Наприкінці минулого року президент США Джо Байден видав указ, який дозволив Мінфіну країни карати іноземні банки, які співпрацюють з росією.
Тоді преса та громадськість не надала особливого значення цьому документу, оскільки вже звикли до постійних утисків росіян з боку Заходу. Втім, наказ став доволі дієвим й у порівняні з багатьма іншими санкціями почав реально працювати.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: the.valuta
Першими попливли китайці — в пресі почала з'являтися інформація про те, що китайські банки почали змінювати своє ставлення до російських клієнтів, злякавшись вторинних санкцій США. У січні вони почали висувати жорсткіші умови для співпраці.
Після цього відносини почали псуватися із турками. На початку лютого турецькі банки почали закривати рахунки російських компаній та ускладнили видачу карток росіянам. На початку року російський бізнес почав скаржитися на призупинення платежів між росією та Туреччиною.
Ці проблеми дісталися російських нафтовиків. Так, експортери нафти вже деякий час не отримують із Туреччини гроші за продані барелі. Туреччина, до речі, більш ніж удвічі збільшила закупівлю російської нафти після початку повномасштабної війни з Україною. Ймовірно, що цю лавочку наразі прикрито.
19 лютого стало відомо, що й банки Об'єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) через ризик вторинних санкцій обмежили розрахунки з росією та стали закривати російським компаніям та фізособам рахунки.
Вишенькою на торті стала інформація про те, що три три найбільші банки Китаю — Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), China Construction Bank і Bank of China — перестали приймати платежі з російських підсанкційних фінорганізацій.
Як результат, в росії почав впевнено падати рубль, оскільки така зміна поведінки банківських організацій цих країн суттєво вдарила на експортні доходи російської економіки.
Якщо вихід банків Кіпру з росії, який відбувається одночасно з цими подіями, можна було передбачити, оскільки ця острівна країна намагається дотримуватись санкційної політики, то припинення переказів між росією й «дружніми» країнами виглядає доволі боляче.
За матеріалами: Bloomberg, Reuters, The Moscow Times та росЗМІ.
Якщо вам сподобалась стаття, підписуйтесь на наш Телеграм-канал: the.valuta. Там ви завжди будете в курсі останніх новин зі світу фінансів та інвестицій.