і механізму такий ритм може бути шкідливим. Ми таким чином знищуємо, розхитуємо власну нервову систему. 

 

Коли ми переживали емоційну кризу в 2013-2015 роках, було зрозуміло, що така ситуація надовго. Навіть, закінчивши війну перемогою за 5-7 днів, ми будемо зайняті розмінуванням, відновленням доріг та спробою повернути додома кілька мільйонів осіб. Остаточно зрозуміло, що ситуація кризи, спричиненої хуйлом, — надовго.

Отже, нам необхідні сили та холодна голова. Отже, ми повинні дбати про свою психіку, щоб її вистачило надовго. Надмірний оптимізм (як і надмірний песимізм), небезпечний і змушує нас втрачати розумний спокій. Особливо, коли оптимістичні прогнози не справджуються.

Що варто робити:

  1. Новини потребують витримки. Якщо ви побачили позитивну новину, почекайте кілька годин чи днів. Почекайте підтвердження з боку офіційних джерел. Почекайте фото та відео-матеріалів.
  2. Новини потребують аналізу. Ми повинні розуміти, що навіть наші бійці та офіційні джерела будуть витримувати певний дух новин, витримувати переможну та заспокійливу тональність. Це правильно, оскільки вони підтримують наш моральних дух. І тому, певні цифри та числа потрібно тримати в голові, але витримувати їх до підтвердження.
  3. Спробуйте «побачити цю новину» у масштабі кількох днів. Чи буде вона актуальною протягом декількох днів? Чи варто зараз витрачати на неї емоційні зусилля? Якщо ми спалили колону ворога — це дуже круто, але завтра буде інша колонна. Спробуйте зрозуміти, що ми кожного дня палимо колонни, це вже просто приємна буденність. Тому не варто вкладати надмірну кількість емоцій у даний позитив.  

 

ВАЖЛИВО. Рекомендації стосуються в тому числі і негативних новин. Тимчасово втрачений населений пункт, завтра може бути відбитий ЗСУ. А відмова працювати з рф (як от зробила Coca-Cola на початку війни), за декілька днів змінюється рішенням принити співпрацю з РФ.

 

Бережіть свою психіку, та вірте в Збройні сили України.

 

Автор — психолог, та дає професійні рекомендації по витримці та відновленню у стресових ситуаціях.

Якщо стаття буде корисною, буду намагатись писати більше рекомендацій по збереженню психіки. 

Тому, якщо сподобалось ставте «вподобайки»