На думку Віталія КУЛИКА, рішення Міжнародного кримінального суду не зірве поїздку Сі Цзіньпіна до Путіна.

«Сі приїде спокійно до Москви, його це не зупинить. По-перше, Китай не ратифікував Римський статут. А по-друге, Сі сам знаходиться за крок від подібного ордера, оскільки звинувачується в геноциді уйгурів у Китаї. Сі засудить однополярний світ ну і щось обговорить з Путіним. Однак візит Сі може стати чи не останнім візитом керівника великої країни до Росії», — сказав експерт.

Варто зауважити, що досі МКС лише раз видавав ордер на арешт чинного глави держави. Сталося це у 2008 році. Тоді президента Судану Омара аль-Башира звинуватили в геноциді через ймовірні етнічні чистки під час одного з конфліктів на півдні країни. Незважаючи на ордер, аль-Башир продовжував закордонні поїздки, у тому числі й до країн, що ратифікували Римський статут.

У 2019 році владу 75-річного аль-Башира повалили в результаті військового перевороту, а через два роки нова влада оголосила, що видасть його до Гааги. Однак досі цього не сталося.

«Країни, які ратифікували Римський статут, формально повинні виконувати цей ордер. Але на практиці це відбувається не завжди. Наприклад, президент Судану Омар аль-Башир, на якого був виданий такий ордер, спокійно їздив у ці країни. Але для України це позитивний знак, оскільки після цього ордера можна йти далі. І я думаю, що далі буде засудження ідеології і практики рашизму за аналогією з нацизмом.

Я сподіваюся, що ордер МКС відкриє перспективу проведення ефективного Міжнародного трибуналу і його вирок ігнорувати буде просто не можливо. Військові злочинці та учасники рашистського режиму повинні підпадати під кримінальне переслідування по всьому світу без терміну давнини. Як нацистські злочинці. Їх мають діставати з-під плінтусу десь в умовних кішлаках Таджикістану чи Сирії й саджати на довічно (на жаль смертна кара міжнародними трибуналами більше не використовується)

Путін тепер став не рукостислим і вже не зможе поїхати з візитом до жодної цивілізованої країни. МКС фактично поставив крапку там, де лідери ЄС і, навіть, США не мали на це політичної волі.

Інша справа, що Путін може не дожити до виступу в Гаазі в ролі звинуваченого. В цьому не зацікавлені у  першу чергу його поплічники», — зазначив Віталій Кулик.

(Апостроф)

Малюнок Maksym Palenko