Мер Запоріжжя Володимир Буряк офіційно звернувся в Раду з пакетом документів про достроковий розпуск Запорізької міської ради. Відповідне звернення було направлено в Комітет організації держвлади і місцевого самоврядування.
Таку необхідність Буряк мотивує тим, що міськрада вже тривалий період часу не збирався на сесійні засідання та не виконує свою функцію.
Дане звернення прийнято і буде розглянуто комітетом у встановленому законом порядку. Що вже вказує на те, що парламентарі не будуть занадто затягувати рішення з даного питання.
Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 85 Конституції України Верховна Рада України призначає позачергові вибори до місцевих рад.Це положення розкривається у пункті 2 частини 1 та частині 4 статті 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зокрема, повноваження міської ради можуть бути достроково припинені у випадках, якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання.
Частина 5 статті 46 згаданого вище закону передбачає, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності – НЕ РІДШЕ НІЖ ОДИН РАЗ НА МІСЯЦЬ.
Тобто, формально встановлені строки скликання сесійпорушені, оскільки сесія 30.07.2021 р. не зібралася і не розглянула питання відведення земельних ділянок.
Центр досліджень проблем шгромадянського суспільства розпочав проект вивчення кризи в м.Запоріжжі. Результати першого етапу, кількісне опитування, ми оприлюднили 27 липня. Зокрема, більшість опитаних запоріжців підтримує ідею дострокових виборів міськради та покладає на депутатів відповідальність за кризу, яка виникла в місцевому самоврядуванні Запоріжжя.
Ми також вказували, що блокування роботи міськради в Запоріжжі не є чимось унікальним. 26 травня 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким увів військово-цивільну адміністрацію в м. Слов'янськ Донецькій області. Це стало результатом тривалого протистояння між мером міста та більшістю міськради. Банкова тоді пішла шляхом простого рішення конфлікту, який можна було б розв'язати політичними методами.
27 липня Верховна Рада призначила позачергові вибори депутатів Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області на 31 жовтня 2021 року.
Відповідну постанову 5769 «Про призначення позачергових виборів депутатів Карлівської міської ради Полтавського району Полтавської області» підтримали 263 народних депутати.
7 липня 2021 року Карлівський міський голова звернувся до Верховної Ради щодо дострокового припинення повноважень депутатів Карлівської міської ради 8-го скликання та з проханням призначити відповідні позачергові вибори.
В обґрунтуванні цього клопотання Карлівський міський голова повідомляє, що сесії Карлівської міської ради, які він неодноразово скликав, не проводяться у зв'язку з відсутністю відповідного кворуму. Остання сесія відбулася 12 березня 2021 року. Як наслідок, не ухвалюються важливі рішення щодо забезпечення життєдіяльності територіальної громади, зокрема, не затверджено план з підготовки регуляторних актів на 2021 рік, не розглянуто понад 1300 заяв громадян щодо земельних питань тощо.
Також нагадаю, що 2 червня, Верховна рада ухвалила чотири проєкти постанов щодо призначення позачергових виборів сільських та селищних голів в чотирьох областях на неділю 31 жовтня 2021 року.
Мова йде про призначення позачергових виборів Надлацького сільського голови Голованівського району Кіровоградської області; позачергових виборів Уланівського сільського голови Хмільницького району Вінницької області; позачергових виборів Смотрицького селищного голови Кам'янець-Подільського району Хмельницької області віддали; позачергових виборів Кельменецького селищного голови Дністровського району Чернівецької області.
Отже є шанс, що Верховна Рада, враховуючи любов «зелених» до простих рішень складних проблем, відправить Запорізьку міськраду на позачергові вибори…