Влада Литовченко 

кандидат історичних наук, директор КЗ КОР «Вишгородський історико-культурний заповідник», член Експертної ради з нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України, експерт Українського культурного фонду, голова Комітету з присудження премії з нематеріальної культурної спадщини при МКІП(2020-22 рр.)

 

Цього року 29  вересня – 17 жовтня ЮНЕСКО відзначає двадцятирічний ювілей Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини. Буде організовано низку заходів задля демонстрації розмаїття та багатства нематеріальної культурної спадщини й підвищення обізнаності про важливість її збереження. Глобальна кампанія відзначення цієї річниці проводиться під гаслом We Are #LivingHeritage Що в перекладіозначає«Ми — #живаспадщина». 

Один із таких заходів — фестиваль «Жива культура — живий світ» — відбувся 30 вересня в Національному музеї народної архітектури та побуту України. Жива спадщина – це люди, стійкість і знання, що передаються з покоління в покоління. 

Фестиваль об'єднав майстрів, які працюють у різноманітних напрямках української нематеріальної культурної спадщини та представляють Київщину, Дніпровщину, Вінниччину, Полтавщину, Сумщину, Волинь, Івано-Франківщину, Одещину та інші регіони України.

Були представлені елементи нематеріальної культурної спадщини України, які вже включені до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини людства ЮНЕСКО: «Косівська мальована кераміка», «Кримськотатарський орнамент „орьнек“, „Петриківський декоративний розпис“, „Козацькі пісні Дніпропетровщини“ та „Культура приготування українського борщу“.

У всіх охочих була можливість долучитись  до майстер-класів з вишивки, ткацтва, соломоплетіння, писанкарства, створення ляльки-мотанки та інших. Гості мали змогу насолодитися давніми піснями села Лука та козацькими  піснями Дніпровщини, послухати думи й балади у виконанні кобзарів, подивитися фільми про елементи НКС України — решетилівську вишивку „білим по білому“ та рослинне килимарство. Гості смакували свіжоприготовленним борщем та ярмаркували. 


Спеціально з нагоди відкриття фестивалю т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв та заступник голови Національного банку України Олексій Шабан презентували монету, присвячену українському борщу.  У 2022 році Україна внесла український борщ до переліку об'єктів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яка потребує охорони. „Український борщ“ — це срібна монета діаметром 38,6 мм. На аверсі монети розміщено малий Державний Герб, напис „Україна“, і жінку, яка в печі готує борщ. На реверсі в центрі зображена тарілка з червоним борщем. Тираж монет складає 2500 екземплярів для номіналу 10 гривень та 75000 для номіналу 5 гривень відповідно. Пам'ятні монети поступили в продаж 4 жовтня і представлені в онлайн-магазині НБУ.

В межах культурних заходів також відбулася онлайн-конференція „20 років Конвенції: жива спадщина проти ракет“ та  проведені круглі столи та тематичні презентації.

Подію було присвячено 20-річчю Конвенції ЮНЕСКО з охорони нематеріальної культурної спадщини, 15-річчю ратифікації Україною Конвенції та 10-річчю внесення першого елемента НКС України „Петриківський розпис“ до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. 

„Конвенція, яку Україна ратифікувала 15 років тому, ставить перед нами завдання та зобов'язання берегти те, чим багата українська нація. І ми вже зараз можемо констатувати, що включено 77 елементів нематеріальної культурної спадщини до Національного переліку, 5 з них вже в списку ЮНЕСКО, а ще 3 подано на внесення“, – підкреслив т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв у вступному слові.

На фестивалі були представлені елементи нематеріальної культурної спадщини України з Національного переліку та ті, які вже включені до Репрезентативного списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Київщина була презентована елементом з Національного переліку — „Обуховицьке ткацтво“.

Організатори заходу: 

Міністерство культури та інформаційної політики України 

Міністерство закордонних справ України

 Національний музей народної архітектури та побуту

Дніпропетровська обласна державна адміністрація

Центр розвитку „Демократія через культуру“ 

Національна спілка майстрів народного мистецтва України

Фонд  „МХП-Громада“

 Асоціація „Дивись українське!“ 

ГО „Алєм“

 Київський кобзарський цех

 Компанія Zinteco