Державне бюро розслідувань поновило справу, яку міський голова Львова Андрій Садовий спішно закривав у Національному антикорупційному бюро у перші дні повномасштабного вторгнення. Йдеться про скандальний продаж ділянки на кільцевій дорозі під індустріальний парк М10, будівництво якого завершує компанія Dragon Capital. Мера звинувачують у цілому букеті зловживень – від розтрати майна громади на декілька десятків мільйонів гривень до зловживання владою і службового підроблення. Найбільший строк покарання за цими статтями – до 12 років тюрми. Проте чи реально притягнути Андрія Садового до відповідальності сьогодні? 

Справа земельної ділянки під індустріальний парк поблизу Львова тягнеться уже майже 10 років. Як писали тоді ЗМІ, у 2015 році Львівська міська рада за наполяганням мера ухвалила низку сумнівних рішень щодо наділу площею 23,5 га в промисловій зоні «Рясне-2». 

По-перше, під великим питанням було право власності міста на цю ділянку, де знаходилися паї близько 300 мешканців Рава-Рясної громади, хоча Львів вважав цю територію своєю. 

По-друге, рішення про виділення цієї ділянки спочатку в оренду, а потім і виставлення на продаж для створення індустріального парку – також були дуже спірними: від банального порушення процедур, нестачі потрібних підписів до маніпуляцій з умовами роботи парку і договорів користування. Наприклад, спочатку концепція взагалі не передбачала продаж – лише здачу в оренду. Пункт про можливий викуп вносили «з коліс». Конкурс на оренду навмисне проводили за скороченою процедурою, щоб в ньому взяв участь один учасник, який навіть не подав повного пакета документів. Ба більше – вимоги до переможця змінювали уже після завершення конкурсу заднім числом. А продаж взагалі провели без конкурсу за заниженою щонайменше на 40 млн грн. ціною (за іншими даними – на 90 млн грн.) 

По-третє, додаткових збитків завдало бюджету міста рішення витратити більше грошей з податків львів'ян на інженерну інфраструктуру – чого не було враховано в ціні продажу. Так само за рахунок бюджету відшкодовувались збитки сільському господарству. 

Оскільки ділянку було продано, а не здано в оренду, то заплановані орендні платежі в бюджет не надходили – а це ще 35 млн грн. збитків з урахуванням інфляції. Попри те, що інвестор (“поважна нідерландська компанія" і "міжнародний оператор індустріальних парків") так і не зміг розпочати будівництво, і відповідно, не виконав бізнес-плану – не було створено робочі місця і не були сплачені податки в бюджети всіх рівнів у сумі близько 2 млрд грн. При цьому львівська влада на чолі із Садовим не вчиняла жодних заходів, аби розірвати невигідний договір. 

В листопаді 2019 року меру Львова Андрію Садовому, а також профільним "земельним" чиновникам ЛМР детективи Національного антикорупційного бюро вручили підозру у кримінальній справі 12015140350000942 від 21.07.2015 року. Йому закидали привласнення, розтрату майна, зловживання владою та підробку документів. Садовий тоді звинуватив державу у тиску на інвестора. Це було дуже зручно робити напередодні місцевих виборів, коли діючому міському голові не було чим особливо підправити власні рейтинги, а перспектива отримати "зелену" монобільшість лякала. 

Не минуло й року, як "великий нідерландський інвестор", розчарувавшись очевидно в українському інвесткліматі (сарказм) вирішив продати свою частку у майбутньому індустріальному парку інвестиційній компанії Dragon Capital. Чутки на ринку ходили різні: від того, що об'єкт від початку збирався купити Томаш Фіала, до того, що Садовий надав особисті гарантії власнику "драгонів", що розрулить ситуацію з кримінальним провадженням і можна буде будувати. 

І дійсно, впевненості Фіали можна було позаздрити: уже через рік, в листопаді 2021 року Dragon Capital оголосила про початок зведення об'єкту М10. При цьому, судячи з даних судового реєстру, розслідування кримінального провадження НАБУ було в самому розпалі. 


Настає лютий 2022 року. Повномасштабне вторгнення, переповнені вокзали, Львів перетворюється на хаб для біженців і тимчасовий прихисток для мільйонів втікачів від війни. У міського голови очевидно має бути безліч поточних тилових справ, не кажучи вже про бойові прильоти ракет у об'єкти критичної інфраструктури міста. Але чим зайнятий Садовий? 3 березня 2022 року він домагається закриття кримінального провадження щодо зловживань на ділянці з майбутнім індустріальним парком. Як стверджують люди в оточенні Садового – в хаосі перших тижнів великої війни хотіли встигнути якомога швидше вийти "сухими з води" – до того, як всі оговтаються і призначать нового директора НАБУ (каденція Артема Ситника добігла кінця у квітні 2022 року). Впевненість Dragon у тому, що справу вирішено, була настільки великою, що співінвестором у проект зайшов Європейський банк реконструкції та розвитку, а міжнародне агентство MIGA навіть застрахувало воєнні ризики об'єкта від прильоту ракет чи дронів. 

Як стало відомо із джерел у правоохоронних органах, без підозри і персональної кримінальної справи Андрій Садовий ходив усього півтора роки. Адже 13 вересня 2023 року Державним бюро розслідувань внесено до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань повідомлення за №62023000000000791 за фактами зловживання міським головою Львова своїм службовим становищем – знову у справі про незаконний продаж земельної ділянки в промзоні "Рясне-2". 

Очевидно, що напрацювання Національного антикорупційного бюро не залишаться без уваги. Судячи з наявних даних, слідчі знайшли набагато більше порушень у процедурі виділення і продажу ділянки. І можуть поставити питання якщо не про повернення її у власність міста, то відшкодування завданих збитків, які обчислюються сотнями мільйонів гривень. До слова, за даними з земельного кадастру, нормативна грошова оцінка ділянки перевищує 168 млн грн. Очевидно, що зараз вона ще привабливіша, адже індустріальний парк уже закінчує будуватися. Але  тепер Андрію Садовому реально загрожує від 7 до 12 років в'язниці. Такий собі репутаційний шлейф для інвесторів та ЄБРР. 

Якими будуть аргументи мера, який роками вибудовував собі імідж гостинного господарника, на противагу новій підозрі – неважко здогадатися. "Тиск на місцеве самоврядування", "згортання децентралізації", "удар по інвесторам", "помста за політичну позицію і критику влади", "переділ власності". Утім, якщо йдеться про правову державу, то чиновники повинні нести відповідальність за зловживання. Яким би іменитим не був інвестор – не можна йому незаконно відводити землю, аби не створювати йому і наступним інвесторам проблеми в судах з прокуратурою та іншими правоохоронними органами. Якщо мова йде про корупційні правопорушення – то в світлі поточних звинувачень з боку міжнародних партнерів та низки внутрішніх корупційних скандалів – відповіді на такі підозри мають бути максимально жорсткими. Навіть якщо з часу розкрадання коштів громади пройшло уже 8 років і всі мали б забути про це і "тихенько піти в ліс".