Ця стаття про те, як підвищити боєздатність ЗСУ, знизити втрати і серед військових і серед цивільних на прифронтових територіях. Всіх необхідних для цього засобів достатньо в Україні. Рішення на сам перед ОРГАНІЗАЦІЙНІ, тому не потребують значних коштів для їхнього втілення, а в подальшому зможуть фінансово себе окупити.
Стаття з 8 основних розділів-інструкцій. Не основні не додані, тому-що на написання цих 8 у вільні й відносно спокійні хвилини знадобився місяць.
1. Скоротити ворожі авіаудари керованими плануючими авіабомбами
Для цього потрібно виділити 1 з 7-8 наявних батарей ЗРК Петріот для періодичного прикриття різних ділянок фронту.
Потрібно підвищити саму живучість батареї:
- скоротити кількість пускових з 6-8 до 4 з розрахунку на збиття максимум 4 літаків, тому-що бомардувальники Су34 літають парами й іноді їх прикриває 1-2 винищувачі
- розділити батарею на 3 групи: перша — радар й КП, друга — 1,2 пускові, третя — 3,4 пускові
- для кожної групи забезпечити зенітне прикриття від дальніх БПЛА та криталих ракет: 2 автівки на кожному зенітна установка Зу-23-2, а також про запас 2 ПЗРК. Таким чином загалом: 6 автівок з 1 Зу-23-2 й 1 ПЗРК на кожній
- кожній групі забезпечити протидиверсійне прикриття: 1 автівка з 4 кулеметниками, таким чином загалом 3 автівки й 12 кулеметів
Застосування:
- розміщувати на відстані 40-70 км від фронту, така відстань забезпечує невразливість для всіх видів артилерії, ударного БПЛА Ланцет, РСЗВ Град, Ураган, загроза лише від РСЗВ Смерч, але при цьому дозволить збивати літаки ворога на глибині 70-90 км.
- всі 3 групи повинні знаходитись на відстані 1-2 км одна від одної
- кожна група складатись з двох установок ППО (пускових або радарів, КП), мобільної групи з 2 автівок, озброєних Зу-23-2 й ПЗРК, 1 автівки з групою у 4 кулеметники
- ставши на бойове чергування, группа повинна розосередитись так, щоб між кожною одиницею техніки була відстань не менше 100 метрів, повинне застосовуватись маскування, окопування
- вся батарея повинна працювати автономно. Приймати дані від РЛС ВПС в очікуванні інформації про появу ворожих літаків в радіусі ураження. Про свої координати НЕ повідомляти ні кому, в т ч за наказом.
- при потраплянні ворожого літака (літаків) в зону ураження увімкати радар, збивати 1-4 літаки й протягом 5 хвилин вся батарея повинна покинути позиції пуску по черзі: спершу друга група, потім перша й третя
- аналогічно якщо протягом 20 хвилин нічого не було збито, то протягом 5 хвилин вся батарея повинна покинути позиції по черзі: спершу друга група, потім перша й третя
- варіанти розташування кожної з трьох груп повинен завчасно обрати штаб батареї, як в тій області, де був збитий ворожий літак, так і в області, яка з нею не має адмінмежі. Приклад: збили в Запорізькій на Токмакському напрямку, далі перемістились у Харківську в район Ізюму прикривати Кремінний напрямок.
- кожна група сама обирає маршрут пересування від попередніх позицій до наступних, не наближаючись до лінії фронту на 50 км й повинна рухатись розтягнутою колоною, уникаючи пожвавлених доріг й доріг без лісосмуг.
- лише після залишення позиції пуску повідомляти командуванню про успішне або спробу збиття ворожого літака
- перезарядка ракетами, пальним та іншими розходниками повинна відбуватись на відстані понад 90 км від фронту, які гарантують недосяжність й для РСЗВ Смерч. Район обслуговування радіусом 10 км обирає командир групи, але не координати. Тоді, коли обслуговуюча група й група ППО прибувають в зазначений район, командир групи ППО визначає точні координати.
- командиром групи повинен бути командир КП, командир 1ї й командир 3ї пускової.
- в усього персоналу группи не повинно бути з собою смартфонів
- зв'язок між групами та в середині груп повинен будуватись з радіостанцій (рацій): Харріс, Аселсан, Вертекс. Ні яких баофенгів, кенвудів, моторол, сраллінків.
Навіщо й наслідки:
- бомбардувальна авіація допомагає ворогу руйнувати ключові вузли оборони, а також навіть серйозні промахи своїм виглядом підривають бойовий дух в морально не підготовлених й невмотивованих мобілізованих. Це психологічна зброя більше ніж засіб руйнування.
- життя бійців важливіше за безперебійну подачу струму цивільному населенню, тому-що Україна є завдяки бійцям, а не безперебійній подачі струму
- виконання цього пункту у вигляді підтвердженої інформації про регулярні збиття Су-34, яких в Московії менше 90, підніматиме бойовий дух, повертатиме довіру до влади, а з часом помітно скоротить застосування керованих авіабомб, особливо 500+ кг.
2. Забезпечити захист від КАБів в великих нас.пунктах на відстані на межі та за межею досяжності артилерії та основних ударних БПЛА ворога (20+ км).
Для цього потрібно кожному місту виділити зенітні самохідні системи з вбудованими радарами, як то Гепард, Скайнекс, Шилка, Тунгуска, яких в України загалом 150-160 з розрахунку ширину міста відносно фронту ділити на 6 у випадку радянських систем Тунгуска ширину міста ділити на 7 у випадку Гепарда.
Керовані авіабомби Є ВИДИМИМИ для їхніх радарів як і Шахіди-136 й мають малу швидкість на кінцевих траекторіях падіння, тобто плануючого польоту. Розрахунок ширина міста/6 або 7 забезпечить збиття 1-2 КАБів на кожній ділянці, при цьому наприклад: Харкову потрібно всього 4 з понад 150-160, а Запоріжжю 3.
Якщо наші МО та ГШ готові розщедритись, то формулу можна змінити до ширини міста/6 або 7 * 1.5, тим самим можливість збиття КАБу на кожному секторі буде більше 2.
Підвищити живучість установок:
- кожні 15-20 хвилин пускова повинна бути переміщена на іншу заздалегідь обрану позицію, яка знаходиться на відстані понад 250 метрів
- в перелік обраних позицій повинні входити такі, які забезпечують огляд неба всієї своєї ділянки оборони.
- покаратаи брехунів, які вперто брехали населенню, що КАБи неможливо збити, прийнамні дешевими методами.
Навіщо й наслідки:
- ворог не зможе тероризувати досяжні для КАБів міста, наносити шкоду виробництву в них
- збиття КАБів підніме довіру в населення й скоротить відток населення з таких великих міст як Харків, Запоріжжя, Суми, Краматорськ.
- не можна обмежувати цю програму лише 2 найбільгими містами, наявна кількість засобів достатня, щоб програму розповсюдити й на інші міста, які потребуватимуть оборони.
- краще чесно сказати, що на якісь малі н.п. не висачило систем, ніж брехати що їх не можливо збити чи що це зробити складніше, ніж збити Шахід-136.
3. Покращити протиартилерійську роботу артилерійськими та безпілотними засобами
Основним засобом ураження в ЗС Московії залишається артилерія, натомість всі проблеми в ЗСУ, створені обмеженнями на артилерію, введеними у 2014-22 роках залишають артилерію ЗСУ не ефективною не залежно від дальності та точності САУ та снарядів.
Від артилерії в нас найбільше загиблих. Москальська пропаганда змогла переконати населення в брехні про неймовірні втрати у 2023,24 роках, однак основні втрати були в нас саме у 2022 й саме від артилерії. Наразі доцільно оголошувати втрати за день/місяць, але НЕ РОЗСЕКРЕЧУВАТИ втрати 2022го, 1ї половини 2023 років.
Реорганізувати артилерійські дивізіони відповідно до сучасних можливостей, які суттєво відрізняються від статуту СРСР наступним:
- більші дальність та точність артилерії
- нестача снарядів
- наявність БПЛА як точного й дешевого засобу ураження
- більше технологічних можливостей для автономності й керування
- доступність малорозмірних потужних комп'ютерів
Наступними пунктами має бути реалізований принцип артрозвідка виявляє цілі або отримує їх від штабу вище, підтверджує їх візуально-> передає координати на САУ/гаубиці -> на САУ/гаубицях комп згідно отриманих координат й згідно власних координат та згідно погодних та геодезичних поправок вираховує кути й потужність заряду ->САУ/гаубиця веде обстріл -> артрозвідка за допомогою БПЛА виявляє похибку й передає на САУ/гаубицю для покращення точності:
1) в кожній САУ, в кожної гаубичної обслуги має бути балістичний комп для наведення артилерії
2) кожна батарея повинна складатись з 4 або 6 САУ або гаубиць й 1 групи артилерійської розвідки. Кожен артрзвідник має бути забезпеченим шифрованим засобом РАДІО-зв'язку з випадковою зміною частоти для розмов з командирами САУ/обслуги гаубиці.
3) основним засобом групи артилерійської розвідки мають бути розвідницькі БПЛА з дальністю, яка перевищує дальність штатних САУ/гаубиць на 5 км. Група повинна складатись з 4-7 пілотів, з яких не менше 3 повинні бути навченими розпізнавати побачене у камеру БПЛА, а не лише літати й 2-4 БПЛА з розрахунку, що частину з них ворог зіб'є й доведеться запускати наступний.
4) Группа артрозвідки повинна мати можливість ділитись на дві окремі підгрупи й працювати не залежно одна від одної й відпвідно батарея повинна мати можливість ділитись на 2 малі батареї по 2-3 САУ/гаубиці.
5) САУ, гаубиці не повинні кучкуватись близько одна до одної, щоб ворог не мав можливості знищити більше 1 за короткий проміжок часу, а був вимушений кожну шукати окремо й за кожною ганятись окремо. Це значно довше й значно дорожче. Віддаленість САУ/гаубиць одна від одної не вплине на точність завдяки тому, що обчислення робить не штаб, не командування батареї, а кожна артодиниця окремо. Це також мінімізує ризик зради здачею координат ворогу.
6) Штаб дивізіону повинен мати можливість прямого зв'язку з командирами батарей й з кожною артодиницею (САУ, гаубицею) окремо і в двох режимах: прийом-передача й лише передача. Перший режим потрібен для того, щоб знати, в якому стані артодиниці, стан здоров'я бійців й потреби пального, боєприпасів, другий потрібен для передачі на артодиниці погодних корегувань й приоритетних координат, які мають бути обстріляні першочергово в режимі радіомовчання.
7) В складі дивізіону має бути батарея безпілотних систем й складатись з 4-10 осіб, з яких не менше 8 повинні вміти ропізнавати складні й замасковані цілі, а не лише літати. На озбрєнні батареї БПЛА мають бути дальні розвідницькі БПЛА, дальні ударні БПЛА, здатні знищити прямим влучанням САУ або гаубицю ворога. Запас ударних БПЛА в кожної батареї БПЛА повинен бути не меншим за 12 з розрахунку що на знищення 1 батареї(6 од) знадобиться в середньому 2 БПЛА. Розвідницькі БПЛА обов'язково повинні мати тепловізійні камери, щоб мати можливість відрізняти розігріті стволи ворожої артилерії від макетів.
8) Батареї БПЛА має бути ЗАБОРОНЕНО застосовувати ударні БПЛА проти піхоти ворога, а лише проти артзасобів ворога. Тобто основна задача Батареї БПЛА швидко знищити ворожу артилерію до того, як вона встигне пристрілятись, а не колись небудь потім. Заборона має бути обов'язковою щоб невдачу у контрбатарейній боротьбі не прикривали знищенням 2-3 ворожих алконавтів на фронті.
9) В складі артдивізіону має бути підрозділ, відповідальний за отримання, зберігання, розподіл забезпечення: боєприпасів, пального, харчів, ліків — підрзділ логістики.
10) Підрозділ логістики повинен створити мережу з 5-15 складів, в яких зберігати отримане майно. Особливостями складів має бути захищеність від прямого влучання артснаряду, КАБу, важкого дрону. Для цього найкраще підходять підвали бетонних багатоповерхівок. Якщо їх немає, то слід обирати підвали простіших будівель, але НЕ ферми. Є помилкою, коли для зберігання БК/пального обирається віддалена ферма заради меншої кількості стукачів й відсутності обвинувачень, ніж підвал дев'ятиповерхівки, тому-що сучасні технології розвідки у поєднанні з неточними стукацькими даними все одно дозволять виявити його, а склад у дев'ятиповерхівці, стукачі самі можуть не здати, бо житимуть поруч, а навіть коли вона буде виявлена, поки будуть цілими сусідні, вони її прикриватимуть від КАБів. При прямому влучанні КАБу або Іскандера з повним обвалом все одно дуже висока імовірність, що майно в підвалі не постраждає взагалі, навіть якщо воно буде блоковане.
11) Передача БК САУ/гаубичній обслузі має відбуватись на координатах, вказаних командиром САУ або обслуги й передбачати 2 варіанти передачі: 1 — з завантаженням у САУ або яму, 2 — залишення на координатах без фізичної присутності САУ або обслуги гаубиці.
4. Поліпшення командування й відновлення дисциплни. Ці процеси мають бути паралельними або ж покращення командування першим. Якщо спочатку відновлювати дисципліну, тобто безумовну покірність наказам, це призведе до збільшення втрат. Поліпшенням командування мають бути:
1) Скасування ОСУВ й ОТУ й формування ФРОНТІВ, яким бригади підкорятимуться безпосередньо. Таких фронтів станом на першу половину січня 2025 має бути 5: Північний від Дніпра до Осколу, Східний від Осколу до Сіверського Донця, Центральний від Сіверського Донця до Мокрих Ялів, Південного від Мокрих Ялів до Енергодару, Західного від Енергодару до найзахіднішої окупованої території.
2) Не потрібно фанатіти від москальської матрьошкової ієрархії, в якій кожен рівень командування має свій «резерв командування», це ускладнює взаємодопомогу між ОТУ/корпусами/фронтами й між бригадами, коли в одних ресурс є і бездіє бо на їхній ділянці ворог не активний, а в інших лихо, бо в них свого ресурсу не вистачає або взагалі немає.
3) Якщо формувати прошарок корпусного командування між командуванням фронту й командуванням бригади, то в його складі має бути СВОЄ ракетне формування. В нас для цього є Урагани, Смерчі, але Урагани не точні, а також не відома кількість БК до обох з них. Також в нас є Хаймарси й М240, яких в нас обмаль і якщо їх поділити між купою корпусів, наприклад 20ма, то кожному корпусу дістанеться по 2-3 пускові, що мало. Тимачасова передача від корпусу до корпусу викликатиме гризню, бюрократію, затягування часу, що унеможливлюватиме своєчасну роботу. Якщо ж їх прямо підпорядковувати не корпусам, а фронтам/ОСУВ, то час між виявленням розвідданих й пуском ракет залишатметься на стільки великим, поки доповідь пройде через вертикаль штабів, що ціль буде не актуальною або встигне вбити наших людей. Тому я не прихильник формування корпусів при наявних в нас ресурсах.
4) Кожна успішна оборона, кожна провалена оборона, кожна успішна контратака і кожна провалена контратака повинні аналізуватись її командирами: наші дії, що було зроблене правильно, а що не правильно й дії ворога, які ворог зробив правильно й які зробив не правильно. Тобто мають бути ВИСНОВКИ і вони повинні роздаватись для прочитання всім командирам від командира взводу до командира бригади, а також командуванню суміжних бригад й штабам батальйонів в них для прочитання і залишення відгуку, в якому мають бути ознаки, що висновок прочитаний. При цьому доступ без обов'язку до прочитання має бути у всіх командирів від командира роти до командирів фронтів в ЗСУ. Таким чином опрацювання помилок скоротить їхнє повторення.
5) У бригадах має бути введений рейтинг комбатів, рейтинг командирів рот й рейтинг взводних, який має формуватись за формулою результат/ціна. В обороні це підтверджені втрати людей + техніки ворога ділити на наші втрати людей + техніки + територій, де 0.1 км2=1 одиниці. В наступі це площа звільненої території ділити на наші втрати людей + техніки.
5б Найнижчий показник рейтингу в кінці місяця повинен означати, що цей командир буде замінений на людину, яка має найвищий рейтинг на нижчій посаді, тобто якщо командир 3ї роти 2го батальйону отримав найменший рейтинг, а командир 1го взводу 2ї роти 1го батальйону найвищий, то вони обов'язково міняються місцями. Також має бути рейтинг бригад, який повинен так само вираховуватись за формулами результат/ціна. Бригади з найвищим рейтингом повинні отримувати максимум найсучаснішої й найбільш оберігаючої життя техніки, а також перевагу в забезпеченні снарядами у випадку дефіциту. Бійці бригад з найвищим рейтингом повинні отримувати доплату. Командування 4 бригад з найнижчими рейтингами повинне мінятись в кінця місяця як некомпетентне, але при формуванні рейтингу також враховувати рівень забезпеченості. Бригади з найнижчим рівнем боєздатності не ставити на найнебезпечніші ділянки фронту.
6) Скоротити бюрократію та звітність. На гору повинні йти наступні документи: стан майна, стан особового складу, запит на додаткове майно, звіт про отримане майно, детальний звіт про втрачене майно, доповіді про збережені, звільнені, втрачені позиції, активність й тактики ворога.
7) Має бути створена малочисельна, не більше 8 осіб група при штабі кожного ФРОНТУ, задача якої — приймати й аналізувати добровільні звіти (в т ч електронні й анонімні) від рядових-командирів рот про непрофесійні накази старшого командира З МЕТОЮ виявлення бездарних командирів, які брешуть у звітах й виявлення вмотивованих, здатних до аналітичних роздумів рядових й командирів для формування кадрового резерву.
5. Відновити дисципліну
1) Весь особовий склад в бригадах, в яких відбулось масове дезертирство або прорахунок, що призвело до втрати населеного пункту, в якому станом на 1 січня 2014 року мешкало понад 10 тисяч осіб, повинні за місяць, в якому це відбулось, отримати не повноцінні виплати бійців ЗСУ, а рівно 1 прожитковий мінімум. Це ПРИПИНИТЬ РОЗДОВБАЙСТВО.
2) Якщо через дезертирство/пияцтво на позиціях/не здійснення вогневої допомоги суміжникам одного підрозділу інший підрозділ потрапив в оточення і далі потрапив в полон, в т ч був вбитий в полоні, то ця інформація не повинна приховуватись, а список винних у порушенні має стати загальновідомим, роззброєним й приведеним на зустріч з родичами й друзями полонених, яких НІХТО не повинен обшукувати перед зустріччю й питати, що вони з собою узяли. Це підсилить ВПЕВНЕНІСТЬ у плечі побратима, що він не зрадить.
3) Для особливих порушників, які схиляли інших до дезертирства або пияцтва, жаліли москалів, відмовлялись виконувати накази, виконання яких не несе високого ризику загибелі, ухилялись від мобілізації за допомогою корупції чи фальсифікації документів НЕОБХІДНО створити піхотні штрафні батальйони. Їхнє пересування має бути завжди під конвоєм з числа бійців, які: були поранені, були в полоні, в яких житло в окупації, які працювали конвоїрами при в'язницях. Єдине дозволене майно: однострої, каска, бронежелет, аптечка, харчі. Дозволена зброя: НЕавтоматична стрілецька зброя, автоматична стрілецька зброя, боєприпаси до неї й ножі, лопати й інше землерийне обладнання. В жодному разі ручні гранати й інша уламкова зброя. Ситуації, де їх можна застосовувати: риття позицій в умовах обстрілів, наступальні дії в умовах високого ризику смертності, оборона позицій в умовах високого ризику смертності і візуальної можливості НЕ допустити їхню втечу до ворога, перенесення харчів-боєприпасів-ліків на позиції бійців бригад ЗСУ в умовах щильних обстрілів ворогом шляху пересування. Таким чином в складі такого батальйону має бути конвойий взвод або конвойна рота, особовий склад якої повинен не допустити дезертирства, перехід на бік ворога, невиконання наказів і для цього вміти використовувати дрони, снайперську зброю та міномети. Ці батальйони можна наповнити членами ОПЗЖ, партії Шарія, МПЦшними попами, винними у зраді й іншим прорашистським непотрібом, якого в Україні забагато.
4) Публічні скарги особового складу на відсутність якоїсь конкретної зброї, яка була передана Україні або вироблена в Україні, але не надана після вимоги її отримати або відсутність артпідтримки, НЕ ПОВИННІ КАРАТИСЬ, але повинне бути автоматичне розслідування, чому це не було передане підрозділу. Короткі результати розслідування мають бути публічно відомими для всіх.
5) Покарання для артилеристів, які не ведуть контрбатарейної боротьби, хоча мають на це зброю та боєприпаси й дронщиків, які витрачають на вбивство 1 бігаючого москаля 8 й більше дронів повинне полягати у тимчасовому переведені у піхоту до того підрозілу, якому вони не допомогли або допомогли не ефективно.
6) Виявлення і фіксація бійця в п'яному або наркотичному стані, повинна означати для нього особисте покарання — в місяць, в який він був зафіксований у такому стані він отримає виплату у 0.5 прожиткового мінімуму не залежно від його заслуг, звання та посади. Щоб була мотивація виявляти, мають бути і фінансові й нематеріальні бонуси.
7) Оформлення у штаб на папірові роботи дружин, повій, родичів повинна присікатись аналогічним методом що і в попередньому пункті 6, винний або винні в оформленні надлишкового персоналу повинні понести доаткове покарання — розжалування.
8) Виявлені на 2 й більше випадках брехні командири повинні підлягати розжалуванню й переведенню на нижчу посаду аж до рядового.
9) Кожен місяць в звіті МО повинен бути сформований список розжалуваного штабного персоналу й причини розжалування, а сам список — оприлюднений публічно з прізвищами та іменами. В деяких випадках замість ПІБ, аби не підставити родичів розжалуваного, використовувати позивний та бригаду й її підрозділ.
6. Скасувати всі політичні заборони щодо нанесення ударів
1) Визначити єдиними діючими заборонами — заборонами з Женевської конвенції, яка забороняє бити по лікарням й цивільним за умови що поруч з ними немає ворога. Згідно Женевської конвенції громадяни країни-окупанта на окупованій території не вважаються цивільними, навіть якщо це немовлята і є такою ж легальною ціллю як й озброєні окупанти.
2) ГШ, командування фронтів, командування бригад НЕ повинні ні з ким радитись щодо дозволу на знищення цілі зброєю, яка є в складі бригад, а самі оцінювати можливість знищення і запас боєприпасів для цього.
7. Повернути впевненість у перемозі
Для цього має бути заява Президента, а також рішення Верховної Ради, що ми ні які території не залишимо під окупацією, а звільнемо усі і до того не будемо проводити ні яких перемовин а ні з країною-окупантом, а ні з країнами, які представляють її інтереси. А учасники таких перемовин, заклик до участі в них повинен бути одним з пунктів статті про державну зраду.
8. Покращити бойову підготовку
1) Акцентувати увагу на вивченні розпізнаванню об'єктів на знімках з супутників й БПЛА. Це потрібно робити з малку, стати частиною військової піготовки у школах, тому-що особи 25+, а тим паче 40+, які приходять в ЗСУ або мобілізуються, біологічно не здатні до вивчення великої кількоті візуальних образів за короткий час. Для цього потрібні люди до 25 років, ще краще — до 19, коли в мозку активно утворюються нові зв'язки.
2) Акцентувати увагу на керуванні БПЛА, тому-що значне збільшення кількості задіяних людей в порівнянні з 2021-22 роками, коли це були одиниці-любителі на всю Україну, призвело до зниження ефективності аж до ганебних випадків, коли на вбивство 1 бігаючого москаля витрачалось 12 одноразових БПЛА, а не рідко доходить до 8.
3) Якщо бригада отримує мобілізованих з НЦ, а вони нічого потрібного не вміють, має бути скарга на НЦ, а весь персонал НЦ, у випадку декількох скарг за місяць, отримати місячну виплату у 1 прожитковий мінімум. Якщо після цього покарання НЦ продовжуватиме направляти бойовим бригадам не навчених, то керівництво НЦ має бути розжалуване і направлене у штрафні батальйони, а їхні прізвища та імена мають стати загальновідомими через звіт МО про розжалуваних, згаданому у 5 розділі цієї інструкції. Командування бригади, яке направить найбільше ДОВЕДЕНИХ скарг на НЦ, отримає право виділити з бригади людей для призначення новим керівництвом НЦ.