Обов'язкова вакцинація все тісніше входить у наш лексикон і все менше викликає невдоволень. А особистісне несприйняття такої обов'язковості все більше поступається обмеженню доступу до суспільних благ, що активно продукують та на практиці запроваджують в усьому світі.
Пригадуєте, як рапортували вітчизняні ЗМІ про успіхи масової вакцинації в Ізраїлі? Але не згадували (а якщо і згадували, то дуже рідко) про обов'язковість такої вакцинації.
Сьогодні все більше з'являється інформації про обов'язковість вакцинації окремих вікових чи соціальних груп людей у різних країнах.
Ось деякі приклади.
Росія. Обов'язкова вакцинація від коронавірусу більш ніж 30 регіонах. 60% співробітників сфери громадського харчування, торгівлі, індустрії краси, побутових послуг, громадського транспорту, таксі, охорони здоров'я, освіти, мистецтва, житлово-комунального господарства повинні бути щеплені від ковід.
Туркменістан й Таджикистан. Обов'язкова вакцинація усіх повнолітніх
Казахстан. Співробітники магазинів, закладів громадського харчування, салонів краси, фітнес-клубів, музеїв, театрів, готелів, сфер транспорту, охорони здоров'я та житлово-комунального господарства не зможуть працювати без щеплення.
Індонезія. За відсутність щеплення – штраф.
Саудівська Аравія. Обов'язкова вакцинація усіх працівників державних і приватних установ.
Франція. Суттєві обмеження тим, хто не має щеплення у доступі до закладів харчування, громадських місць. Щеплення повинні мати медики, співробітники будинків для літніх людей та соціальні працівники. Мають намір запровадити обмеження для нещеплених громадян.
Греція. До вересня мають вакцинуватися медики і співробітники будинків для літніх людей.
Італія. Ухвалили закон, згідно з яким медики повинні бути обов'язково вакциновані, інакше їх відсторонятимуть від роботи без збереження зарплати.
Латвія. Обов'язкова вакцинація для працівників охорони здоров'я, освіти і соціального догляду.
Велика Британія. Обов'язкове щеплення для співробітників будинків для стареньких.
В Україні також заговорили про обов'язкову вакцинацію. Для закладів освіти – вони не зможуть розпочати навчальний рік, якщо буде перещеплено менше ніж 80% педагогічного персоналу.
Нагадую, ще у вересні минулого року в українському парламенті було зареєстровано законопроект (4142), який серед іншого визначає обов'язкове щеплення для отримання дозволу на відвідування навчального закладу та для представників деяких професій, які можуть поширювати інфекційні хвороби. А право визначати перелік таких профілактичних щеплень визначає Кабмін.
Через значний резонанс згаданого вище законопроекту та широкі антивакцинальні настрої в суспільстві законопроект було відкладено. Але, як я писав 5 місяців тому, про нього заговорили з новою силою після заяви президента Зеленського під час форуму «Україна 30. Коронавірус: виклики та відповіді», скориставшись слушним моментом перед початком навчального року.
Зверніть увагу, що обов'язкову вакцинацію чи ПЛР-тести навіть ніхто не ставить під сумнів під час подорожей за кордон. Вже не ставить.
Нова реальність, котру змінити буде непросто.