Продовжуються резонансні пошуки легендарного альбому Гітлера, що загадково зник у Києві. З 2009 року, команда журналу «Музеї України» йде слідами цього артефакту. Здається, підійшли до фінішу…
Залишається отримати відповідь з архіву Служби зовнішньої розвідки України і тоді дві версії…
Розслідування історії з альбомом Гітлера, подарованим Ріббентропом розвіднику СРСР, художнику Глущенку у 1940 році, триває.
Той альбом акварелей, дивився Сталін і все його політбюро. На початку 90-х, альбом зник. Але, про нього чомусь всі пам'ятають!
На сьогодні головна дійова особа – секретар ЦК КПУ з ідеології Олександр Капто. Його тоді хотіли перевести до Москви. Саме Капто, за версією Криволапова забрав альбом…
Якщо поритися в архівах КДБ, то там можливо, буде з десяток доносів на тих, хто той альбом тримав у руках, чи просто бачив…https://www.museum-ukraine.info/?p=11196&embed=true#?secret=9dtfGA5jAD
На початку 90-х, альбом Гітлера був у Києві! Є люди, які його бачили. Був посередник. Фігурує колекціонер.
Ми не повірили у версію, що О.С.Капто, будучи секретарем ЦК КПУ з ідеології, міг привласнити альбом фюрера. Часи були дуже суворими. За таке могли не те що звільнити з посади, а й посадити. До того ж, Капто якраз їхав до Москви на ще більшу посаду. Потім Посол на Кубі і в КНДР…
Олександр Семенович (2009) працював у одному московському інституті. Більше місяця ми намагалися його зловити у телефонному режимі. Так і не змогли поговорити особисто. Вже помер…
Нарешті його секретар Катерина Фурцева, передала коротку відповідь. «Я здав альбом Гітлера!». І все. Де здав? У Москві чи Києві? Кому?
-Можливо, в органи… – припустила секретар.
Редакція журналу «Музеї України» направила два інформаційних запити в колишні архіви ЦК КПУ і КГБ УССР. І відразу отримала відповіді, що нас навіть здивувало – люди доброзичливі і професійні!
Дякуємо пані директору Ользі Бажан за сприяння!
Подяка дослідниці, що все перевірила –
Журжа Ірина Валеріївна завідувач сектору використання інформації та довідкового апарату Центрального державного архіву громадських об'єднань України
Ваш лист Галузевим державним архівом Служби безпеки України отримано. Відповідь буде надана у встановлений законодавством термін.
З повагою
Галузевий державний архів Служби безпеки України
Як ми і передбачали, все зійшлося на архіві КГБ… Значить, Капто, все-таки здав альбом до кагебе… Передбачувано…
Інтриги лише починаються… І несподіваний результат – згідно офіційного листа директора архіву СБУ, альбома у них нема!
Дяка архівістам за сприяння! Особливо особисто директора Архіву СБУ Андрію Когуту за допомогу в розслідуванні! Скористаємося порадою і звернемося до архіву Зовнішньої розвідки.
Хоча, чесно кажучи, шанси на те, що розвідники чомусь, після 1991 року, отримали, для чогось альбом Гітлера і доєднали його до файлів агента Глущенка, невеликі. Робимо запит, чекаємо…
Залишається дві версії.
Секретар Капто здав альбом в архів ЦК КПУ, звідки його, можливо, тихо винесли у бурхливі 90-ті. Або для чогось здав у КГБ УССР, з архіва якого він теж міг зникнути у бурхливі роки.
Але, така знакова річ не викрадається просто так. Там захмарна аукціонна ціна і альбом повинен був десь гучно засвітитися! Що миттєво б засікли міжнародні спецслужби, які уважно моніторять такі теми.
Навіть, якби альбом розшили і спробували продати окремими аркушами.
Отож, висловлю обережне припущення, що секретар ЦК КПУ Олександр Капто залишив Альбом Гітлера собі як сувенір, вирішивши не привертати уваги начальства з ЦК і тим більше, КГБ, перед важливим призначенням в Москву.
Уявіть бюрократичний переполох, якщо секретар ЦК спробував би офіційно здати особисту річ головного наці, для чогось принесеного йому (неофіційно) міністром культури, невідомо як отриману з родини радянського розвідника? Про здачу в КГБ можна і не згадувати…
Коли я з десяток років тому, телефонував Капто в Москву, секретарка, видно теж кадрова кагебістка, після перемовин ні разу не з`єднала мене з екс-послом в КНДР. І замість реального прізвища представилася гучним псевдо – «Екатерина ФУРЦЕВА»! Була міністром культури при Хрущові… Що вже тоді насторожило…
Знищити альбом Капто теж не ризикнув – ті, хто його йому принесли, могли накатати донос. Альбом би миттєво повернувся б.
Значить десь на далеких книжкових полицях московської квартири О.Капто, швидше за все і лежить легендарний альбом Гітлера. Раджу родичам подивитися…
Якщо це так, Альбом Гітлера більше в Україну, а тим більше в родину нащадків художника Глущенка, не повернеться…
Розслідування виявилося несподівано цікавим. І ще не закінчилося. Спробуємо зконтактувати з нащадками О.Капто і чекаємо малоймовірного дива з архіву української розвідки…
Класична історія…
Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України»