«На зображенні зліва чоловік у військовій формі та в шоломі з навушниками. Це – Ігор Лапін» – йдеться на телеграм-каналі «Стоп хазарський каганат».

«Раніше колишній депутат Верховної Ради Ігор Лапін заявляв, що спецпризначенці ГУР і СБУ України сукупно втратили 16 осіб загиблими й 8 пораненими під час операції» – цитує Ігоря Лапіна канал терориста гіркіна-стрєлкова.

Фактично не буває і дня, щоб російська пропаганда не цитувала колишнього народного депутата України, який до цього командував 2-ю штурмовою ротою «Захід» 24-го батальйону територіальної оборони «Айдар» ЗСУ, сформованої переважно з добровольців Волині у 2014 році; а далі – почав свій шлях в політиці. Що ж таке цікаве для кремля в людині, яка має бути однозначним ворогом для росії?

Хто ви, товариш Лапін?

Починав свій життєвий шлях Ігор Лапін в 1988 році в Курганському вищому військово-політичному авіаційному училищі (КВВПАУ), офіцером з вищою військовою спеціальністю «соціальний педагог», де він і отримав диплом з відзнакою. КВВПАУ – колишній вищий навчальний заклад Збройних Сил срср у місті Курган. Зараз на місці училища діє Курганський прикордонний інститут фсб росії, створений Розпорядженням Уряду російської федерації від 24 жовтня 2003 року № 1535-р. Тобто, за освітою Ігор Лапін – «політрук», як в радянські часи називали таких офіцерів.

Як він сам згадував свого часу в інтерв'ю про своє бажання вступити саме в цей заклад, «мав проходити поза конкурсом, але там вчепилися, що якоїсь довідки не вистачає. Бюрократична машина мене відфутболила, але я не здався і написав листа Міністрові оборони, статтю в газету „Красная звезда“, дійшов аж до начальника політвідділу Міністерства оборони СРСР…»

Ще в тому ж інтерв'ю він говорить і про своє ставлення до російських фільмів-бойовиків:

«– Зараз вони перечать певним поглядам на життя, але якщо сприймати їх не в плані політичному, а через призму героїзму солдатів – багато які фільми мені подобаються навіть з тих, про які б я сьогодні мав сказати, що не варто дивитися. Наприклад, „Грозовые врата“ колись був моїм улюбленим фільмом. Але не з точки зору суті конфлікту чи суті війни, а те, що стосується солдатів, генералів, героїв.»

А ще під час виборчої кампанії на посаду Ковельського міського голови у 2010 році разом з батьком профінансував будівництво Храму священомученика Анатолія Ковельського, упц мп, російської церкви. Зробив до неї коштовні подарунки. Що також додає до портрета патріота певних фарб.

Родина

Батько – Лапін Олександр Федорович. У грудні 1978 року був обраний народним суддею Турійського районного суду Волинської області. З червня 1982 року – народний суддя Ковельського міського народного суду, а в липні того ж року був обраний головою цього суду. Указом Президента України від 14 липня 2004 року призначений на посаду голови новоутвореного Ковельського міськрайонного суду. У 2009 році, не добувши граничного терміну служби, подав у відставку.

Репутація, яку можна знайти в медіа досить неоднозначна. В деяких ЗМІ фігурує прізвисько «Саша Долар», або «Саша Бакс». Важко сказати чи це є правдою, проте згадане вище фінансування будівництва храму навряд чи можливе на зарплату судді. І доходи адвоката також не дуже покривають такі витрати. Навіть сімейне АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ «ЛАПІН ТА ПАРТНЕРИ».

Шлях у депутати

«Ще у 2014 році нині покійний Ігор Єремеєв (співголова фракції „Воля народу“, народний депутат України від Маневицького округу №23, власник групи компаній „Континіум“, який трагічно загинув у серпні 2015 р. – ред.)  розповів, що запропонував Лапіну $ 500 тисяч, аби він балотувався на парламентських виборах від Луцька, а не від Ковеля» — стверджував у 2017 році Ігор Палиця, на той момент – Голова Волинської обласної ради.

Проте старт в реальну політику для Ігоря Лапіна почався на сході України, де розпочиналася російсько-українська війна. Ексзаступник командира батальйону «Айдар» волинянин Ігор Рицко так описував цей період в себе на сторінці Фейсбук:

З серпня 2014 року вони почали розкручувати бренд «Золи» – як «командира» 2 роти 24-го батальйону територіальної оборони ЗС України «Айдар».

Дійсно легенди поширювалися різні. В агітках Лапін з Мовшуком наголошували, що 5 серпня 2014 року в районі Вергунського роз'їзду розбили спецпідрозділ росіян «Гюрза», хоча вище вказані «герої» в момент бойового зіткнення знаходились позаду всього підрозділу.

Даний російський підрозділ зазнав поразки завдяки умілим діям О.Твердохліба («Сармата") та О.Каракевича («Демона"). Але ті ж саморекламовані "герої" вміло це приписують собі, хоча бояться зізнатися про кров наших бійців на своїх руках, руках Лапіна та Ю.Бубенщикова («Бубена").

Сам допис не зберігся, є його передрук в ЗМІ.

Ігор Рицко виклав документи про увільнення військових, які пройшли до Верховної Ради, з лав ЗСУ. І, як написано чорним по білому, "Лапін Ігор Олександрович у ЗСУ обіймав посаду заступника командира стрілецької роти по роботі з особовим складом 24 батальйону територіальної оборони "Південь"
Начальник відділу Головного управління персоналу Генштабу полковник Андрій Гринь повідомив, що згідно з наказом №22 від 15.06.2014 Ігор Лапін був зарахований до військової частини В0624 на посаду заступника командира роти з виховної роботи 24 батальйону територіальної оборони "Південь".

"Командиром роти він (Ігор Лапін, – ред.) не був. Він був заступником командира роти з виховної роботи", – повідомив у телефонній розмові полковник Андрій Гринь"

Можна припустити, що частина цієї та іншої інформації про бойовий шлях Ігоря Лапіна йде від його конкурентів та є неправдивою, хоча про мародерство писало занадто багато ЗМІ. А про те, що через його бойовий наказ загинули українські бійці, він сам з болем визнає. І важко критикувати, бо такі помилки можуть бути в кожного.

Критик

Проте незрозуміло, чому бойовий офіцер з освітою "соціальний педагог", який помилився з оцінкою ситуації й віддав наказ, через який загинуло 13 айдарівців, стає гострим критиком операції зі звільнення Зміїного, де загинуло 16 українських бійців. І порівнювати складність операцій та вплив взагалі неможливо.

Якщо ще раз повернутися в минуле, то можна знайти інформацію про гостру критику з боку Ігоря Лапіна організаторів блокади торгівлі з окупантами. Проте і тоді про Лапіна дуже недвозначно писали:

"За участю Рената Ахметова створено спільний штаб антиблокади на Західній Україні.
Перше завдання штабу – не допустити повернення енергетичних підприємств Західенерго (в тому числі Бурштинської ТЕС), вкрадених Ренатом Ахметовим у 2011 році в державну власність.
Друге завдання – максимально ускладнити для штабу блокади торгівлі з окупантами приїзд на редути блокади ветеранів війни та активістів з Західної України.
Розуміючи, що діяти за допомогою спецпідрозділів поліції проти активістів на Західній Україні не вийде, ставку зробили на контрольовані корумпованими чиновниками громадські організації, а також на брехню і введення людей в оману.
У зв'язку з цим хочеться детальніше зупиниться на діяльності народного депутата від партії Народний Фронт Ігоря Лапіна. У антиблокадному штабі Лапін відповідає за поширення брехні та дезінформації в середовищі ветеранів АТО"

Конфлікти

Взагалі, Ігор Лапін виглядає вкрай конфліктною людиною.

У 2014-2015 у Лапіна був конфлікт з Правим Сектором-Волинь та місцевою Свободою. Ще одна цитата:

"Між активістами Самооборони Волині (кишенькова організація Ігоря Лапіна) та місцевого Правого сектору трапився конфлікт. Один із членів "Правого сектору" з автомата "АКМС" калібру 7,62, здійснив два постріли по колесах автомобіля "Форд Транзит", яким приїхали члени організації "Самооборона Волині".

Спроба "Правого сектору" в особі Павла Данильчука взяти під свій контроль хоча б частку незаконного видобутку зазнала невдачі та розколу в місцевій організації, що в результаті призвело до його усунення з посад керівника, згідно з розпорядженням Дмитра Яроша".

У 2016 році, на той момент, парламентар влаштував стрілянину серед білого дня. Народного депутата намагались пограбувати. З його автомобіля спробували вкрасти сумку з документами. За словами політика, він відкрив вогонь тільки після того, як грабіжники першими почали стріляти. Знайшли й свідків, які бачили, як в народного обранця стріляли.Однак на місці події правоохоронці знайшли гільзи тільки з його зброї. Всього він вистрілив сім разів. Затримані злочинці заявили, що не мали при собі ніякої вогнепальної зброї.

На відео, яке було знято камерою з сусіднього будинку видно, що на лінії вогню перебували перехожі, які ризикували постраждати в результаті перестрілки. Також там видно, що ніхто в Лапіна не стріляв, а він заздалегідь підготував зброю.

російська пропаганда

Дослідницько-аналітична група InfoLight.UA оприлюднила дослідження, яке аналізує топ-40 українських публічних осіб, чиї цитати найчастіше використовуються російською пропагандою. За період з 26 травня по 25 червня 2024 року було оброблено 27 500 новин на п'яти найбільш відвідуваних російських сайтах. Виявилося, що Ігор Лапін займає одну з перших позицій у цьому рейтингу.

За даними дослідження, Ігор Лапін є одним із найцитованіших українських діячів у російських пропагандистських медіа. Його критичні висловлювання щодо керівника ГУР МОУ Кирила Буданова та інших представників українського військового керівництва активно використовуються для підриву довіри до українських інституцій та розколу в Силах оборони України.

Російська пропаганда майстерно маніпулює словами Лапіна, представляючи їх у вигідному для себе світлі. Наприклад, його критика української військової стратегії може подаватися як підтвердження слабкості та розгубленості українських збройних сил. Такі маніпуляції спрямовані на створення негативного образу українського військового керівництва та посилення внутрішніх конфліктів в Україні.

Отже, хто ж такий Ігор Лапін? Герой війни, який гостро критикує владу через свою партійну приналежність? Чи корисний ідіот, якого використовує росія і який щиро не розуміє шкоди від своїх висловлювань? Чи все значно глибше і любов до російських бойовиків виникає не на порожньому місці?