В той час, коли економіка України шалено стрибає (у невідомому напрямку) громадяни мають різний достаток. Так, одна частина населення України сидить у кафе, цілий вечір попиваючи один кухоль пива, і викликаючи заздрість у тих, хто постійно каже: «кризи немає, всі кафе забиті. Чого ви скиглите?». Інша ж частина сподівається, що наступного місяця їм таки понизять заробітну плату на 2 гривні, і вони нарешті зможуть отримати субсидію, і вистачить їм грошей не лише на оплату комунальних платежів, але й на той кухоль пива.
Гадаю, і у Вашому оточені є люди, яким просто необхідно десь позичити гроші до наступного авансу, і ті, у кого ці гроші можна позичити. Щоби не переходити на особистості, назвемо того, хто може дати гроші у позику — паном Грошедав, а того, хто позичає гроші – паном Боргибрав.
Ризикова людина може дати або взяти позику просто так, не заморочуючись юридичними питаннями. Але, обережні люди спочатку звернуться до юриста. Вам пощастило, я дам Вам корисну пораду.
Отже, надання позики регулюється Цивільним кодексом України (далі – ЦКУ). Так, згідно ст.1046 ЦКУ за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
З цим, ніби, все зрозуміло – пан Грошедав передає пану Боргибраву гроші або якісь речі, а Боргибрав має повернути їх же або ідентичні предмети.
У ч.2ст.1046 ЦКУвстановлено таке: Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. Що це означає? Якщо пан Грошедав передав пану Боргибраву гроші або інші речі, то договір позики є укладеним. Якщо ж ні – Грошедав не може вимагати від Боргибрава повернення непереданих речей, навіть якщо ще вчора за кухлем пива вони це питання обговорювали.
Як довести, що договір таки був фактично укладений?
У статті 1047 ЦКУ встановлено, що договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, — незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Отже, мудрий Грошедав буде вимагати від Боргибрава розписку про отримання позики. Але мудрий Боргибрав може написати розписку так, щоб Грошедав залишився із довгим, але бідним носом.
Якщо Ви збираєтеся надати чи отримати позику, зверніть увагу на постанови Верховного суду України, наприклад на цю http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/33770795 . Верховний суд України вказує на те, що досліджуючи боргові розписки чи договори позики, суди повинні виявляти справжню правову природу укладеного договору, незалежно від найменування документа, і залежно від установлених результатів робити відповідні правові висновки.
Що це означає людською мовою?
Коли Грошедав дає гроші Боргибраву, він має прослідкувати, що Боргибрав написав: своє ім'я,по-батькові та прізвище (в ідеалі б було і ідентифікаційний код і адресу), дату отримання позики та її суму, вказав що бере цю суму у борг і написав дату, коли має повернути борг. Чому це важливо? Коли мудрий Боргибрав напише лише «мною, Боргибравом була отримана сума 10000 (десять тисяч) грн. від Грошедава„, то — все: він може не повертати гроші Грошедаву – бо «отримання грошей» і «отримання грошей у позику» є двома абсолютно іншими правовідносинами. І будь-який суд стане на бік Боргибрава, бо немає доказів укладення договору позики.
Разом із тим, коли Грошедав захоче зробити темну справу і дати хабара чиновнику, прикриваючись договором позики, він має також слідкувати за текстом розписки. Бо, коли їхню незаконну оборудку викриють люди в погонах, розписка чиновника: «Я отримав від Грошедава 1000 тисячу євро» буде свідчити про дачу хабара, а розписка із текстом “ Я отримав від Грошедава 1000 тисячу євров позику і поверну її 13.01.2017» врятує чиновника від руки Закону, аледодасть головного болю, якщо, Грошедав, звичайно, одразу ж після закриття кримінального провадження, не з'їсть розписку.
Отже, сподіваюся ця інформація допомогла Вам, і Ви будете акуратні із деталями.
Нехай щастить!