Здається, який стосунок має напад голови правління «Укрексімбанку» Євгена Мецгера на знімальну групу програми «Схеми» до рейдерства торгівельного комплексу SkyMall і, ще більше, – до окупованого росіянами Донбасу? Виявляється прямий.

Як зазначає «Обоз», конфлікт між знімальною групою програми «Схеми» та Мецгером почався через розслідування журналістами видачі «Укрексімбанком» кредиту в $60 млн Сергію Брюховецькому на купівлю торгово-розважального центру SkyMall у Києві. Уточнювальні питання журналіста вивели Мецгера з рівноваги.

Це той самий SkyMall, про який я вже писав в червні цього року. Історія естонського інвестора, засновника Arricano Real Estate Plc Хіллара Тедера та справа про рейдерське захоплення ТРЦ Sky Mall є показовим кейсом – ілюстрацією «інвестиційної привабливості» України останнього десятиліття.

Конфлікт навколо ТРЦ Sky Mall триває з 2013 року, хоча остаточно захоплення ТРЦ відбулося за Порошенка. Згідно рішення Вищого суду правосуддя в Лондоні, об'єкт було фактично переоформлено шляхом низки злочинних діянь, до яких, зокрема, причетний підприємець з російським паспортом Андрій Адамовський. Це трапилося не без участі нардепа від БПП Грановського.

В 2019 році, відразу після перемоги на президентських виборах Володимир Зеленський особисто пообіцяв президенту Естонії вирішити цю ситуацію та проконтролювати розслідування.

Попри обіцянки Зеленського «віз і нині там». За цей час група компаній Arricano Real Estate Plc направили Президенту і Міністерству юстиції повідомлення про інвестиційну суперечку з вимогою відшкодування $750 млн через втрату ТРЦ Sky Mall у Києві. Тобто, за рейдерство окремих груп можемо заплатити ми з вами, як платники податків.

В серпні ц.р. президентка Естонії Керсті Кальюлайд заявила, що інвестиції в Україну є ризикованими, і не радила громадянам своєї країни вкладати кошти в українські проекти, а також про те, що на сьогоднішній день Україна не відповідає необхідним вимогам для вступу до Європейського союзу.

І ось тепер маємо новий скандал, коли у травні державний «Укрексімбанк» надає кредит в $60 млн на купівлю сумнівного активу, який знаходиться в судах та майновій суперечці.

Як пише «Обоз», власник ТРЦ Sky Mall змінився 23 червня 2021 року. Тоді новим власником компанії «Оптова мережа 2011», яка володіє майном торгово-розважального комплексу, стало ТОВ «Славіан», кінцевим бенефіціарним власником якого є Сергій Брюховецький. Зміні власника «Оптова мережа 2011» передувало зняття арешту з майна ТРЦ Sky Mall.

Народна депутатка Галина Янченко в своєму телеграм-каналі стверджує, що кредит в 60 млн доларів був виданий двом сумнівним компаніям… під заставу ТРЦ Sky Mall. І

бенефіціаром обох компаній є мешканець «ДНР» нєкій Сергій Брюховецький. Більше того, він є платником податків на окупованій території.

Брюховецького відносять до «старих донецьких» з оточення губернатора Донецької області Анатолія Близнюка. Журналісти вважають, що він досі має бізнес на окупованих територіях та веде справу з російською окупаційною адміністрацією в Донецьку.

Але є у нього й інші цікаві контакти. ЗМІ вказують, що Сергій Брюховецький є батьком дружини депутата від ОПЗЖ Федора Христенка. Останній відомий зв'язками з «авторитетом» Олександром Батуріним (Батура), а через нього — з оточенням Юрія Іванющенко.

Христенко засвітився не лише участю в святкуванні дня Росії, але і тим, що 14 грудня 2019 року влаштував день народження своєї другої половинки в Москві, в дорогому готелі «Чотири пори року» навпроти Кремля, за участю зірок російського шоу-бізнесу (Киркоров, Басков, Лепс та ін.). Шоу-програма коштувала за оцінками медіа лям зелені.

Тепер, УВАГА, питання: чому ні проблемність активу, ні міжнародний арбітраж, ні особа бенефіціарного власника компаній-позичальників не зупинила керівництво державного «Укрексіма» від видачі кредиту? І чи буде провадження і розслідування справи Мецгера не тільки у епізоді з нападом на журналістів «Схем», а й у справі з можливим фінансуванням тероризму на Донбасі українським держбанком?