Основною функцією Держрезерву України є формування та зберігання стратегічно важливих для країни матеріальних ресурсів – це продукти харчування, нафта, паливо, сировина і промислові товари. Про те, останні роки ми чуємо лише про скандали пов'язані з корупцією, розкраданням, хабарями та бездіяльністю у відомстві

 

На офіційній сторінці Держрезерву є звіт про діяльність лише за 2019р., що викликає не просто подив, а цілковито виправдане обурення, адже кожен державний орган зобов'язаний публічно звітувати про свою діяльність і його керівництво несе відповідальність за такий звіт. Про те і останній звіт теж вартий серйозної уваги — в ньому міститься інформація про серйозне невиконання паспорта бюджетної програми на сотні  мільйонів гривень.

 

При такому недолугому управлінні — це не дивно. Тільки за не повний 2021р. близько десятка службових осіб Держрезерву отримали від НАБУ і САП підозри за фактами розтрати та корупції на десятки мільйонів гривень, а директора Держрезеру,  Ярослава Погорілого, пійманого на хабарі в 2020р., суд поновив на посаді в жовтні 2021р., правда буквально вже за декілька днів його звільнив Кабінет Міністрів.

 

Поки антикорупційні органи намагаються припинити розкрадання та корупцію, запаси зерна у Держрезерві перебувають, наразі, на критично низькому рівні. За словами представників стратегічного відомства це відбулося через відсутність фінансування. Дійсно, бюджетом 2021 не передбачено виділення коштів на поповнення запасів державного резерву, у тому числі зерна нового врожаю. І це все, не зайвим буде нагадати, відбувається на тлі воєнних дій на території України і постійно високого ризику їх загострення.

 

У відомстві також повідомили, що у 2021 році єдиним джерелом асигнувань залишаються надходження спеціального фонду державного бюджету від продажу матеріальних цінностей, але для виконання в повному обсязі плану освіження матеріальних цінностей на 2021р. Держрезерву необхідно додаткові 565,7 млн грн. яких просто немає.

 

Зараз на складах Держрезерву зберігається зерно врожаїв 1999-2018рр., що значно перевищує затверджені терміни зберігання. Це стосується і інших товарів стратегічного резерву, але через відсутність звіту за 2020р. важко сказати, що насправді відбувається з стратегічними запасами держави.

 

Не контрольований експорт пшениці, зменшення запасів і удорожчання вітчизняного борошна, відсутність грошей на закупівлю і поповнення державних резервів, корупція, провальна кадрова політика і безкарність можуть привести до чергового лиха і важких наслідків. Якщо питання поновлення Держрезерву не буде вирішено до кінця року, у разі виникнення надзвичайних ситуацій, держава нічим не зможе допомогти, а ні економіці в цілому, а ні громадянам зокрема. Пусті державні комори — це серйозна загроза національній безпеці, адже в період прогнозів повномасштабної війни, це не просто недолуге управління – це вже схоже на диверсію і злочин проти українського народу.