19 грудня в Україні святкується День Святого Миколая (окрім тих, хто святкує це свято за Григоріанським календарем).

Чемним хлопчикам та дівчаткам Святий Миколай кладе під подушку подарунки, а нечемним… хм.., як мінімум – під подушкою нічого немає.

Якщо Ви (чи Ваша дитина) виявилися чемними, то, щоб отримати подарунка наступного року, слід і далі бути чемним, а отже – сплатити всі податки. Так вже склалося, що всі (окрім шанованих офшорів) мають сплачувати податки.

Хто сплачує податки?

Щоб відповісти на це питання, слід зазирнути до Податкового кодексу України (далі – ПКУ), а саме до п.п. 164.2.17, п.п. 165.1.15, п.п. 165.1.39, п. 164.5 ПКУ.

Отже, податок не сплачується тими, хто отримав майно (наприклад цукерки, чи телефон), якщо їх вартість не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (див. п.п. 165.1.39 ПКУ).

Людською мовою це означає — якщо Святий Миколай приніс Вам дарунок, що коштує 800,00 грн., сплачувати ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) не треба. Якщо ж дарунок становить 800,01 грн. і більше – не соромтеся, бюджету потрібні Ваші гроші.

Можливо, Святий Миколай, що любить всіх чемних хлопчиків і дівчаток, подбав про Вас і придбав Ваш подарунок у секонд-хенді, чи зі значною знижкою (наприклад IPHONE8 не за 24 тис. грн.., а за 799,99 грн.). Тоді, він мав би підкласти Вам під подушку фіскальний чек. І Ви, у випадку чого, можете заявити, що звичайна ціна IPHONE8 є — визначеною сторонами договору. Отже, якщо не доведено зворотне, така ціна вважається звичайною ціною та відповідає рівню ринкових цін (п.п.14.1.71 ПКУ). Навряд чи органи ДФС візьмуться доводити, що Ви неправі, коли їм значно легше заблокувати чергову податкову накладу, ніж судитися із Вами.

Отже, будьте чемними, сплачуйте податки та дбайте про те, щоб розмір податків відповідав вимогам Закону (тобто ПКУ). Ми ж живемо у правовій Державі, де Закон і Право важливіші за наповнення бюджету, правда ж.