Після початку великого вторгнення росії в Україну більшість міжнародних інституцій позбавилися присутності росіян у своєму складі чи керівних органах, засудивши агресію Кремля. Проте, є ряд організацій, які ніби «поза політикою», або неспроможні в силу статутних особливостей цього зробити. Але за довгими поясненнями, чому «міжнародна бюрократія» має триматися нейтралітету, насправді приховується брак політичної волі та корупційна складова. Навіть якщо остання і подається як «вступні внески», а саме перебування рашистів в організації — «потребую взаємодіяти в ім'я глобальної безпеки».
Прикладом таких небезпечних подвійних стандартів, а по факту — толерування агресії росії проти України, є діяльність Міжнародного агентства з ядерної безпеки (МАГАТЕ) у Відні. На адресу цієї організації в останній час надходить все більше критичних зауважень, щодо сліпоти чи вибіркової уваги, коли питання стосується ситуації на окупованій ЗАЕС. Днями така поважна організація як Грінпіс заявила, що гендиректор Агентства Рафаель Гроссі вводить в оману Раду Безпеки ООН, стверджуючи що немає жодних ознак порушень п'яти принципів МАГАТЕ і що в цілому Росія співпрацює з МАГАТЕ.
В тексті, розміщеному на сайті Грінпісу, зазначається, що у вересні 2023 року Грінпіс попередив, що МАГАТЕ не може виконати свій мандат на станції через те, що Росатом і російські збройні сили блокують доступ до критично важливих частин станції, і що МАГАТЕ не повідомляє про порушення Росією принципів безпеки та захисту. «Як це можливо, що Росатом і російські збройні сили можуть розміщувати вибухонебезпечні боєприпаси на найбільшій в Європі атомній електростанції й це не є порушенням? Не може бути ніякої нормалізації абсолютної кризи в Запоріжжі з боку МАГАТЕ, в тому числі під приводом того, що Росія співпрацює з МАГАТЕ. Чим довше триває російська окупація і війна, тим вище ризик серйозної ядерної події. Необхідно чинити максимальний міжнародний тиск на „Росатом“, щоб припинити окупацію та порушення всіх стандартів ядерної безпеки, що означає застосування ефективних санкцій та припинення західними ядерними компаніями бізнесу з цією державною злочинною організацією», — заявив Ян Ванде Путте, експерт з ядерної енергетики проєкту Грінпіс «Зелена реконструкція».
Про маніпуляції у звітах та заявах керівництва МАГАТЕ щодо ЗАЕС постійно пишуть й вітчизняні експерти та фахівці з ядерної безпеки. Кожен раз Рафаеля Гроссі тикають носом в невідповідність реалій тим заявам і релізам, які він публікує.
Нагадаємо, що призначений Росатомом директор Запорізької АЕС Юрій Чернічук 29 грудня 2023 року заявив гауляйтеру окупованих територій Сергію Кирієнку, що у 2024 році станція «налаштована працювати на повну потужність». Через окупацію атомної електростанції «Ростомом» існує багато перешкод для будь-якого перезапуску, зокрема: фізичний стан реакторів і систем безпеки після майже двох років російської окупації; неналежне проведення життєво важливих перевірок і технічного обслуговування різко скороченим штатом працівників, у тому числі некваліфікованим персоналом, призначеним «Росатомом», а також вразливість електромережі за межами майданчика через російську війну. Докази деградації станції неодноразово наводилися Державною інспекцією ядерного регулювання України (ДІЯРУ).
Але звідки така «сліпота» у МАГАТЕ? Чи це лише дотримання «літери угод»? Можливо відповіддю на це питання є той факт, що сам Секретаріат МАГАТЕ у Відні перенасичений росіянами. Там зараз працює приблизно 100 громадян рф. Ці товариші постійно заявляють, що вони є неупередженими співробітниками міжнародної організації. Однак це всього лише ширма під прикриттям дипломатичного статусу. Так, під час перекладу робочих документів Агентства російською мовою (офіційна мова ООН) вони регулярно (цікаво, хто там іще в МАГАТЕ може перекладати документацію російською?) позначають свою позицію, повсюдно використовуючи в перекладі прийменник «на», коли мова заходить про Україну.
Крім того, цей потужний російський спецдесант посилено контингентом із диппаспортами у складі постпредства рф при міжнародних організаціях у Відні на чолі зі ще одним навколоенергетичним діячем — Михайлом Ульяновим.
Михайло Ульянов та Рафаель Гроссі
Водночас ще один громадянин рф — Михайло Чудаков — є директором департаменту ядерної енергетики — заступником нинішнього гендиректора Агентства Рафаеля Гроссі.
З огляду на окупацію Запорізької АЕС російськими військами та, як наслідок, постійну загрозу ядерної аварії на станції, на високих рівнях і не лише українською стороною неодноразово порушувалося питання про усунення цього агента безпосереднього російського впливу із займаної посади в МАГАТЕ. Так, ще 15 березня 2022 році СЕО Грінпісу (GreenPeace International) звертався до Гроссі з вимогою відсторонити Чудакова, у зв'язку з його неоднозначною позицією щодо окупації ядерних об'єктів на території України та його довгим послужним списком у росатомі.
Михайло Чудаков
Грінпіс писав (скрін листа в кінці тексту): «Зараз, в унікальному і тривожному розвитку подій в історії ядерної енергетики, велика ядерна корпорація „Росатом“, що має активні комерційні зв'язки по всьому світу, активно співпрацює зі збройними силами своєї країни у незаконному захопленні та окупації атомної електростанції іншої країни в Запоріжжі. Обмін життєво важливою інформацією з питань безпеки між українським оператором атомної енергетики, Держатомрегулюванням та урядом України і МАГАТЕ має відбуватися в умовах повної довіри та впевненості в тому, що Агентство жодним чином не скомпрометоване своїми зв'язками з „Росатомом“. Тому Грінпіс глибоко стурбований тим, що нинішній заступник голови МАГАТЕ Михайло Чудаков є також колишнім заступником генерального директора „Росатома“. Протягом двох десятиліть ваш заступник директора обіймав керівні посади в „Росатомі“ до свого призначення в МАГАТЕ в 2015 році. На нашу думку, можливість того, що заступник генерального директора Чудаков має будь-яку роль у прийнятті рішень або обміну інформацією під час нинішньої ядерної кризи в Україні, викликає законні питання щодо МАГАТЕ та його відносин з „Росатомом“. Це безпосередньо підриває ефективність МАГАТЕ, зокрема у відносинах з українськими ядерними відомствами. У зв'язку з цим, заступник генерального директора Чудаков є неприйнятним для подальшого перебування на цій посаді». Грінпіс прямо вимагав відставки Чудакова та «негайного роз'яснення, яку роль, якщо така була, Михайло Чудаков відігравав у МАГАТЕ реагуванні на ядерну кризу в Україні; та повне розкриття комунікації між заступником директора та посадовими особами „Росатома“, з моменту початку війни в Україні». Очікувано, що МАГАТЕ на цю ноту не відповів і ігнорив.
Чому МАГАТЕ так важлива для росії? За установчими документами МАГАТЕ покликана сприяти мирному використанню ядерної енергії та перешкоджати її використанню в будь-яких військових цілях, зокрема ядерну зброю. Сама організація незалежно від ООН за допомогою свого власного міжнародного договору, статуту МАГАТЕ, звітує Генеральній Асамблеї та Раді Безпеки ООН. Гіпотетично, рекомендації та звіти МАГАТЕ, в разі чіткої фіксації порушення принципів МАГАТЕ можуть бути підставою для реагування Генасамблеї ООН та стати аргументом для виключення чи застосування санкцій до держав-порушників. Бо мова йде про зброю апокаліпсиса, яка загрожує безпеці усього людства. Але це в теорії.
Насправді МАГАТЕ та ООН давно перетворилися на сервільні організації-синекури, які нездатні на політичні відповідальні рішення. Цим і користуються росіяни, які наводнили секретаріати цих інституцій ФСБшниками та агентами впливу. Як мінімум, що можна було б зробити — так це прибрати росіян з керівних органів МАГАТЕ та «стафу» Секретаріату. Можливо тоді б у Гроссі трохи фокус навівся. Хоча дехто вважає, що російський вплив в МАГАТЕ не вичерпується Чудаковим та «російським офісом», а сягає вершини цієї організації...
лист Грінпісу до МАГАТЕ від 15.03.2022