Щорічно наприкінці листопада починається ажіотаж навколо «величезних» знижок на Чорну п'ятницю. Весь світ чекає на цей день, і ми, українці, не виняток. Але чи настільки це вигідно? 

Чорна-причорна. Трохи історії

Чорною п'ятниця почала називатись не просто так. За всю історію її існування, з цим днем були пов'язані не дуже хороші події. Так, вперше цю назву використали, коли у п'ятницю, 24 вересня 1869 року, в Америці різко впала ціна на золото. Це призвело до краху економіки, яка потім приходила до тями ще декілька років. 

З часом початкове значення виразу забулось і сплило вже в 50-х роках 20 століття у поліцейському діалекті. Цікаво, що саме так вони називали затори на дорогах, які виникали у перший день різдвяних розпродажів одразу після Дня Подяки. Люди квапились до магазинів за подарунками під Новий рік, чим створювали неймовірні затори на дорогах та натовпи в магазинах. 

В ті часи продавці не так раділи цьому дню. Більшість обирали не виходити у Чорну п'ятницю на роботу. Навантаження на працівників було скажене, не всі витримували.  

Сьогодні традиція влаштовувати розпродаж одразу після Дня Подяки процвітає. Більшість американців навіть беруть вихідний на Чорну п'ятницю, щоб відправитись на шопінг усією родиною. Цей день асоціюється з покупками, подарунками, родиною та веселощами. 

Не такі вже й радісні реалії

Якщо в Америці дійсно більшість магазинів та брендів дотримуються традицій та надають справжні знижки (до 80%), то в Україні ситуація не така вже й однозначна. 

Через те, що Чорна п'ятниця прийшла до нас зовсім недавно, лише небагато покупців та продавців правильно грають у цю ігру. 

Фейкові знижки

Звісно, надати товар із шаленою знижкою це майже як віддати його задарма. Деякі магазини до цього готові. Але багато хто просто хоче отримати нових покупців. Так з'являється підступний план – надати «липові» знижки. Ціна на товар штучно завищується, наприклад, на 60%, потім продавець робить знижку, наприклад, 70%. У результаті на ціннику приваблива цифра, а вартість товару залишилась майже початковою. 

Вихід. Напередодні Чорної п'ятниці обов'язково моніторити ціни на той товар, який вас цікавить. Ви повинні певно знати, скільки він коштує насправді. Це допоможе вам раціонально підійти до покупки та зважити всі «за» і «проти». 

Неякісний товар 

Багато покупців саме так і уявляють собі товар, на який діє велика знижка.

І, на жаль, у більшості випадків вони праві. Нерідко продавець використовує бракований товар, щоб заманити покупців більшою знижкою. Чесні відверто попереджають, що товар має недолік. Заради справедливості, варто зазначити, що деякі недоліки товару можуть виявитись дуже незначними, а знижка на нього – великою. Але трапляються і нечесні. Тому ніколи не сплачуйте за товар наперед. Якщо продавець вимагає передоплату – це вже є привід для настороги й відмови від покупки. 

Як підготуватись до Чорної п'ятниці 

Але що казати, Чорна п'ятниця – це реальна можливість вигідно придбати техніку чи одяг. На сотні фальшивих, обов'язково знайдуться порядні магазини, які надають чесні акції. Було б нерозумно втрачати такий шанс.

Гайд по покупках у розпродаж:

Купуйте онлайн. Цей варіант має кілька переваг: вибір в рази більший, ризиків менше. Офлайн магазини будуть «тріщати» від покупців, а в цій атмосфері важко знайти гідну річ. Повірте, продавця-консультанта ви будете чекати дуже довго.