Французька Полінезія – земля вічного літа, земля, що ніби зійшла з рекламних картинок «Баунті» та уособлює собою земний рай.
Напевно, так само думали місцеві жителі які століттями проживали дні без зими, без голоду, без потреби тяжко працювати, аж поки не зіштовхнулися з європейцями часів індустріальної революції.
У протистоянні списа з наконечником із кашалотового зуба і корабельної гармати наперед зрозуміло, який народ буде насаджувати свою культуру, а який зречеться віри предків та почне вирощувати хліб в поті чола свого.
І вибір тут невеликий – прийняти нові закони або щезнути, залишивши по собі лише з десяток кам'яних ідолів, на фоні яких будуть надувати губи інста-тьолочки, намагаючись зібрати побільше лайків.
Вам не здається, що ми зі своїми переживаннями #чомунесидитьпорошенко #простойпареньснарода #раньшебылолучше і таке інше перебуваємо у тій парадигмі, що і татуйований тубілець, який радіє доброму врожаю хлібного дерева і навіть не здогадується про армаду кораблів, що несуть на його землі порох, слово Боже та сифіліс?
Знайомтесь – Юрген Шмідгубер – вчений-першопроходець, винахідник-скандаліст, батько рекурентних нейронних мереж, за допомогою яких зараз працює весь наш цифровий світ, творець концепції Машини Геделя.
Він опублікував своє бачення того, що сталося у сфері Штучного Інтелекту (ШІ) за останнє десятиліття, а також прогнози можливого розвитку ШІ, загрози та переваги для людства.
Отже, життя зміниться і вже не буде таким, як раніше. Забудьте про хрущів над вишнями та ковбасу по 2.20, досить виколупувати зі свого метафоричного пупка колишні здобутки та ефемерні перемоги.
1. Ускладнення соціуму змусить нас змиритися з втратою приватності та конфіденційності.
Еволюція на нашій планеті пройшла шлях від одноклітинних до багатоклітинних організмів, від бактерії до людини.
У нашому організмі кожна окрема клітина не має свободи вибору, як, наприклад, стафілокок. Ракова клітина? Зовнішній збудник? На будь-яке відхилення одна відповідь – знищення. Окремі клітини жертвують своєю свободою заради того, щоб стати частиною багатоклітинного організму.
Чи значить це, що стеження та втрата приватного життя є неминучими наслідками суспільства, що стає все більш складним?
Суперорганізми, такі, як країни, міста та компанії, складаються з багатьох людей, як люди з численних клітин. Ці «клітини» користуються малою приватністю. За ними постійно спостерігають спеціалізовані «органи контролю», як імунна система у нашому організмі.
Виникнення писемності понад п'ять тисяч років тому стало одним з перших і найважливіших винаходів.
Однак його початковою метою був нагляд за діяльністю громадян та контроль сплати податків. А отже, чим складніший «організм», тим більш повний збір інформації йому потрібен.
Пару століть тому священник у кожному селі знав усе про всіх, навіть про тих, хто не сповідався, бо вони з'являлись у сповідях інших. Інформація про будь-якого незнайомця, що з'являвся у селі, за короткий проміжок часу ставала відомою кожному.
Ці механізми контролю були тимчасово втрачені через урбанізацію та глобалізацію світу, але зараз вони повертаються за допомогою нових пристроїв спостереження. Смартфони, камери та дрони стають все більш доступними та розповсюдженими, надаючи інформацію урядам та компаніям про мільярди споживачів.
Новий цифровий світ забезпечить не більше приватності, ніж маленьке село. Це не добре і не погано, це просто відбудеться в процесі формування більш складного соціального організму.
2. Виникнуть ринки даних.
Штучний інтелект навчається за допомогою даних, дані – це нафта цифрової епохи, а значить, вони повинні мати не лише цінність, а й ціну.
Основні платформи спостереження (Google, Facebook та інші) не пропонували грошей за ваші дані та втрату конфіденційності. Однак у 2020-х роках відбудуться спроби створити ефективні ринки даних, щоб з'ясувати їх справжню фінансову цінність, через взаємодію попиту та пропозиції.
Наприклад конфіденційні медичні дані будуть належати їх власникам (пацієнтам) та можуть продаватися на ринку медичних послуг.
Чим більше країн оцифровуватиметься, тим більш цінними будуть ставати дані.
Але країни з різним соціальним устроєм підуть різними шляхами:
– Автократичні країни привласнять права на дані собі.
– У демократіях же дані, навіть медичні, будуть оцінюватимуться і контролюватися не держрегуляторами, а людьми та організаціями, що володіють ними.
3. Штучний Інтелект перетвориться на «реальний Штучний Інтелект».
Штучний Інтелект досяг успіху у віртуальних світах – іграх та різноманітних соціальних платформах. Розпізнавання образів допомогло Amazon, Alibaba, Google, Facebook та іншим прогнозувати інтереси, утримувати нашу увагу, змушували клікати на рекламу. Велика частина прибутку була в маркетингу.
Але маркетинг — це лише частина економіки. У майбутньому ШІ буде все більше втручатися в реальний світ, який набагато складніше віртуального і не прощає помилок. Новий ШІ вплине на виробництво і тим самим на куди більшу частину економіки, бо почне вчитися сам, як діти.
Концепція «штучної цікавості» створить ШІ нового класу – «Побачив та Зробив» з багатьма ступенями свободи при виконанні складних завдань. Вони вчитимуться шляхом візуальної демонстрації та навчаючись передбачатимуть наслідки своїх дій, як це роблять діти. Це кардинально змінить розвиток нашої цивілізації.
4. Можливе переформатування цивілізації.
І ось тут ми приходимо до найцікавішого – хто зможе першим осідлати новий «реальний Штучний Інтелект»?
Автократії, що створять централізований ШІ, – значить людство чекає доля з найпохмуріших фантазій фантастів кіберпанка.
Чи все-таки децентралізований персональний ШІ, який зробить життя людей кращим, як у фантазіях фантастів золотого віку.
У будь-якому випадку, каравели колонізаторів вже входять у лагуну твого острова і ти не зможеш скасовувати їх прихід.
Ти можеш ігнорувати людей з вогняними палицями, віддавшись на милість своїх Богів або спробувати вбудувати свій світ у прийдешній новий.
Сідай у свою пірогу, каначе, сьогодні ти вибираєш майбутнє для своїх нащадків...