На написання Пам'ятки мене надихнув твіт нашого Міністра Фінансів — Наталі Енн Яресько (можете побачити його на третьому малюнку. Моя суха Пам'ятка не зможе конкурувати із її яскравим та неперевершеним твітом, тож залишаю його на останок – так би мовити «на солодке»).

Пам'ятка розроблена, переважно для людей, які збираються працювати на митниці або стати детективами (у поліції, в СФР, приватними), але гадаю, що Вам вона теж стане у нагоді, щоб виявити, чи не фіктивний Ваш діловий партнер, директор або чи не ухиляються вони від сплати податків (ця наука також стане у пригоді директорам, щоб перевірити, що там, у деклараціях, малює їхній бухгалтер).

Отже, ознаки фіктивності прописані у Кримінальному Кодексі України (стаття 205) та у Господарському кодексі України (стаття 55-1). Почнемо з ККУ.

429b829562-205.png

Як Ви побачили із наведеної статті ККУ, фіктивні підприємства створюються для прикриття та здійснення незаконної діяльності. Як виявити ознаки того, чи є певна фірма фіктивною? Насправді – дуже просто (я опишу на прикладі митниці, але Ви можете використати подібний прийом і до директора фірми-партнера, Вашого керівника, або до іншої особи, щодо якої у Вас виникли підозри, що вона – фіктивна).

Важливе зауваження – перш ніж почати розмову із «кандидатом„, поставте у своєму мобільному телефоні будильник десь на 10-20 хвилин наперед від поточного часу (наприклад, Ви збираєтеся почати розмову о 10-тій, поставте будильник на 10-10 чи 10-20).

Запрошуєте кандидата (нехай це буде чоловік) до себе у кабінет. Питаєте його:

- Ваша фірма здійснює незаконну діяльність? – і уважно слідкуєте за його реакцією.

- Ні, — із обуренням відповідає він. Але Ви вже бачите – 99%, що він бреше: на ньому чорні окуляри у зимовий сонячний день (щоб Ви не побачили, як його очі бігають від переляку) або ж він тримає у руках митний/податковий кодекс – чесні люди такі книги не читають!

Тоді, я би Вам порадила застосувати до нього засоби впливу – щоб зізнався, ну там пальці у двері, почати бити його по голові коментарем до кримінального кодексу, але цей метод містить недоліки – «Клієнт» може виявитися сильнішим за Вас — все-таки людина займається незаконною діяльністю, жирує, а Ви — на зарплаті. Тоді, я от що пораджу. Встаєте зі стільця і поливаєте кактус на підвіконні, із задумливим видом кажете:

- Щось йому вологи забагато, — а тоді раптом повертаєтеся до «Клієнта» та питаєте – Ваша улюблена їжа?! – Як правило, люди у такі моменти повідають правду. Тоді, Ви сідаєте, вибачаєтесь,- роботи багато, не встиг в обідню перерву перекусити — (якщо Ви дуже чесна людина, то заміняєте «обідню перерву» на «сніданок» або інший вид перекусу, що відповідає часу Вашої бесіди). Тоді Ваш «Клієнт» сидить, дивиться на Вас і давиться слиною (бажано їсти якомога повільніше, із відповідним підчавкуванням та зобразити на обличчі насолоду від споживання їжі). Як правило, в 90% випадках цей метод діє.

Однак, може так статися, що Ваш «Клієнт» міцний горішок, або що Вам не вдалося роздобути його улюблених фазанів. Тоді, можу порадити лише один, але дієвий засіб – просити у нього паспорт або водійські права (нібито перевірити, перед заповненням документів), а тоді – кусаєте аркуш і намагаєтеся з'їсти його. Зазвичай, цей метод — безвідмовний: Ви багато чого дізнаєтеся від «Клієнта», щоправда, переважно про себе.

Щодо ознак фіктивності, за ГКУ. Тут взагалі – легше легкого.

60ba4b081a-551.jpg

Приходить до Вас «Клієнт» (або все той же — заспокоєний, після того як наставив Вам синців), Ви всаджуєте його на зручний дерев'яний ослінчик та пропонуєте каву.

Важливо! Якщо Він погодився випити каву, Ви йдете до банки/пачки із кавою, відчиняєте її, заглядаєте та кажете із роздратуванням – роздратування є головним ключем до даної справи:

- Тьху, ти (або інший, властивий Вам вигук)! Знову Петрівна дихлофосом тарганів труїла! Казав їй:не треба! – Та достаєте з кави «таргана» (в залежності від спритності Ваших рук це може бути: корка від чорного хліба, розламаний коричневий ковпачок від ручки, або що виявиться у Вас під рукою). В 99% відсотках «Клієнт» відмовиться від кави. Зрештою, для економії, Ви завжди можете перемішати найдешевшу каву із потертою цеглою.

Отже, Ваш «Клієнт» відмовився від кави, Ви безкоштовно перевіряєте його дані у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch та, якщо він там є, а дані Керівника/Директора в ЄДР співпадають із тими, що він Вам надав, шукаєте, що про нього написано на сайті ДФС (рубрика – дізнайтеся про Вашого контрагента). Знову є? Ну, тоді він — дуже спритний і підступний «Клієнт»!

Тоді, Ви робите вигляд, що щось перевіряєте у комп'ютері та чекаєте, коли задзвонить будильник у мобільному (пам'ятаєте, Ви його поставили на 10-20 хвилин наперед?). Будильник дзвонить, Ви вибачаєтеся перед «Клієнтом», кажете, що це дуже важливий дзвінок з МВС (він же ж – дурень! – не знає, що то лише Ваш будильник). «Клієнт» починає нервувати, Ви тим часом починаєте нервово (як варіант – збентежено) дивитися: то на нього, то на комп'ютер, то на нього то на комп'ютер, а тоді, коли він вже вщент знервувався, Ви кажете (як мога впевненіше):

- То це правда?! Ваші документи фальшиві?! – Все. Справа зроблена. Можете викликати поліцію (та садити злочинця у в'язницю), а потім швидку (якщо «Клієнт» починає задихатися, а його обличчя стає блідим – не хвилюйтеся він або прикидається, або в нього інфаркт).

Щодо ознак ухилення від сплати податків. Це дуже-дуже легка справа, і якщо вам хтось каже, що податкове право заплутане та складне – не вірте їм. Отже, якщо державний бюджет (його дохідна частина) не виконаний повністю – Ваш «Клієнт» 100% ухиляється від сплати податків. Якщо ж, державний бюджет виконаний, чи перевиконаний, тоді — 50 на 50, що Ваш «Клієнт» ухиляється. Можливо, просто в нього бухгалтер помилився і правильно визначив суму податкових зобов'язань.

Ще можна піти старим способом – збирати докази,перевіряти первинні документи тощо, а потім направляти справу у суд. Але це метод лише для ретроградів та осіб, які не хочуть реформ…

В залежності від того, як Ви вивчили цю Пам'ятку, Вас чекає, або підвищення по службовій драбині (ще декілька викритих «фіктарів», і Ви вже – заступник Голови ДФС, а може й самої пані Міністра), або, у розпачі, пані Міністр може написати таке і про Вас:

9a02a8f8bf-nya.png

P.S.Ще хочу зробити декілька загальних зауважень.

По-перше, це звичайно круто, що Міністр фінансів досі не знає, що ст.62 Конституції України не дозволяє називати всіх підряд (навіть дуже поганих неплатників податків) злочинцями, адже — слід, спочатку, дочекатися обвинувального вироку суду.

Якби були судові Вироки пані Міністр би написала — «фіктивні» та «ухилялися». Так?

По-друге, пані Наталя Енн написала «ознаки фіктивних» та «ухиляються від податків» через кому. Виправте, мене, будь-ласка філологи, але хіба не означає що це — одне й те саме, але сказане різними словами? Хоча, може я придираюся і це така специфіка написання важливої інформації у твітері…

Ухилятися від сплати податків може будь-хто, навіть Ви. А щоб бути фіктивним, треба мати ряд ознак, про них написано вище.

По-третє, я дуже рада, що наш Міністр така чесна посадова особа і повідомляє нас про недоліки у її відомстві, сподіваюся дуже-дуже скоро ми почуємо від неї про вжиття заходів щодо вказаних осіб (із Вироком суду, щонайменше за статтею 364 ККУ — Зловживання владою або службовим становищем).