Довкола нового ЖК на Микільскій Слобідці сформують комфортний простір для мешканців мікрорайону. Девелоперська компанія «Нова Слобідка» інвестує 50 млн грн у доброустрій навколишньої території й пропонує місцевій громаді спільно визначити, на які проєкти доцільніше витратити виділені кошти.
Діалог із громадою, спрямований на розв'язання актуальних проблем розвитку території й створення комфортного життєвого простору – одна з ознак соціально відповідального будівельного бізнесу. Хоча такий європейський підхід поки є досить незвичним для Києва, нагальною проблемою якого залишається хаотична забудова і відсутність розумного стратегічного планування територій.
У «Новій Слобідці» запевняють: слідують міжнародному досвіду і готові якнайшвидше укласти з громадою соціальний договір про розподілення інвестицій у мікрорайон. А серед можливих напрямків освоєння коштів власник компанії Олександр Стельмащук назвав облаштування пляжу, очищення піску, будівництво велодоріжок, зведення спортцентру з майданчиками для різних видів спорту, басейну, критої ковзанки тощо.
Аби уявити масштаб потенційних інвестицій у розвиток Микільської Слобідки, наведемо порівняння: 50 мільйонів – це сума, більша за громадський бюджет Львова й еквівалентна чверті усього громадського бюджету столиці, виділеного на рік. За такі гроші можна, наприклад, обладнати камерами спостереження 50 київських мікрорайонів або облаштувати 70 спортмайданчиків чи скверів.
Чого найбільше потребують мешканці мікрорайону?
На замовлення девелопера дослідницька компанія «Ю.С.С.» провела соціологічне опитування жителів мікрорайону Києва Микільська Слобідка, щоб з'ясувати пріоритетні напрямки для інвестування виділених ТОВ «Нова Слобідка» 50 млн грн.
Цікаво, що найбільша частка респондентів (35,1%) назвала серед найбільш важливих для них цілей розвитку забезпечення енергоефективності будинків. Водночас значна кількість мешканців мікрорайону визначила для себе пріоритетними такі цілі як чисті вулиці (26,3%), місця для паркування (24,7%) та якість доріг (23,2%).
Чверть опитаних (25,8%) найбільше хотіли б мати комфортний простір для відпочинку, а кожен п'ятий житель Микільської Слобідки (21,5%) вважає одним із пріоритетів безпечність паркової зони.
Парк відпочинку: яких покращень хоче громада?
Як свідчать результати опитування громади, Микільсько-Слобідський парк є популярним місцем відпочинку мешканців мікрорайону – майже кожен четвертий (23,3%) опитаний відвідує його щодня або майже щодня, а 28,3% – один або кілька разів на тиждень.
При цьому майже дві третини опитаних жителів мікрорайону в цілому задоволені станом доброустрою парку і вважають, що він потребує лише точкових покращень. Разом із тим, значна частина громади – майже чверть опитаних – незадоволені теперішнім станом Микільсько-Слобідського парку і вважають, що він потребує значного покращення благоустрою. І лише 7,5% жителів повністю задоволені теперішнім станом парку і вважають, що нічого в ньому змінювати не потрібно.
Серед найбільш бажаних інфраструктурних об'єктів на парку респонденти частіше за все називали бесідки, павільйони й навіси (52,5%), а також дитячі майданчики (32,7%), доріжки для велосипедистів (31,4%) та зони для вигулу собак (30,9%).
Варто нагадати, що у травні цього року Київська мерія підтримала рішення щодо виділення земельних ділянок загальною площею майже 6,4 га для створення парку відпочинку «Микільська Слобідка». Йдеться про територію між вулицею Микільсько-Слобідською та проспектом Броварським, де на березі Дніпра міська влада планує облаштувати сучасну та простору зелену зону.
Які ще громадські ініціативи можуть бути реалізовані?
За даними сайту «Громадський бюджет-2022», наразі на голосуванні перебуває проєкт інтерактивної скелі для дітей Микільської Слобідки.
Ініціатори проєкту пропонують установити на вул. Митрополита Андрея Шептицького компактний тренажер 12Climb board зі встановленими зачіпками з підсвіткою та мобільним додатком, який дає можливість обирати трасу потрібного рівня із великої кількості варіантів. За їхніми словами, це обладнання може бути використане для проведення гурткової роботи, створення клубу скелелазіння для дітей і дорослих, а також забезпечить довгостроковий позитивний ефект для фізичного та психологічного здоров'я киян.
Проєкт вже отримав позитивний висновок експертизи і нині перебуває на голосуванні. Очікуване фінансування з бюджету Києва становить 300 тисяч гривень.
Ще дві громадські ініціативи з доброустрою Микільсько-Слобідського мікрорайону також отримали у 2020 році схвальні відгуки експертизи, але зрештою так і не були профінансовані з бюджету міста.
Йдеться, зокрема, про проведення капітального ремонту спортивного майданчика на вул. Челябінській – облаштування сучасним штучним покриттям поля, встановлення футбольних воріт, баскетбольного кільця та основ для волейбольної сітки. Вартість проєкту – 1,2 млн грн.
А також про ремонт та облаштування занедбаного спортивно-ігрового майданчика спортивними елементами для активного відпочинку та занять спортом мешканців мікрорайону Микільська Слобідка. Вартість проєкту – майже 300 тис. грн.
Які нові об'єкти можуть з'явитися на Микільській Слобідці?
Наявність таких нереалізованих проєктів свідчить: громаді дійсно не вистачає безпечних і комфортних місць для спортивного дозвілля та фінансування для облаштування таких майданчиків. З цієї точки зору, 50 млн від девелопера могли б значно покращити ситуацію зі спортивною інфраструктурою та місцями для відпочинку в мікрорайоні.
Ми зібрали кілька найцікавіших пропозицій щодо нових об'єктів, які можуть з'явитися на Микільській Слобідці:
Сучасний пляж і набережна – проєкт передбачає створення мальовничої сучасної набережної з велодоріжками, а також регулярне очищення пляжного піску, облаштування території пляжу шезлонгами, комфортними душовими, переодягальнями, громадськими вбиральнями, велопаркінгами тощо.
Спортивне містечко – створення й облаштування на території мікрорайону багатофункціонального спортивного центру з футбольним полем зі штучним покриттям, волейбольним майданчиком, зоною для кросфіту, дитячим майданчиком, сучасним роликодромом тощо.
Інклюзивна зона здоров'я – облаштування інклюзивних пандусів для вільного та безпечного доступу до води, підіймачів та доріжок для переміщення маломобільних груп населення, людей поважного віку, батьків з дитячими візочками тощо.
Льодова ковзанка – створення критої льодової ковзанки, що працюватиме протягом усього року.
Сучасний критий басейн – створення нового критого басейну із дитячою зоною, яким зможуть користуватися всі мешканці мікрорайону.