Говорили — балакали, сіли і заплакали. Я знову про одного зі спонсорів тероризму, котрий ніяк не може піти з російського ринку. Але чомусь цей спосор війни проти України, отримує податкові преференції в Україні.
Читаємо, у парламенті зареєстровано законопроекти щодо збільшення ставок акцизного податку на тютюнові вироби. Мовляв, їх потрібно підігнати під європейські норми визначені Директивою Ради Європи №2011/64/ЄС. А там у статті 10(2) чітко вказано, що загальний акцизний податок на тютюнові вироби не має бути меншим 90 євро за 1000 штук. Таким чином даним законопроектом передбачене поетапне, — до кінця 2028 року збільшення ставок акцизного податку на тютюнові вироби до рівня закріпленого Євродерективою.
Насправді, у цій частині все ОК. Оскільки світова тенденція полягає у здорожчані тютюнових виробів, щоби люди менше палили і псували собі здоров'я. Антитютюнову кампанію не зупинити. Це розуміють і тютюнові монополісти. Тому воно почали активно просувати електронні цигарки. Я вже писав, що в агресивну рекламу цього продукту вкладено мільярди доларів. В Україні з 11 липня набувають чинності зміни до Закону №1978, які забороняють рекламу електронних пристроїв для куріння та продаж е-сигарет і рідин до них з ароматичними та смаковими добавками.
З наведеного складається уявлення, що Україна рухається в світовому антитютюновому тренді. Правда, є один нюанс. В одному із поданих законопроектів передбачено зменшення на 30% ставок акцизного податку на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН), — 90% ринку яких в Україні займає Філіп Морріс (IQOS), з ціною 100+ грн. за пачку в Україні, а в сукупному розрахунку Філіп Морріс утримує щонайменше 35% усього тютюнового ринку України.
Ще раз, в умовах війни, в умовах дефіціту коштів для бюджету, в умовах регресу економіки на рівень 90- років, в умовах підняття удвічі вартості електрики та обіцянок у рази підняти податки для бізнесу з'являються ініцативі про податкові преференції на продукт, котрий тільки ідіот може назвати «критичним продуктом» і двічі ідіот може сказати «що електронна сигарета наближає нашу перемогу». А лобіюювати продукт монополіста на цьому ринку компанії зі списку «спонсора війни» Філіп Морріс може лише зрадник та агент впливу росії
Щоб ви розуміли, частка ринку торгових марок Філіп Морріс на росії склала понад 30% у 2019-2023 роках. Ця тютюнова компаннія є одним з найбільших платників податків до бюджету з якого потім фінансуються армія окупанта.
Наразі сукупний обсяг інвестицій Філіп Морріс в російську федерацію перевищив 2 млрд. доларів США. Маючи впевненість в економічному потенціалі росії, компанія реалізує масштабну довгострокову інвестиційну програму.
За період повномасштабної війни в Україні Філіп Морріс інвестував в локалізацію виробництва тютюнових стіків для IQOS (ТВЕН) на території фабрики в Ленінградській області понад 14 млрд. рублів, а загальний обсяг інвестицій у цю фабрикуперевищує 1,1 млрд. доларів США.
Згідно з даними фінансової звітності виручка Філіп Морріс у росії у перший рік повномасштабного вторгнення рф в Україну зросла на 8% до 140,3 млрд. рублів, а чистий прибуток до 48,2 млрд. рублів, що на 45% більше, ніж у 2021 році. Відповідно, податку на прибуток до бюджету агресора Філіп Морріс сплатило на суму понад 136 млн. доларів США, а сумарно Філіп Морріс сплачував в російський бюджет у період 2020-2023 років 4-6 млрд. доларів США податків щорічно.
Підтримка депутатами Верховної Ради ініціативи Філіп Морріс щодо зменшення ставки акцизного податку на ТВЕНи (при курсі 39,66 грн. за євро та при 25% ринку ТВЕНів від загального ринку тютюнових виробів в Україні) означає недоотримання бюджетом акцизного податку у 2025 році не менше 3 млрд. грн., у 2026 році майже 4,5 млрд. грн., у 2027 році – 6,9 млрд грн., а у 2028 році – 7,1 млрд. грн. Однак зважаючи на курсові коливання та значний ріст ринку ТВЕНів, що спостерігається у першому півріччі 2024 року, — то такі суми недоотриманих надходжень зростуть щонайменше на 3%-9%.
Я це пишу тому, що в українському парламенті завжди існувало тютюнове лобі. Завдяки цьому ще за часів Віктора Януковача Філіп Морріс зменшив адвалорну ставку акцизного податку з 25% до 12% та уже понад тринадцять років не дає можливості встановити дану складову акцизного оподаткування тютюнових виробів на європейському економічно обґрунтованому рівні, при чому адвалорна ставка акцизного податку на ТВЕНи не поширюється взагалі.
Потрібно слідкувати за нашими парламентарями. Потрібно постійно піднімати цю тему. Щоб не проморгати зменшення податків для компанії, котра є спонсором війни росії проти України