На днях в Україну приїздить предстоятель Вселенського патріархату — патріарх Варфоломій. Людина, чиєму рішенню ми завдячуємо створенню незалежної та визнаної світом Православної церкви України, і просто перший серед рівних голів Православних церков.
Це викликає неприховану злість у Московського патріархату в Україні. Його спікери розповідають, що-де візит владики Варфоломія шкодить церковному миру в Україні, що він є «не духовним лідером, а бізнесменом та інструментом геополітики», і влаштовують серед своїх вірян флешмоби «Варфоломей, ми тебе не звали».
Маю зауважити кілька речей.
По-перше, церковному миру (та й просто миру) в Україні не сприяє належність в Україні церкви, яка пропагує зближення із державою-агресором та ненависть до інших конфесій. Церкви, чиї священники співпрацювали з терористами, а єпископи — розпалювали антиукраїнські настрої та просто ставали героями низки гучних скандалів? Церкви, яка просто боїться визнати свою підпорядкованість Москві та усіма силами викручується, щоб ствердити її серед одних та приховати — серед інших.
А візит найшанованішого в світі православного ієрарха церковному миру в Україні не шкодить.
По-друге, щодо бізнесменів та інструментів геополітики — це чистої води проекція. Себто, психологічний прийом, коли на опонента переносяться власні вади.
Візьмемо, наприклад, такого ієрарха Московського патріархата, як владику Павла, намісника Києво-Печерської Лаври, і порівняємо. Можливо, було таке, щоб Вселенський патріарх порівнював якогось політика зі Христом, як Павел — Януковича? Можливо він колись ходив від різних партій, влючно із комуністичною, у міську раду Стамбула? Можливо, це в кафедральному соборі святого Георгія, в якому служить Вселенський владика, стародавні ворота чудом впали, якраз щоб почав проїжджати його новенький автомобіль? Можливо, це владика Варфоломій хвалився, як проклинав людей на смерть? Можливо, це він радив при коронавірусі більше обійматися та цілуватися? Можливо, це на його збагачення працює купа «православних артелів», а в його охороні — десятки бойовиків-”казаків", серед яких був помічений і Ігор Гіркін?
Ні?
Можливо, Вселенський патріархат планує інтегрувати Україну в "грецький світ"? Чи "турецький світ"? Розповідає, що Україна є частиною грецької Ойкумени, а отже має об'єднатися із Грецією? Що Крим є невід'ємною частиною Греції чи Східної Римської Імперії? (за іронією, твердження історично значно більш обгрунтоване, ніж щодо Росії)
То хто ж тут бізнесмен і хто ж тут інструмент геополітики?
Наостанок — щодо "ми тебе не звали".
Абсолютно вірно. Вони — не звали. Але звали інші. Наприклад, президент України. Наприклад, Православна церква України.
Наприклад, я. Я, прихожанин Вселенського патріархату, маю право та честь запросити до України свого Предстоятеля. Чи панове з Московського патріархату питали мене, коли запрошували патріарха Кирила?
Патріарх Варфоломей доклав свою руку до утверждення незалежності України. І на Дні Незалежності він завжди буде шанованим гостем. Співпраця із Вселенським патріархатом, знайомство з давньою грецько-візантійською традицією у православ'ї, не викривленій російським культурним впливом, не підпорядкованій Кремлю, орієнтованій на інтелектуалізм, поміркованість та любов до ближнього — наш шанс відійти від згубного впливу.
Можливо, саме тому з нею борються ті ж особи, яким не до вподоби сама наша незалежність.