Влада протягує законопроект із внесення змін до Бюджетного кодексу, який має поховати фінансову децентралізацію і інфраструктурні проекти на місцевому рівні.

Час розквіту місцевого самоврядування, який розпочався у 2016 році завершується. Децентралізація з системної реформи перетворилася на  звичайний інструмент для запровадження нового адміністративно — територіального  устрою в державі.

 

Тепер команда Зеленського намагається з органів місцевого самоврядування зробити «цапів-відбувайлів». І це проявляється не лише в брехні, яку поширюють «слуги народу», – нібито некомпетентність місцевої влади може бут причиною зриву опалювального сезону.

 

Тепер команда Зеленського намагається зробити замах на «святая святих» територіальних громад. Цього року і так планується «витрусити» бюджети розвитку, погасивши за їх рахунок різницю в тарифах на тепло.

Ми повертаємося в ті часи, коли  сільради на утримання апарату в районі гроші просили.  Тепер, хочеш щось зробити для громади, збирайся до Києва. Хто буде возити, той і буде щось мати.

Іде системний  та добре спланований наступ на місцеве самоврядування.  Можна припустити, що його метою є-фактичне знищення інституту місцевого самоврядування. І  побудова відносин між центром та регіонами на підставі двосторонніх договорів. Така модель використовується в країні-агресорі РФ.  Це фактичне перетворення України з унітарної країни на  федеральну республіку.

Цей законопроєкт, поки що дзвіночок. В разі його прийняття він стане могилою для місцевого самоврядування України, яке у 1997 році  було поновлено. А почалося воно ще з середніх віків і  «магдебурзького права».

Відмітимо, що представники ЗЕвлади придумують такі юридичні комбінації та законодавчі ініціативи, які не наважувалися втілювати не в часи печерного  авторитаризму Кучми, ні в часи централізації влади Януковича.

 

Нагадаємо, що Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль подав до Верховної Ради законопроект, який дозволяє Міністерству фінансів і місцевим державним адміністраціям зупиняти виконання бюджетів територіальних громад, а також ліквідує бюджети розвитку. Відповідні норми містяться в законопроекті №6062, опублікованому на сайті Верховної Ради України. 

 

Що саме хочуть запровадити у Зеленського:

 

Ліквідація бюджетів розвитку місцевих бюджетів запланована на 2023 рік. Проектом закону передбачається перенесення джерел фінансування доходів бюджету розвитку в загальний фонд. Таким чином, доходи розвитку будуть спрямовані на поточні витрати — фонд заробітної плати, утримання і так далі.

 

Ще одне «покращення» – змінами до частини четвертої статті 103-2 Бюджетного кодексу передбачається залишки коштів за освітньою субвенцією, що не використані протягом наступного бюджетного періоду, вилучати до державного бюджету.

Запропонований урядом законопроект також значно розширює контрольні функції Міністерства фінансів і місцевих державних адміністрацій. Їх чиновники зможуть через суд зупиняти рішення місцевих рад про бюджет, причому не доведеться навіть чекати закінчення судового розгляду.

 

Законопроектом пропонується направляти до держбюджету 70% доходів від викупу комунальної землі.

 

Також вилучення терміну «бюджет розвитку» зі статей Бюджетного кодексу позбавить органи місцевого самоврядування права на депозитне розміщення в банках.

 

Крім іншого, проект закону скорочує джерела доходів для місцевих громад, вилучаючи зі структури доходів оплату зборів за видачу ліцензій на проведення лотерей.

Нагадаємо, в 2014 році уряд України взяв курс на децентралізацію — передачу частини повноважень від центру на місця.

 

Починаючи з 2015 року завдяки бюджетної децентралізації значно зросли доходи місцевих бюджетів.

І cмішно, і сумно, і зло бере….