Вранці 23 вересня, близько 6:18 поблизу Чорткова на Тернопільщині було зафіксовано землетрус магнітудою 4,3 за шкалою Ріхтера. Невелика глибина — 10 км.
Я не спав, тож одразу зрозумів, що тут справа у підземних поштовхах. В Хмельницькому було відчутно, хоча місто розташоване від епіцентру не на близькій відстані. Адже єдиний епіцентр неподалік — відомий будівельний гіпермаркет)
За словами очевидців з Городенки:
«все трясло й гуділо аж 11 хвилин. Мої рідні та сусіди в чому спали, в тому й повибігали на вулицю, діти плакали».
За шкалою Ріхтера: «4,0-4,9. Відчутне тремтіння речей всередині будинків, значна шкода малоймовірна.»
Відтак землетруси магнітудою понад 4,5 є достатньо сильними, щоб їх можна було зареєструвати сейсмографами будь-де у світі. Але варто зазначити, що наслідки та саме сприйняття залежить від відстані до епіцентру та геологічних умов.
Що ми повинні робити?
Перш за все не панікувати. При будь-яких ситуаціях важливо зберігати спокій.
Стійкість. Обережність. Спритність.
Зазвичай закликають ставати в отворі внутрішніх дверей або у кутку кімнати, подалі від вікон і важких предметів. Ліфтами краще не користуватися. Виходити з будівель швидко, але обережно. Віддалятися від високих споруд, шляхопроводів, мостів та ліній електропередач. Шукайте безпечні місця. Зважайте на наслідки. Детальніше на сайті ДСНС: https://www.dsns.gov.ua/ua/Zemletrus.html
Зрозумійте, що вам це знадобиться насамперед під час мандрівок до інших країн. Однак на території України можливі раптові струси земної кори інтенсивністю 6-7 за шкалою Ріхтера. На щастя, не більше.
До прикладу, шестибальний землетрус може спричинити руйнацію на території до 150 км довжиною/шириною в населених регіонах. В таких випадках б'ється посуд, відвалюються шматки штукатурки. Нам невідомо, коли з нами таке станеться наступного разу(і чи станеться взагалі?) , та краще знати, як діяти.
Будьте уважні та обережні. Вдалого дня!