15 вересня 2020 року ВР створила тимчасову слідчу комісію з питань розслідування фактів корупції в органах Державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (ДАБК).

Завданнями ТСК є розслідування фактів корупції у сфері видачі дозвільної документації на будівництво за зверненнями суб'єктів господарювання й оприлюдненими в засобах масової інформації; розслідування фактів зловживань і/або неналежного виконання своїх обов'язків посадовцями органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Так сказано в офіційній заяві.

Поміркуймо — як забудовники можуть розслідувати факти корупції у сфері видачі дозвільної документації на будівництво? Ті самі, що забудували сквери, ліси, дитячі майданчики? Як забудовники можуть здійснювати будь-які розслідування в органі, що має функціонал їх контролювати? Реформа ДАБІ покликана в першу чергу забезпечити права держави та її громадян, але вона всіляко гальмується недобросовісними депутатами ВР.

Невже у Верховній Раді не знайшлось принципових та порядних депутатів, які б не мали конфлікту інтересів?

Відновлення ДАБІ проштовхується на замовлення олігархів. Якби члени цієї ТСК були дійсно принциповими борцями зі схемами в ДАБІ, то комісія відстоювала б реформи Президента, підтримані Урядом.

Всі хороводи ТСК схожі на базар, де забудовники через своїх депутатів розправляються з реформами. Мета цих хороводів – зупинити реформи в містобудівній галузі, щоб надалі безперешкодно використовувати міста та селища як власний будівельний майданчик. Дуже прибутковий майданчик. Не можуть забудовники бути в складі тимчасової слідчої комісії!

Для знищення корупції в містобудівній галузі необхідні реальні кроки: ліквідація корупційної гідри ДАБІ та запуск реформи, започаткованої Президентом, у якій передбачається створення нових, незаангажованих органів з чітким розмежуванням наглядово-контрольних та дозвільних функцій. В іншому випадку засідання ТСК — це звичайне просування інтересів чорних забудовників, що лише зображає боротьбу з корупцією.

У наступних статтях представлятиму вашій увазі інформацію щодо членів новоствореної ТСК. Ви побачите, хто є забудовниками, хто просто працівники у них на зарплатні. А як можна захищати права громадян, якщо народні обранці в ТСК не просто мають користь у вседозволеності забудовників, а й лобіюють їх, як, наприклад, сумнозвісна пані Шуляк? Побачите, чому клоунада, яку організовує ТСК, не носить нічого спільного із реальним бажанням дотримуватись державницької позиції!

Не можуть зацікавлені особи бути членами слідчої комісії, бо корупція — це не тільки ДАБІ, а й забудовники, що крадуть мільярди з бюджетів усіх рівнів через несплату податків. Забудовуючи все підряд, починаючи з історичних частин міст і закінчуючи парками, скверами — вони не просто наживають мільярди: вони порушують закон. І, звичайно, створюють небезпеку та незручності для жителів, тож це стосується кожного з нас!


Сергій Возний, голова ГО «Об'єднання позаштатних інспекторів архітектурно-будівельного контролю»