Буває декілька видів стресу. Стрес буває короткочасний, коли стається щось неприємне, але загалом не страшне. Організм мобілізується та швидко справляєтсья із ним. Стрес буває хронічний. Коли подразник діє на людину протягом тривалого часу. Він може накопичуватись протягом тривалого періоду і небезпечний саме своєї накопичуваністю.

Стрес буває критичним, коли подія, що викликала стрес, перегортає весь наш світ. Коли уходить близька людина, коли ви переживаєте катастрофу чи аварію, коли зазнаєте насильства.

Війна раптом стала критичним стресом для мільйонів українців. Навіть якщо вони не були у зоні бойових дій. На них може впливати спілкування із біженцями, кадри розрухи, повітряні тривоги чи очікування ворога, який може прийти в у ваш регіон.

Критичний стрес я зазвичай порівнюю із картою території. Живучи у мирному світі, ми ніби живемо у знайомому місті. Ми знаємо, де розташований наш будинок, де розташовані ключові для нас місця. Ми можемо розрахувати скільки часу йти до найближчого супермаркета та можемо розрахувати свої плану на майбутнє. Ми призначаємо друзям зустрічі, розуміючи, що скоро будемо на місці. Ми можемо, умовно, планувати своє життя. Хоча життя і може давати нам сюрпризи.

Війна раптом «поселила» нас у нове місто. Ми не плануємо, не можемо розраховувати на себе. Ми не те що не можемо планувати. Ми навіть не впевнені, що завтра будемо жити у цьому будинку. Викликає відчуття безпорадності. Викликає відчуття, що ми не контролюємо своє життя.

І це відчуття безконтрольності, неможливості планувати свої плани, підвішує людину у невизначеності. Ми втрачаємо контролю, ми починаємо відчувати, що від нас нічого не залежить. У багатьох виникає відчуття навченої безпомічності. Коли ми не віримо, що здатні щось зробити, чи на щось впливати. Найперша стратегія, яка приходить до розуму у багатьох – сісти та скласти руки. Бо ми, здається, ні на що не впливаємо.

Але є можливість вийти із цього стану. Нам потрібно повернути собі відчуття контролю. З «незнайомого міста», де всі вулиці та крамниці для нас нові, ми повинні, хоча б частково повернутись до міста, яке нам знайоме.

В психології радять купу вправ, яка може на це впливати:

Займаючись знайомими справами, ви повертаєте відчуття контролю над своїм життям. Хай  частково, хай тимчасово. Бо відчуття безпорадності може повертатись та наздоганяти. Ви повинні зрозуміти чи згадати, що Ви здатні, хоча б частково розпоряджатись своїм життям.

Поступово у вас повернеться здатність свідомо повертати свою увагу на важливі для вас речі. Ви згадаєте, як це «вчитись», «шукати можливості», «бути корисним». І поступово почнете повертати частину себе у зону контролю, зону комфорту. Бо навіть в умовах війни, ви залишаєтесь людиною, якій Господь залишає право вибору та право дії.

 

Якщо раптом стаття здалась корисною.

Ви можете підписатись на профіль автора у Facebook.

Або допомогти йому грошима. Сума наразі неважлива. Навіть 1 перерахована гривня допоможе відчути, що варто писати такі статті.  4441 1144 2690 1334

Буду дуже вдячний.