Цього тижня ми з гордістю відзначили 30-річчя Незалежності України. І як підкреслив президент у своїй промові не просто День незалежності, а відновлення незалежності. Тоді нам мабуть не 30? І мабуть не ювілей?

 

Але незважаючи ні на що, команда президента організувала ефектну картинку заходів для відзначення Дня незалежності по всій країні на загальну суму в 195 млн.грн.

 

Ми отримали купу видовищ, емоцій та вражень. Стрічки соціальних мереж і досі переповнені фотографіями та емоційними постами, щирими й патріотичними. І від цього і в мене радіє душа. Але то було вчора, а сьогодні інші реалії.

 

Можна займатися еквілібристикою і визначати кількість років існування української державності але чи вартувало святкування такого об'єму витрат, коли по інших статтях видатків з державного бюджету мої колеги з Growford institute констатують серйозне невиконання планових показників? Це риторичне запитання.

 

У середньому по загальному фонду Державного бюджету недовиконання плану на 6 місяців становило 7,3%. Найбільшими обсягами недоотриманого планового фінансування відзначалися: житлово-комунальне господарство (мінус 97,5%); духовний та фізичний розвиток (мінус 30,4%); економічна діяльність (мінус 29,1%); охорона навколишнього природного середовища (мінус 28%); державне управління (мінус 23,8%).

 

«В цілому динаміка і структура видатків бюджету відображала як об'єктивні потреби країни, так і політичні уподобання партії влади», — відзначили в інституті. І з цим важко не погодитися.

 

Прикладів марнотратства з відзначення свята можна наводити силу силенну: у Харкові стела з державною символікою обійшлася державному бюджету у 24,5 млн.грн.; прапор у Броварах виявився дорожчим ніж парад у столиці -  20,8 млн.грн. У Херсоні флагшток впав під час монтажу.

 

Це було до 24 серпня. А вже 25-го Держкомстат констатує, що промислове виробництво в Україні практично не росте (плюс 0,2%) в порівнянні з аналогічним періодом минулого року – періодом, коли економіка країни стрімко падала на фоні пандемії COVID-19. 

 

Експерт Growford Institute Валерій Клочок