Україна підходить до осені з рядом проблем і потенційних ускладнень, що негативно вплинуть як на фінансово-економічний, так і на і соціально-побутовий стан українців

Восени цього року уряд зобов'язаний буде виплати за три місяці 193,42 млрд.грн боргових платежів. Пік припадає на вересень місяць (сума складе понад 104 млрд.грн.). Національний банк України має достатньо резервів для «страхування» таких платежів і є своєрідною подушкою безпеки у випадку, якщо державний бюджет не справиться з цими виплатами (станом на 01.08.2021 резерви НБУ складали 28,95 млрд.дол. в цінних паперах, золоті, готівці, депозитах та коррахунках). Окрім того ми отримали для поповнення резервів центробанку допомогу від МВФ у сумі 2,7 млрд.дол., яка також зарахована до резервів НБУ. Втім використання цих коштів – це крайня міра. З виплатами має впоратися бюджет, дефіцит якого залишається доволі немалим (за січень-липень 2021 року загальний фонд державного бюджету виконано з дефіцитом у розмірі 50,2 млрд грн, при розписі загального фонду звітного періоду у сумі 132,4 млрд гривень). А дефіцит по року законом про Державний бюджет схвалено в сумі 247 млрд.грн., що еквівалентно сумі в майже 10 млрд.дол.

 

Такий поверхневий огляд свідчить про те, що наявні фінансові можливості та зобов'язання мають суттєві відмінності і можуть спричинити проблеми у фінансово-економічному секторі країни восени цього року. До прикладу вже на сьогодні ми можемо констатувати серйозне невиконання планових показників по видатковій частині держбюджету. 

 

У середньому по загальному фонду Державного бюджету недовиконання плану за 6 місяців становило 7,3%. Найбільшими обсягами недоотриманого планового фінансування відзначалися: житлово-комунальне господарство (мінус 97,5%); духовний та фізичний розвиток (мінус 30,4%); економічна діяльність (мінус 29,1%); охорона навколишнього природного середовища (мінус 28%); державне управління (мінус 23,8%). 

 

Певною мірою ситуацію на плаву може утримати аграрний сектор, де пророкують гарний врожай зернових (плюс 80 млн.тон.) і який займає майже половину українського експорту. На фоні стрімкого зростаючих цін на світовому ринку на сировину (в тому числі і не агросировину) це буде позитивно відображатися на загальній економічній картині.

 

Втім не варто забувати про настання опалювального сезону. Ситуація на енергоринку вкрай складна. Хоча заборгованість за сплату ЖКП зменшилася з 82 до 71 млрд.грн. але взаємні борги лише на ринку електроенергії перевищують 53 млрд.грн. Нажаль ці фактори матимуть свій негативний вплив на загальній картині, як фінансово-економічного характеру так і соціально-побутового.

 

Для Телеграф.UA