5f17e3d92435b.jpg

«За-72, За-74, За-76», — так вчора виглядало голосування трьох постанов про скасування рішення Верховної Ради України від 14 липня 2020 року про прийняття Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор». Авторами постанов були Вадим Новинський, Юлія Тимошенко і скандальна нардепка Скороход, котру ще минулого року «слуги народу» виключили з власної фракції.

Мотиви в усіх авторів єдині і непорушні: спираючись на достатньо неоднозначні соціологічні дані (неоднозначні, адже людям забили голову, що це все погано; якщо б у людей була можливість розібратись у питанні грального бізнесу без маніпуляцій, то результат був би інакшим), що понад 50% громадян не бажають легалізувати азартні ігри, й тому закон потрібно скасувати, залишаючи ринок тим самим в тіні і віддаючи на відкуп кришуванню силовикам. Які мотиви переслідували автори постанов — ми можемо лише здогадуватися.

Відтепер впродовж п'яти днів з моменту надходження закону про легалізацію азартних ігор з відповідними техніко-юридичними правками на підпис спікеру парламенту, той зобов'язаний його підписати і відправити далі на підпис президенту України.

Чимало я чув закидів про те, чи їм (нардепам від монобільшості) не має чим більш зайнятися, що вони взялися за законопроект про гральний бізнес? Коли в країні «развал і разруха», процвітає бандитизм, в країні триває війна, на дорогах гинуть тисячами мирні українці, п'яні водії влаштовують катастрофи на дорогах, вибухають сміттєві баки і вже є перший випадок терористичного акту із заручниками в Луцьку!!! Все вірно, все так. Але це ніяк не означає, що потрібно закрити очі на «космолоти», які під вивіскою лотерей «миють» по кишенях сотні мільйонів доларів, люди у них працюють незаконно і підпільно, а в бюджет не сплачується жодної копійки.

Загадайте нашу критику щодо бурштинової мафії, яка виявилася недаремною. Для прикладу минулого місяця відбулися торги щодо двох ділянок бурштину в Рівненській області. В ході торгів вартість ліцензій виросла в десятки разів. За результатами цих торгів, вартість лотів, порівняно зі стартовою ціною, зросла в 37 разів на ділянку «Західна друга», і в 90 разів на ділянку «Західна перша», і склала по кожному з об'єктів 12,63 млн грн і 29 млн грн відповідно.

Але кричати «дєржи вора» — це найкраща тактика тих, хто сам має рильце в пуху, через те, що ось вже 12 років поспіль в країні працюють підпільні казино та зали гральних автоматів. У різні часи їх то «прикручували», то «відкручували». Згадайте, як розбиваючи молотом «одноруких бандитів» Олег Ляшко робив собі політичний піар та піднімав рейтинги. Нині Юлія Тимошенко та її прихильники по фракції в один голос стверджують, що українцям потрібно програти 40 млрд. грн. щоби бюджет отримав прибутків у 4 млрд гривень. Але чомусь різко усі забувають за супутні послуги, продаж товарів, робочі місця і сплату податків з офіційних заробітних плат, де суми сягатимуть десятків мільярдів гривень.

Втім розраховувати на припинення боротьби проти легального ринку азартних ігор не варто. В хід вже пішла теза, про те, що регуляторний Уповноважений орган обов'язково стане корупційним органом, котрий розподілятиме гроші між партіями та депутатами. Чому? Кому? Для чого? Чому не акцентується увага на низькій якості правоохоронних органів з виявлення фактів корупції в органах виконавчої влади та притягнення винних до відповідальності? «Ніт. Дєржи вора!!!»

Відповідно до вже ухваленого закону про легалізацію азартних ігор за спеціальною процедурою Уповноважений орган має бути створений впродовж двох місяців. Саме на нього будуть покладені функції державного регулювання діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор. Він по суті стане єдиним центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує державне регулювання у сфері азартних ігор та лотерей. Утворюється Комісія Кабінетом Міністрів України за спеціальною процедурою шляхом конкурсного відбору до неї кандидатів попередньо створеною спеціальною комісією, члени якої також мають відповідати низці спеціальних критеріїв, прописаних в цьому законі. З моменту підписання документу Зеленським має пройти не більше 2-х місяців, продовж яких і мають створити Уповноважений орган, який і відповідатиме за надходження коштів до державного бюджету від азартних ігор.

Але я вже маю сумнів, що це вдасться зробити так швидко. Чому? Бо «всьо ж пропало» після ухвалення закону про легалізацію азартних ігор. І тому не з'їм то хоч понадкушую.

Для створення Уповноваженого органу потрібні бюджетні кошти і для цього потрібно внести відповідні зміни до вже існуючого закону про Державний бюджету на 2020 рік. Враховуючи літні канікули таке голосування можна очікувати вже на вересень. Поряд з тим потрібно буде вирішити додатково силу силенну адміністративних проблем та операційних питань. Відтак за найоптимістичнішим сценарієм запуск роботи Комісії з регулювання азартних ігор може розтягнутися на 4-6 місяців. А ліцензії в кращому випадку почнуть видавати до кінця року або на початку наступного.

І це турборежим?!!! І це до питання чи справді не має інших питань, для розгляду в парламенті. І мова йде не про 4-5 млрд.грн., а про створення, в тому числі, сотень тисяч законних робочих місць і притоку інвестицій для будівництва вже спроектованих гемблінгових зон на узбережжі Чорного моря.

Валерій Клочок, політичний та економічний експерт