Нині багато хто навіть не уявляє, як це – працювати на великому підприємстві. Приміром, на великому заводі… На ду-у-же великому! Де територія – це три автобусних зупинки. Де йдучи від заводоуправління до цеху готової продукції заводською алеєю, ти почуваєш себе як на центральній вулиці великого міста – тільки замість тролейбусів повсякчас снує службовий транспорт. А навкруг – цехи, цехи… І біля кожного невеличкий фруктовий сад, де можна підійти і нарвати яблук, або натрусити… персиків.
І ти – частинка цього величезного заводського механізму, де свої заводські їдальні і буфети, своя медична частина, свій профілакторій, свої бази відпочинку, свої гуртожитки, в одному з яких живеш і ти за 9.40 на місяць при зарплаті 160+. Відтак завод думає не лише, де і як тобі працювати, але і де та як жити, як відпочивати, куди їздити на вихідні і у відпустку…І твоя бригада – це майже твоя сім'я, а начальник цеху – рідний батько.
Ти й сам через пару років сумлінної роботи можеш стати майстром чи начальником дільниці, а там і до начальника цеху недалеко. А якщо за цей час вже встиг одружитися, то переїдеш у сімейний гуртожиток, звідки молоді переселитися у нові заводські квартири потім не квапляться, доки не народиться дитина, бо тоді світить двокімнатна.
Тож, щоразу, коли я дивлюся фільм «Весна на Зарічній вулиці», проймають слова пісні:
Я не хочу судьбу иную,
Мне ни на что не променять,
Ту заводскую проходную,
Что в люди вывела меня…
Для мене такою стала прохідна Новокаховського електромашзаводу, де після закінчення Полтавського електротехнічного технікуму я починав оператором староукладального напівавтомата. Дякую тобі, рідний заводе!
І горіти в пеклі тим, хто усі ці 30 років знищував підприємство, яке в описані мною часи постачало свою продукцію у 60 країн світу. І це не якесь там Зімбабве, а й Англія, Франція, Японія, Китай, Мексика, Аргентина…
Щоб побільше гарячої смоли підливали чорти тим, хто розграбувавши тисячі таких підприємств по всій Україні ще залишається на цьому світі, шикуючи на грошах від зданих у металобрухт заводів і фабрик.