Днями народні депутати визнали один давно очевидний факт – в Україні найдорожча олія серед усіх сусідніх краї, і не тільки сусідніх.

На засіданні круглого столу в Комітеті Верховної Ради з питань економічного розвитку учасники якого нарешті прозріли, було озвучено, що в середньому по країні ціна за літр соняшникової олії становить близько 65 грн. Пересічні українці, як нас звами регулярно називають у владі, вже рік говорять, що така вартість олії, яка ще й постійно зростає – це не адекватна, не обґрунтована, спекулятивна і, в решті, грабіжницька ціна.

Народні депутати, виявляється, промоніторили ціни на олію в сусідніх державах і дізналися, що в Польщі за літр соняшникової в середньому просять 46,4 грн., в Румунії — 48,15 грн. у Франції — 52,25 грн, навіть країна агресор продає олію своїм людям по 43,35 грн. Тобто наші ціни дорожчі на 26-30% і логічно, що на такому тлі вони видаються дикими, тим паче, що Україна є одним з найбільшим виробників і експортерів соняшникового насіння і олії в світі!

На цьому ж круглому столі представниця Антимонопольного комітету України повідомила учасникам, що 5 найбільших виробників контролює 75% ринку олії в Україні і, хоч така структура містить ознаки стабільної олігополії (структура ринку, при якій в одній галузі домінує невелика кількість конкуруючих фірм), але, незважаючи на це, виробники все одно конкурують між собою. Також зауважено, що недоречно говорити про монополію на ринку, бо Антимогопольний комітет, виявляється, стежить за ринками соціально значущих товарів і не помічає серйозних порушень.

Далі результатом неймовірного мозкового штурму на цьому круглому столі стали наступні, «неочікувані» висновки:

- На українському ринку спостерігається зростання роздрібних та оптових цін на соняшникову олію;

- Одна з причин зростання цін – удорожчання сировини (соняшникового насіння);

- Спекулянти наживаються на українцях і українській землі;

- Вирощування соняшнику дає надприбутки.

Не знаю чим закінчиться історія з ціною на один з найпопулярніших і значущих продуктів для українців, про те нардепи заговорили про внесення олії в перелік соціально значущих товарів які підпадають під державне регулювання цін. Але, враховуючи, що і землею, і виробництвами володіють, переважно, потужні міжнародні агрохолдинги, які здійснюють свою політику виключно в своїх комерційних інтересах і наша держава їм цікава як бізнес-об'єкт, сподіватися на якісь реальні позитивні зрушення не доводиться.

Така популярна при нових владах теза, що ринок сам себе відрегулює просто сиплеться на очах – ціна на хліб, олію, яйця, м'ясо, яка стала для багатьох українців непомірною, і є яскравим прикладом недолугої і злочинної політики.