Як на тлі викликів воєнного часу, зокрема, залучення молоді через соцмережі до протиправних дій та дій на користь РФ, кіберполіція області працює на попередження таких випадків?
Понад 30 профілактичних зустрічей із людьми різного віку провели в Житомирі представники кіберполіції. Про те, хто найбільше піддається ризику бути ошуканим та як захиститися від небезпеки в інтернеті, в ефірі Українського радіо Житомир розповіла Анна Рудзік, оперуповноважена відділу протидії кіберзлочинам в Житомирській області Департаменту кіберполіції Нацполіції України.
Відділ протидії кіберзлочинам проводить багато заходів, які направлені на попередження подібних злочинів та шахрайств. Зокрема, з початку року було проведено більше 30 зустрічей з житомирянами — це і школи, це і вищі навчальні заклади, розвиткові центри. Зокрема, у «Гончаренко центрі» я проводила зустріч з людьми похилого віку 60+. І в них було багато питань про те, як себе захистити і що треба робити, якщо ти вже став вже жертвою онлайн шахрайств.
Ми дуже активно працюємо з молоддю. Проводимо не просто лекції, а різні активності. Наприклад, у березні 2025 року завершився Всеукраїнський конкурс Cyber Security Camp для здобувачів вищої освіти в Україні, який надавав молодим людям можливість перевірити свої навички у сфері інформаційних технологій та кібербезпеки, виконуючи завдання за різними напрямками. І приємно, що одним із 30 переможців став студент Житомирської політехніки Артем Лайчук.
А чи часто молоді люди довіряють вам під час таких зустрічей свої історії, коли вони стикалися з подібними пропозиціями в інтернеті?
Так, таке відбувається. Наприклад, запитуєш у дев'ятикласників про те, хто знає, які бувають види шахрайства, хто з чим стикався, і піднімає руку дівчинка та каже, що їй приходило повідомлення про те, що її дочка потрапила в якусь погану ситуацію, перерахуйте гроші. Дівчинка, звісно, не має дочки, тому одразу розуміє, що це спроба втягнути її в шахрайську схему. Або коли хлопчик розповідає про те, що йому постійно приходять есемески з банку, а в нього ще взагалі немає картки в банку.
І в таких випадках діти дійсно можуть бути впевнені, що вони стикаються із шахрайством. Але не всі випадки, з якими ми стикаємося в соцмережах, в інтернеті, настільки очевидні.
Чи можна виділити тих, хто найчастіше потрапляє на подібні гачки, хто є в зоні ризику?
Так, в зону ризику потрапляють найбільше вразливі категорії людей і це, на жаль, діти або підлітки. В цьому відіграє роль недостатнього життєвого досвіду і бажання бути, скажімо так, «крутим», особливо, якщо є проблеми в сім'ї або в школі. Саме підлітки часто підпадають подібним спокусам, не усвідомлюючи наслідків своїх дій.
Також це люди, які знаходяться в кризових ситуаціях або мають фінансові проблеми, тому що часто шахраї пропонують швидкі та легкі гроші. Але ми знаємо, що тільки сир в мишоловці може бути безкоштовним.
Також ще можна виділити соціально ізольованих людей з низьким рівнем цифрової грамотності, які не вміють розрізнити фейки, не вміють перевірити інформацію, вірять в усе, що написано в соціальних мережах, вони легко піддаються впливу. Тому захистити себе кожній людині сьогодні має допомагати критичне мислення, фактчекінг. Це означає перевіряти джерела, шукати альтернативні точки зору.
Всі ми нібито і знаємо всі ці рекомендації, але чому ошуканих не стає менше?
Це тому, що люди часто діють спонтанно. Відіграє роль час, коли це відбувається. Наприклад, коли тобі вночі зателефонували, іноді ти можеш не одразу зорієнтуватись, це теж впливає. Тому що шахраї — гарні психологи. Можна десятьом людям зателефонувати і 9 з ним не будуть спілкуватися, а один з 10 за статистикою почне розмовляти. І вони вже розуміють, будеш ти з ними розмовляти, чи ні. Тому якщо вам активно щось нав'язують, зупиніться на хвилинку, подумайте, чому саме вам, чи треба воно вам та як на це реагувати.
Якщо ви вже стали жертвою протиправних посягань, будь ласка, звертайтеся до поліції. Відділ протидії кіберзлочинам в Житомирській області знаходиться за адресою вулиця Героїв Чорнобиля, 2. Мобільний номер телефону 044-3631-898 або пишіть на нашу електронну адресу [email protected].
Якщо ж повернутися до захисту від дезінформації, яка має вплив на кожного з нас та на суспільство загалом, хочу нагадати про використання ресурсу «Кібер Брама» https://chatovi.online/. Ця платформа містить практичні рекомендації та інструменти для захисту від кіберзагроз, фейків та дезінформації. Вона допоможе вам розпізнати фейки, дізнатися про актуальні на сьогоднішній день фейкові посилання. Це, перш за все, боротьба з російським контентом. Якщо ви багато часу проводите в соціальних мережах, всесвітній мережі інтернет, і вам трапилася інформація протиправного контенту або та інформація, яка, на вашу думку, дестабілізує ситуацію в країні, надішліть на неї скаргу. Чим більше буде скарг, тим більшою буде вірогідність того, що джерело заблокують.