Майже впевнений – багато з вас, купуючи товар чи послугу, були змушені придбати чи сплатити ще щось додатково. Але якщо приватний бізнес у бажанні заробітків ще можна зрозуміти, то те, як хоче нажитись на нас держава, просто не вкладається у голові.

Візьмемо знайому усім установу – Державну міграційну службу (ДМС). Вдумайтесь: за даними Єдиного державного реєстру судових рішень, за 2015 рік було винесено 169 різних постанов та ухвал за позовами громадян до ДМС. Суд неодноразово визнавав протиправність дій державної установи у стягненні незаконних зборів із громадян за оформлення паспорта для виїзду за кордон. Однак, у Державній міграційній службі вперто продовжують стягувати кошти, які не передбачені законом, хоча суд неодноразово називав ці гроші неправомірними зборами з громадян. Проте, в ДМС наче ходять з закритими очима та вухами і абсолютно не звертають увагу на попередні програні справи.

Крім того, міграційна служба планує не те, що зменшити стягнення, які є незаконними, а й навпаки – збільшити плату за документи. Спільно з Кабміном ДМС підготувала кілька законодавчих змін щодо нових зборів та платежів.

Найперше – пропонують відмовитись від норми про безкоштовне одержання паспорту громадянина України (внутрішнього паспорту) для тих, хто отримує його вперше (як це визначено Декретом «Про державне мито»). Зараз така норма існує і нові картки видають безплатно лише 16-річним, а у нових змінах посилання на Декрет планують забрати.

Друга зміна -- запровадження «адміністративних зборів та адміністративних послуг» замість сплати чинного державного мита. Змінюється не лише формулювання, а й ціна – якщо державне мито за оформлення втраченого паспорта складає 34 гривні, то за таку адміністративну послугу треба буде віддати вже 135 гривень.

До слова, вартість додаткових адміністративних послуг та зборів (які ДМС любить вигадувати, як-то вартість бланку чи супутніх послуг), відповідно до майбутніх законодавчих змін, буде затверджувати Кабмін.