Наводжу власний переклад статті порталу Breaking Defense.

Виробник БПЛА General Atomics Aeronautical Systems Inc. (GA-ASI) зробив Україні нову пропозицію на два апарати MQ-9 Reaper, яка включає запасні частини, технічну підтримку та передачу супутникових даних, «підсолодивши» попередню пропозицію для Києва придбати системи за 1 долар, повідомив Breaking Defense представник компанії.

Поліпшена пропозиція компенсує витрати, пов'язані з експлуатацією комплексів, але схвалення операції залишається за Міністерством оборони.

«Початкова угода полягала в тому, що ми спочатку надамо їм дві системи Reaper, привеземо їх до України для навчання, але тепер ми пом'якшили це, щоби покрити запасні частини, забезпечити технічну підтримку і навіть включити деяку початкову передачу даних...», — сказав К. Марк Брінклі, головний стратег з маркетингу та комунікацій GA-ASI.

За словами Брінклі, досі всі спроби пролобіювати схвалення угоди Міністерством оборони не були успішними, незважаючи на «численні перемовини» між двома сторонами.

«Ми гадаємо і, я думаю, що українці думають так само, якби вони могли їх отримати, вони б їх взяли — і з урахуванням майбутніх поставок F-16, я думаю, що кількість виправдань чи причин, через які MQ-9 не були схвалені для України, починають танути», — сказав Хайме Уолтерс, віце-президент з міжнародного стратегічного розвитку GA-ASI.

Рішення адміністрації Байдена дозволити європейським країнам розпочати підготовку українських пілотів на винищувачах F-16 відкрило Нідерландам можливість координувати зусилля міжнародної коаліції щодо навчання. Цього місяця також розпочнуться навчання українських пілотів на авіабазі Національної гвардії США в Арізоні.

Коментуючи цю ситуацію, представник Пентагону заявив: «Міністерство оборони тісно співпрацює з нашими українськими партнерами, щоб забезпечити їм озброєння, системи та обладнання, необхідні для їх нагальних потреб та довгострокової оборони. Нині ми не маємо додаткової інформації або подробиць».

Дрони стали повсякденною зброєю на українському полі бою. Деякі менші американські системи БПЛА, включаючи Phoenix Ghost, CyberLux K8, Jump 20, Puma і Scan Eagle, раніше були схвалені Пентагоном разом з ударними Switchblade і Altius. Але американські політики послідовно чинили опір постачанням більших і ефективніших систем, таких як MQ-9, незважаючи на те, що Україна закликала до збільшення кількості систем для досягнення переваги в повітрі.

В оперативному відношенні БПЛА MALE матимуть значну цінність для Києва, оскільки зможуть завдавати ударів на далекі відстані, а також забезпечувати додаткову розвідку та спостереження. Єдиною схожою системою, яка зараз експлуатується Україною, є Bayraktar TB2 турецького виробництва.

За словами Уолтерса, окрім України, ще близько 30 країн проявляють інтерес до БПЛА MQ-9B SkyGuardian. Перші поставки Бельгії розпочнуться наступного року, після того, як Великобританія отримала перший із 16 замовлених апаратів на початку цього місяця.