Сьогодні ми маємо перші два дні карантину вихідного дня. Адаптивний карантин, який діяв до цього, скасовано. В наступні три тижні додатково до обмежень, які передбачені у будні дні, буде заборонено: діяльність закладів громадського харчування — барів, ресторанів, кафе тощо, можлива буде торгівля на виніс; торгівельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності; робота суб'єктів господарювання у сфері побутового обслуговування.

Також у вихідні не будуть працювати заклади культури, які проводять культурно-масові заходи, окрім суб'єктів господарювання, пов'язаних з виробництвом аудіовіузальних творів, зокрема кіно- та відеозйомки.

Також уряд забороняє роботу та діяльність спортивних залів, фітнес-центрів та басейнів.

Буде дозволено роботу продуктових магазинів, закладів з надання фінансових послуг, діяльність з інкасації та перевезення валютних цінностей, операторів поштового зв'язку, робота установ медичної та ветеринарної практики, діяльність АЗС без зон харчування та СТО.

Чому не всіх закрили?

Не хочу виглядати дилетантом, придумуючи щось на свій хлопський розум в епідеміології для оцінки загроз, які нам несе недотримання карантинних вимог і відштовхнусь від оцінки ситуації завідувачки кафедри епідеміології Львівського національного медичного університету Наталія Виноград.

Минулої п'ятниці в ефірі програм Савіка Шустера вона повідомила, що COVID-19 РНКвмісний вірус відтак високомутабельний. Іншими словами – він сильно мутує. Але допоки розроблять вакцину від COVID-19 потрібно буде шукати наступну від наступного мутованого вірусу. Тому вакцинація справа добра, але не вирішить проблему глобально. На порозі вірус SARS-CoV-2, який виявили у норок. Тому забагато заходів для стримування пандемії бути не може.

За словами Наталії Виноград згідно досліджень Оксфордського, Стенфордського та Гарвардського університетів 80% нових захворювань на COVID пов'язані з місцями масово скупчення людей, де вони перетинаються випадково але на достатньо довгий час. В першу чергу це бари, ПАБи, фітенс-зали, ресторани і на другому місці релігійні заклади. Вона наполягає, що досвід азійських систем через взяття під контроль ситуації (згадайте Китай на початку цього року) – найбільш дієвий для того аби перервати ланцюг росту захворюваності на коронавірус.

І тут звісно постає питання, чи допоможе карантин лише у вихідні дні перервати цей ланцюг. Успішних прикладів у світі не так багато. Хіба що можна згадати Туреччину. За словами Міністра охорони здоров'я, котрі він озвучив в ефірі Савіка Шустера, падіння захворюваності тоді там склало близько 20%. Чи дасть це такий самий ефект і в нас – сказати поки що складно.

Низка країн, як то Франція, Німеччина, Великобританія, Чехія, Польща, Латвія, Грузія, Греція, Ізраїль, Бельгія, Ірландія, Нідерланди, Австрія. Швеція, яка довго опиралася будь-яким карантинним заходам вимушена була ввести комендантську годину. В багатьох з перелічених країн мешканці доволі по-різному сприймали такі ініціативи, впровадження карантину часто наражалося на спротив та акції протесту.

Все частіше лунають заклики до Італії і Іспанії ввести друге блокування, тому що прийняті там регіональні підходи, схоже, не працюють. Щоденний рівень захворюваності в Італії в даний час складає 628 випадків на мільйон — в порівнянні з 44 на початку жовтня, в той час як в Іспанії 9 листопада було 1120 випадків на мільйон.

Кому цікаво — рекомендую переглянути згадану вище програму і трішки поцікавитися ситуацією щодо мутації «корони», фактів про те, що ШВЛи можуть ускладнити стан хворого на COVID і бути причиною смерті (це до питання де ж ті ШВЛи), доцільності ПЛРтестування та часу і обставин прийому антибіотиків.

Якщо з появою хвороби ми мали одну думку боротьби і стримування хвороби то нині вона суттєво змінюється, як у фахівців так і в тих, хто перехворів цією заразою і в багатьох інших. Хоча ми і не епідеміологи але варто трішки вникнути в проблематику аби розуміти адекватність заходів, які вживаються чи не вживаються владою.

Без політики ніяк?

Звісно ніяк. Зовсім ніяк.

Читаю купу і ще силу силенну коментарів, срачів (перепрошую, але інакше не назву це аж ніяк) про тупість впровадження карантину вихідного дня. Ба більше: мери восьми міст обласного значення та інших міст виступили проти його виконання. Серед них Львів, Черкаси, Одеса, Івано-Франківськ, Дніпро, Житомир, Луцьк, Тернопіль та ін. Мотивацію у всіх приблизно однакова — влада хоче вбити бізнес.

Тут я пропоную зафіксувати кілька простих і доступних цифр.

ВВП у 2019 беремо за 100%. В грошовому еквіваленті це майже 4 трлн.грн.

На вихідних обмежать, а не закриють заклади ресторанного бізнесу, розваг та відпочинку (про що я писав вище). За даними Державної статистичної служби України в структурі ВВП мистецтво, спорт, розваги та відпочинок мають 0,6% від загального обсягу ВВП у 2019 році (23,8 млрд.грн.) та інші види послуг — 0,9% (37,1 млрд.грн.). Це мізер в структурі загальної економіки країни. А от введення повного локдауну на 3-4 тижні точно положить економіку.

Але «забили» на карантин вихідного дня не лише в містах, де мери пішли проти розпорядження Кабміну (до речі в цих містах проводиться другий тур виборів). До прикладу в столиці журналісти також зафіксували роботу ресторанів та ринків. Поряд з тим поліція звітує про ефективну протидію порушникам, складає протоколи про порушення, зірвано концерт «Бумбоксу» у Львові, блокується робота ринків. Але соціальні мережі майорять повідомленнями про ігнорування постанови уряду. Мер Львова Садовий навіть пообіцяв юридичний супровід «порушникам».

За порушення карантину вихідного дня на столичний спорткомплекс «5 елемент», який має відношення до Петра Порошенка, поліція наклала штраф та розпочала кримінальне провадження. Натомість Гендиректорка спортклубу переконана, що поліції виконує «політичне замовлення», однак хто замовник не уточнює.

Можливо саботаж на місцях та не зовсім ефективна робота правоохоронців також пов'язана з голосуванням за постанову уряду про запровадження карантину вихідного дня? До слова три міністри голосували проти постанови про карантин вихідного дня: очільники МВС, Міністерства культури та Міністерства цифрової трансформації. Чи з системною критикою зі сторони політиків опозиційного до Банкової табору напів-мір, як неефективних?

Тут варто згадати і ще один скандал, пов'язаний вже з самим Зеленським. Буквально в четвер ввечері, після госпіталізації президента у Феофанію, на сайті Миротворець (який пов'язують із чинним заступником глави МВС Антоном Геращенком) з'являється інформація, що вартість одного дня лікування Володимира Зеленського сягає 2 млн. 700 тис.грн. Наступного дня головний лікар Феофанії почав відбивати ці атаки, розвіювати міфи й гасити пожежу. Виявилося, що вартість одного дня лікування Зеленського в середньому 7 тис.800 грн.

Увесь цей набір дивних збігів, саботажу мерів і непоквапливість реакції правоохоронців на явні порушення карантину звісно зводить нанівець саму ідею локдауну вихідного дня. З екранів опозиційних до влади телеканалів (а це значить з усіх телеканалів) лунають заяви про неефективність такого заходу. Проти пішли і низка депутатів пропрезидентської фракції: Ірина Верещук, Юрій Камельчук. Останній в ефірі 4-го каналу повідомив, що незгідних у фракції набереться до 50 осіб. Роксалана Підласа вже збирає підписи за скасування такого карантину. В парламенті також розглядають варіант ухвалення відповідної про скасування карантину вихідного дня. На сайті президента відповідна петиція ще два дні тому набрала вже більше 25-ти тисяч голосів. Проти виступив і виконавчий директор Офісу простих рішень Михайло Саакашвілі.

Виглядає так, що навіть за умови, що ідея з карантином могла б мати позитивний ефект, її знищать політично. І Україна просто буде змушена закрити все і вся. І не просто на вихідні, а мінімум на три-чотири тижні. А далі...

Політичний та економічний експерт Валерій Клочок