Із інформації в польському електронному виданні Warsaw Point за посилання https://warsawpoint.com/news/80109-okko-vitaliy-antonov.html (далі також – публікація), нам стали відомі розміщені в публікації дані щодо діяльності компаній групи ОККО на території України, можливих неприпустимих порушень вимог чинного законодавства України як з боку компаній групи ОККО, її бенефіціарного власника, так і невстановлених осіб, можливі схеми ухилення від сплати податків, порушення митних правил, співпрацю із білоруськими компаніями.

 

Як вказано на сайті ОККО  (https://www.okko.ua/galnaftogas) брендом ОККО, що налічує понад 400 АЗК, володіє АТ «КОНЦЕРН ГАЛНАФТОГАЗ». У структурі компанії діє також найбільша мережа закладів харчування в дорозі, в тому числі близько 30 ресторанів, які працюють під брендами A la minute, Pasta Mia та Meiwei. У мережі ОККО діє 11 нафтобаз і 19 стаціонарних та мобільних лабораторій контролю якості нафтопродуктів. 

 

Згідно опису Групи Універсальна інвестиційна група (УІГ) Universal investment Group (UIG), шо міститься в аналітичній системі YouControl, основні сфери діяльності підприємств групи: паливно-енергетичний комплекс, хлібобулочна промисловість, девелопмент, фінансовий сектор. Ключові компанії: ПАТ «Концерн Галнафтогаз» — мережа заправних комплексів «ОККО» та ПАТ «Концерн Хлібпром» — один з найбільших виробників хліба в Україні. Ключова особа цієї групи –

Антонов Віталій Борисович: бізнесмен, мільйонер, власник мережі АЗС «ОККО».

 

Згідно даних в аналітичній системі YouControl власники крупних пакетів акцій (>5%) АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВО «КОНЦЕРН ГАЛНАФТОГАЗ» (ЄДРПОУ 31729918) (станом на 4 кв 2024 р.): GNG RETAIL LIMITED, країна реєстрації: Кіпр, власник 90.25 % акцій, та AVALIA INVESTMENTS LIMITED, країна реєстрації: Кіпр, власник 7.34 % акцій, бенефіціар АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВО «КОНЦЕРН ГАЛНАФТОГАЗ» — АНТОНОВ ВІТАЛІЙ БОРИСОВИЧ, країна громадянства бенефіціара: Україна, адреса бенефіціара: Швейцарія, 1297, КАНТОН ВО, ФУНЕ, ПРОВУЛОК МАЖОРЛЕН, БУД.14, здійснює непрямий вплив: 95.03%.

 

ОККО — один з найбільших гравців на ринку пального України. Окрім продажу пального, ОККО активно працює в сферах сільського господарства, енергетики та громадського харчування. Позиція ОККО на ринку пального є стратегічно важливою для безпеки держави, адже у період війни з росією ОККО швидко переналаштувала свої поставки, щоб забезпечити країну необхідними енергоносіями, зокрема, через західний кордон.

 

Згідно з розслідуванням польського видання WarsawPoint, що міститься у публікації, бенефіціар групи ОККО Віталій Антонов вибудував вертикальну інтегровану бізнес-імперію. Компанія в основному контролюється Антоновим через кіпрську компанію GNG Retail, керівником якої є Наталія Антонова.

Попри публічний імідж компанії як надійного партнера держави, як слідує із публікації, компанія нібито використовує схеми ребрендингу білоруського пального, щоб імпортувати його в Україну та експортувати в Європу, обходячи санкції, накладені на нафтопереробну галузь Білорусі.

 

В публікації проведено аналіз податкових та експортно-імпортних порушень в компаніях групи ОККО, виявлення системних порушень, які можуть свідчити про потенційні схеми ухилення від сплати податків, непрозору експортно-імпортну діяльність, що викликає побоювання щодо фінансової прозорості та відповідності нормативним стандартам.

Фінансова звітність ОККО за 2022–2023 роки показує разючу диспропорцію між задекларованими податковими кредитами і реальними податковими зобов'язаннями. Загальний обсяг заявлених податкових кредитів перевищив 34 млрд грн, з яких понад 33 млрд припадали на внутрішні операції між афілійованими структурами. Зокрема, ОККО-Бізнес задекларувала 23,9 млрд грн кредиту, з яких 22,8 млрд – це внутрішні транзакції. ОККО-Сервіс показала 350,7 млн грн кредиту, з яких 99,7% надійшли від афілійованих осіб. ОККО-Postach звітувала про 9,94 млрд грн, з яких 99,9% — теж внутрішні операції.

Група, шо контролюється Віталієм Антоновим, демонструє кругові угоди між пов'язаними особами, при цьому понад 90% податкових пільг штучно генеруються шляхом контрольованих операцій, незвичайні операції припускають наявність схем мінімізації ПДВ, органи влади повинні перевірки економічну складову цих операцій, їх відповідність трансфертному ціноутворенню та провести розслідування потенційної шахрайської податкової оптимізації.

 

В публікації зазначено, що аналіз виявляє непрозорі операції з імпортом сільськогосподарських хімікатів та пального. Постачальники або країни походження товарів взагалі не вказані, угоди з пальним часто проводились  між суб'єктами групи без чіткого економічного обґрунтування, відсутня документація з трансфертного при транскордонній торгівлі, що викликає підозру в можливих митних порушеннях чи навіть відмиванні коштів.

 

Попри стратегічну важливість компанії для паливної інфраструктури України, ці факти свідчать про глибоку проблему — одні платники податків несуть все більше фінансове навантаження, тоді як інші користуються складними схемами, щоб його уникати та  залишаються поза увагою держави.

В умовах війни особливій увазі державних органів підлягають викладені в публікації дані щодо можливої співпраці ОККО з білоруськими компаніями, використання білоруського палива компаніями групи ОККО.  

 

Дані, розміщені в польському електронному виданні Warsaw Point за посилання https://warsawpoint.com/news/80109-okko-vitaliy-antonov.html, можуть свідчити про вчинення викладених в публікації порушень, що потребує реагування та перевірки у відповідності з вимогами чинного законодавства України.

 

Згідно повідомлення на сайті ОККО за посиланням https://www.okko.ua/investytsii-u-biopalyvo-okko-ta-yebrr-pidpysaly-kredytnu-uhodu-v-rozmiri-60-mln-eur 12 червня на конференції з відновлення України в Берліні компанія ОККО та Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) підписали кредитну угоду в розмірі € 60 млн. Кредитні кошти будуть спрямовані на будівництво нового заводу з виробництва біоетанолу в Україні.

 

З урахуванням викладених у виданні Warsaw Point даних, вважаємо що перевірці та аудиту також підлягають обставини отримання та використання кредитних коштів Європейського банку реконструкції та розвитку, з метою недопущення можливості використання цих коштів в протиправних діях та непрямій підтримці протиправної міжнародної агресії російської федерації проти України.

 

Керуючись вищевикладеним, з метою викриття можливих корупційних схем, нечесних державних службовців, забезпечення справедливості, соціальної рівності, недопущення підтримки агресії російської федерації проти України,

 

просимо провести перевірку діяльності компаній групи ОККО, які є асоційованими з Банком, забезпечити перевірку фінансової звітності компаній групи ОККО, перевірку отримання та цільового використання наданих Банком кредитних коштів компаніям групи ОККО, вжити заходів для недопущення використання отриманих від Банку коштів в протиправних схемах ухилення від сплати податків, для недопущення непрямої підтримки компаніям групи ОККО протиправної міжнародної агресії російської федерації проти України, вжити визначених законодавством заходів реагування у разі виявлення правопорушень.