Надворі, тобто на морі січень 1795 р., в Європі триває Війна Першої Коаліції. У ліііівому куутку риингу рреспубліканська Франція (революція, Робесп'єр, «болото», Наполеон та все-таке). В правому — основні монархії Європи, що об'єднались навколо Священної Римської Імперії та дому Габсбургів, з метою осадить офігівших французів і не допустити розповсюдження комуністичних революційних ідей іншими країнами. Але мова не про війну, про неї скучно та не цікаво (спойлер — Наполеон переміг), а скоріше просто забавний історичний факт. 

Під час кампанії 1794-1795 рр., французький генерал Пішегрю, розбивши війська об'єднаних провінцій Нижніх Земель (вони ж більше відомі як Нідерланди), та, зайнявши Західну Фландрію (переважно територія сучасної Бельгії і шматок Нідерландів), вирішив зимувати в Амстердамі. В той самий час нідерландці відвели свій флот трохи північніше — до однієї з баз в Ден-Хелдері. І все б нічого, здавалось би флот засейвели і ще є шанси, шо якось воно і буде, але раптово зима виявилась дуже холодною (шо в принципі, трохи дико для Нідерландів), вдарили морози, і флот, що стояв на якорі, тупо замерз. 

«От тут-то ви й попались, дружочки» вирішив Пішегрю та відправив бригадного генерала Яна Віллєма Вінтера (лол, це дуже іронічне прізвище) з гусарським полком провести операцію по захопленню нідерландського флоту. Вночі, 23 січня 1795 р. підрозділи Вінтера (подвоюємо іронію — цей чувак — голандець) прибули до Ден-Хелдера, і після підготовки (копита коней були обмотані тканиною, щоб не цокотіли по льоду) провели кавалерійський штурм ворожих кораблів. А це на хвилиночку — 14 лінкорів на загалом 850 пушок, що не зробили жодного пострілу. Тупо ноль.

Офігівші датчі, напевно, знатно так здивувались, побачивши французьку кавалерію прямо коло бортів своїх лінкорів. Таким чином французи здобули майже весь військовий флот нідерландців і пару торгових суден. А ще вписали у військову історію от такий от нетривіальний приклад бою між кавалерією та флотом. Тому, можливо, от ця от картинка з Age of Empires ІІ не така вже й сюрреалістична. 

Ну і на останок. Робота французького Мареніста Леона Морель-Фатіо, що присвячена подіям при Ден-Халдері.

Helder_Morel-Fatio.jpg