В останній час з'явилося багато чуток, що РНБОУ найближчим часом введе санкції проти олігарха Дмитра Фірташа. Ніби, таким чином, Банкова має показати, що атакує не лише фракцію Медведчука в ОПЗЖ, але і «газовиків» (Льовочкіна – Бойко), яких пов'язують з «віденським самітником». Проте, в цій історії є й суто економічні причини і ведуть вони в НАК «Нафтогаз».
Справа у тому, що Дмитро Фірташ контролює 70% розподілу газу в Україні. З 42 оператора газорозподільчих мереж (обл- та міськгази) 22 – підконтрольні Регіональній газовій компанії. Більшість облгазів були придбані Фірташем при Януковичі за символічні суми. Водночас оператори ГРМ не володіють мережами, вони перебувають у власності держави. Але користуються ними безоплатно.
Основний їхній дохід – це тариф на розподіл газу, який сплачують всі споживачі. За даними НКРЕКП, в 2021 році газорозподільчі компанії отримають 25 млрд грн тарифної виручки. Однак 70% цієї виручки (або 17,6 млрд грн) отримає 22 облгази Регіональної газової компанії Фірташа.
Минулого року вони розподілили 13,7 млрд куб м газу. На основі цих даних розраховується виручка облгазів на цей рік, а також прибуток, який для операторів РГК становитиме 1,6 млрд грн.
У той же час самі облгази Фірташа почали нарощувати борги. Експерти зазначають, що на середину квітня загальна заборгованість облгазів перед ОГТСУ — 10 млрд грн: 6,5 млрд грн — це нарахування до сплати і 3,5 млрд грн — прострочена заборгованість. Це половина чистого прибутку оператора ГТС за 2020 рік. Цей борг виник через небаланси, які створюють оператори газорозподільчих мереж. Простіше кажучи облгази несанкціоновано відбирають з ГТС газ начебто на свої виробничо-технологічні витрати. Безнадійний борг через несплату операторами ГРМ за небаланси з 2015 по 2019 роки становить 44 млрд грн.
Але схема не в цьому. До боргів ми ще повернемося і вони нам цікаві в контексті можливих політичних рішень на газовому ринку.
Наш більше цікавить Фірташ як власник компанії «ЙЕ Енергія», що виступає найбільшим постачальником газу для населення. Як зазначає телеграм-канал «Монополіст», група збутів під брендом «ЙЕ Енергія» отримала споживачів без конкуренції – у спадок від облгазів. При цьому облгаз-збути Фірташа почали перешкоджати переходу до нових постачальників газу.
Також виявилося, що найдешевший річний продукт для населення запропонували «Нафтогаз» – 7,96 грн за куб газу і постачальники Дмитра Фірташа під брендом ЙЕ Енергія (облгаз-збути) – 7,99 грн/куб. Постачальники Фірташа продають більше половини газу для населення. А облгази Фірташа, з якими вони пов'язані, розподіляють близько 70% газу в країні. У всіх інших постачальників річний продукт дорожче
Експерт Сергій Голованьов стверджує, ща мала місце змова між екс-керівником НАК «НАфтогаза» Андрія Коболєвим та людьми Дмитра Фірташа. «Нафтогаз» дав збутам Фірташа річну ціну закупівлі газу 7,42 грн/куб. Для інших постачальників ціна складала від 8 грн/куб. Не публічно «Нафтогаз» пояснює це тим, що «фірташі» прийшли домовлятись у березні, коли спотова ціна на газ була низькою. Не зрозуміло, правда, чому інші постачальники не знали про те, коли приходити?"
Новий глава НАК "Нафтогазу" Юрій Вітренко заявив, що "фактично рішення про ціноутворення в Україні останнім часом приймалися шляхом непрозорих переговорів між "Нафтогазом" і групою Фірташа. Фактично у нас "Нафтогаз" і група Фірташа визначали, які будуть ціни на газ... В умовах деолігархізації "Нафтогаз" не повинен за закритими дверима досягати непрозорих домовленостей з групою Фірташа на величезні обсяги газу і сумми"
І ось тепер найцікавіше: керівництво НАК "Нафтогаз", на чолі з "священної коровою" для "соросят" Андрієм Коболєвим, йде на змову з олігархом, який контролює 70% розподільних газових мереж та фактично допомогає йому встановити монополію на сбут газу населенню, через "демпінг" ціни для його компаній. Я все все вірно зрозумів?
Сергій Голованьов стверджує, це означатиме цементування ринку під двох монополістів – групи Фірташа і Групи "Нафтогаз". у січні-лютому багато незалежних постачальників погодились купувати газ у "Нафтогазу", за умови передачі своєї абонентської бази. Тепер вони отримали оптову ціну, яка вища за роздрібну ціну Нафтогазу і "фірташів". І при тому "Нафтогаз" має базу їх абонентів, яких легко переманить до себе дешевшою ціною.
І це підтримувалося Наглядовою радою НАК "Нафтогазу"? Опосередковано – так. Наші розпіарені фахівці з корпоративного управління, які послуговуються Керівними принципами ОЕСР/OECD щодо корпоративного врядування держпідприємств та "найвищими стандартами" і тп. "освятили" договорняк "Нафтогазу" з олігархом-монополістом, та й ще допомогли йому отримати додаткові сегменти ринку.
Тепер що ж з цим робити? З одного боку борги облгазів, з іншого приватна монополія в змові з держмонополією.
Глава правління "Нафтогазу" Юрій Вітренко говорить, що компанії Дмитра Фірташа отримують на ринку газу надприбутки за рахунок націнки в 30-40% у порівнянні з цінами конкурентів і держава повинна з цим щось робити. Наприклад, забрати облгази за борги. "Часто насправді це жорстка судова робота проти компаній того ж пана Фірташа, де у нього через суд потрібно ці компанії забирати. Якщо не може розрахуватися, значить, ця компанія повинна фактично перейти у власність держави у правильний законний спосіб", — підкреслив Вітренко.
Схоже що позиція нового очільник НАК "Нафтогазу" знайшла підтримку і на Банковій, попри всі зусилля Льовочкіна та ін лобістів Фірташа. РНБО може в найближчий час запровадити санкції проти облгазів через борг на майже 10 млрд грн перед Оператором ГТС за відібраний і не оплачений газ з ГТС в якості виробничо-технологічних витрат. Поки це може бути блокування компаній, арешт рахунків тощо. Наступним кроком стане реприватизація та повернення контролю над обл- та міськ- розподільчими компаніями державі. Це неодмінно вдарить і по "ЙЕ Енергія".
Джерело — ПолітКом