Культурні цінності – улюблені іграшки великих спецслужб.
Про це
мало хто знає, а фанати колекціонування просто не розуміють,
зациклившись на власному хобі…
Просто подумайте, хто може купити картину за сто мільйонів, найбільший у світі діамант чи справжній метеорит… Чи хто може продати. І де ті скарби були до того…
Саме тому музеї, цінні приватні колекції, аукціони, галереї завжди знаходяться під пильною увагою.
Відповідно, переміщення цілісних колекцій, символічних історичних речей НІКОЛИ не відбувається просто так. Особливо, контрабандно. То все, як правило елементи багатоходових операцій великих спецслужб, що мають знакові геополітичні наслідки.
2020 року неймовірно вигулькнула старовинна українська ікона з печаткою одеського музею, яка чомусь опинилася десь на луганщині, можливо була в якомусь місцевому музеї чи нелегальній колекції. Після окупації Донбасу російськими терористами, чомусь опинилася в їх руках. Вірніше, у власності сербських найманців, які вбивали бійців ЗСУ! Потім ті військові злочинці легально виїхали до Росії, отримали коридор від ФСБ і митниці РФ, спокійно, літаком, НЕЗАКОННО перевезли крадену культурну цінність аж до Боснії і Герцеговини! З РФ вивіз культцінностей заборонено!
Далі почався трилер.
Міжнародні найманці-терористи, яким давно місце у тюрмі, легально зустрічаються з співпрезидентом Боснії Додіком і офіційно дарують крадену українську ікону, нелегально вивезену з окупованої частини України! Що є злочином за законами країн ЄС!
Очільник БіП подарунок приймає і публічно дарує викрадену ікону Міністру закордонних справ Росії Лаврову, що прибув з офіційним візитом.
При цьому, «абсолютно випадково», ікону дозволяють детально, з усіх боків, сфотографувати журналістам. Які, чомусь «випадково» звернули на це увагу під час банальної протокольної зустрічі! Особливо на музейну печатку України десь в куточку… А могли б і скотчем заклеїти…
Миттєвий міжнародний скандал. МЗС РФ офіційно повертає ікону в Посольство БіП в Москві. В Боснії починається гостра політична криза, співпрезидента примушують йти у відставку. Щось прогнозувати важко.
Блискуча операція! Можна лише здогадуватися, чия…
Журнал «Музеї України» відразу згадує Операцію «Козацькі регалії» – таємну переправку 1918 кубанськими січовиками знакової колекції з Краснодару до Югославії (Сербія), потім до США, за повернення якої ми боролися, а Путін прислав спецназ ГРУ, що скарби викрав, спричинивши скандал…
Нагадали і розслідування з пограбування Донецького обласного краєзнавчого музею у 2014 терористами Малофєєвим, Гіркіним і Бородаєм. Потім прицільний артилерійський обстріл – замітали сліди… Викрадене частково вивезли до Росії. Ми здіймаємо скандал, пишемо листа Путіну. Кремлівські розуміють, що вляпалися у викрадення культурних цінностей, наказавши легалізувати крадене через дружні країни. Саме такими є Боснія і Сербія!
Ми звертаємося до наших Посольств на Балканах і міністра МЗС Д.Кулеби з проханням звернути увагу на проблему, публічно передбачивши появу крадених скарбів у Сербії!
Дуже логічне передбачення – досвід.
Все збулося за кілька днів! Серби затримують контрабандну колекцію з України! Все «абсолютно випадково»…
Щось дуже схоже на гру ЦРУ, ФБР і СБУ проти ФСБ і ГРУ РФ. Це версія. Цей стиль нам вже добре знайомий. Вищий рівень. І все абсолютно випадково!
На кордоні Сербії, митники затримали вантажівку з контрабандною колекцією старовинних речей, нелегально вивезеної з України.
Під час детального огляду транспортного засобу було встановлено, що кабіна вантажівки та бічний ящик для інструментів були заповнені незадекларованими антикварними речами різних періодів: Бронзового віку, Візантійського періоду, Середньовіччя, а також предметів давніх слов'ян та кельтів.
Митники нарахували 2113 предметів, серед яких найчисленнішими є підвіски, персні, різні інструменти та зброя.
Серед декоративних предметів є браслети, брошки, шпильки, а також затиски для волосся, тоді як серед зброї було багато наконечників для списів, стріл, сокир і навіть булави. Серед предметів повсякденного користування колекція також містить кілька ложок, голок, різців, ключів, шпор, пряжок ременів, ґудзиків та монет.
З огляду на розмір та різноманітність колекції, визначити вартість без експертної оцінки неможливо, і всі предмети будуть передані на експертизу.
Водій сказав митникам, що колекція не його, але він погодився перевезти її з України в Сербію за невелику плату, і що йому сказали, що хтось зв'яжеться з ним після його прибуття в країну.
-Перехоплене зібрання дуже різноманітне. Тут робота перекупника, який
скуповував у копачів. Можливо – на замовлення, бо зазвичай збирають
тему або період. Будуть кращі фото хрестів – можна буде сказати точніше.- прокоментував директор Музею хреста Віктор Векленко.- Експертам можна
буде вирахувати по частині предметів і первинного продавця, і покупця.
Просто: українські жіночі хрести «Яблуневий Спас» це – Слобожанщина +
суміжні території, але хрестів 15-16 століття там майже немає, як і
Русі. Є кілька великих перекупників, які працюють на Мордор. Зрозуміло,
куди ведуть сліди…
Один з анонімних збирачів старовини зауважив, що визнав там кілька хрестів, за які боровся на відомому інтернет-аукціоні Віоліті. Всі речі скуплені…
«Там є хрест 18 ст. з зображенням архангела, та скандинавські, на які я робив ставки. Хрест з архангелом десь місяців 4-5 тому продавався.Також вилка козацька з Віоліті…»
Речник МЗС Олег Ніколенко підтвердив Радіо Свобода, що сербські митники затримали на прикордонному переході Сербська Црня вантажівку, що намагалась ввезти в країну велику археологічну колекцію, хоча, за документами, мала перевозити паркет із України.
«Наше посольство було офіційно проінформовано сербською стороною про факт затримання антикваріату на кордоні з Румунією. У першу чергу, розслідування ведеться сербською стороною, тому що затримання відбулось їхніми митниками. І, відповідно, українська сторона співпрацює з сербською для того, щоб з'ясувати всі деталі», –додали в МЗС.
Деталі справи оприлюднять залежно від просування розслідування, додав речник.
Далі починається справді цікаве.
Відома інформація про авто, водія, відправника вантажу і одержувача. Хто власники фірм? Вирахувати власника, вірніше скупника-упорядника колекції, шлях експонатів через інтернет-магазин Віоліті, що контролюється спецслужбами (невідомо яких країн, до речі), елементарно.
Провести експертизу, і визначити, чи є в колекції речі, вкрадені в державних музеях, особливо з Донецького краєзнавчого, просто. Вивчити контакти з терористами, особливо з РФ…
У кількох змін українських і румунських прикордонників і митників, які чомусь абсолютно випадково не помітили такої великої незадекларованої поклажі, мають виникнути великі проблеми. Якщо не виникнуть, то було так треба… Значить основна ціль – СЕРБІЯ! Хтось дуже важливий у Сербії.
Чомусь звучить музика Ріхарда Вагнера…
За логікою, це лише початок.
Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України»