Молоко є унікальним харчовим продуктом, еволюційним шедевром, завдяки якому ссавці змогли завоювати Землю, а люди – збудувати розвинуту цивілізацію. У молоці знаходиться найбільш повний з можливих комплекс жирів, білків, вуглеводів, вітамінів і мікроелементів, причому в найбільш зручній для засвоєння формі. До цього унікального рецепту найкращого продукту для тисяч видів ссавців природа прийшла протягом мільйонів років еволюції. Молоко - багатокомпонентна система, в якій усі складові речовини знаходяться в тонкодисперсному стані, що забезпечує молоку рідку консистенцію та повну засвоюваність.

Жир, який перебуває у молоці в стані емульсії, необхідний для розвитку та нормального функціонування усіх клітин організму. З жирів (ліпідів) та білків складаються клітинні мембрани та стінки внутрішньоклітинних органел. Якщо уважно подивитися на будову клітини, то виявляється, що вона суцільно складається з перегородок, що поділяють її внутрішній простір на численні відділення та закутки. До того ж життєво важливі внутрішньоклітинні органели —  мітохондрії, що виробляють та забезпечують клітину енергією, також побудовані з численних перегородок, як і належить нормальному конденсатору енергії. Стінки та перегородки мітохондрій теж складаються з жирів та ліпідів. Особливо багато жирів (близько 60%) перебуває у складі самих високоорганізованих в організмі тварин та людини нейроцитів —  нервових клітин.

Тому для нормального розвитку та функціонування організму необхідне надійне джерело жиру та білка, яким і є молоко. Молочний білок на 80% складається з казеїну та на 20% з білків та амінокислот сироватки. Білок – другий за значимістю будівельний матеріал для клітин організму, у тому числі нервових та м'язових. Спортсмени та атлети шляхом проб і помилок дійшли того, що харчові добавки з суміші амінокислот, вітамінів та мікроелементів, які вони вживають під час та після тренувань для покращення своїх результатів, краще приймати розведеними в молоці.

Крім жиру та білку, в молоці знаходиться велика кількість необхідного для організму кальцію, калію та фосфору. Ці мікроелементи потрібні для росту та розвитку здорових кісток і зубів, запобігають розвитку остеопорозу. Кальцій бере участь у процесі згортання крові, передачі нервових імпульсів, скорочення м'язів, регулює секрецію гормонів. Калій необхідний для синтезу білка, він підтримує кислотно-лужну рівновагу крові та організму, приймає участь у передачі нервових імпульсів, грає важливу роль у розширенні судин та зниженні артеріального тиску. Марк Х'юстон (Mark Houston) з Медичного центру Університету Вандербільта виявив, що у добровольців, які споживали 4 г калію на день, ризик розвитку ішемічну хвороби серця на 49% нижче, порівняно з тими, у чиєму раціоні калію вчетверо менше.

Вітамін D у молоці потрібний не тільки для кращого засвоєння кальцію, але і для виробництва в кістковому мозку моноцитів (клітин імунітету), а також гормонів, зокрема серотоніну. Серотонін – це т.зв. «гормон щастя», який позитивно впливає на настрій, апетит та сон. Зменшення вироблення серотоніну призводить до відчуття втоми та депресії. Крім вітаміну D, жирова фаза молока багата на жиророзчинні вітаміни А, К та Е. Серед водорозчинних вітамінів, що містяться в молоці групи, важливим є вітамін В12, який і надає молочної сироватці незвичайний блакитно-зелений відтінок. Одна склянка молока здатна покрити третину добової потреби людини у вітамінах B2 та В6, а також половину норми вітаміну В12.

У стародавньому індійському трактаті «Аюрведа» стверджується, що молоко дуже важливе для фізичного і розумового здоров'я . Згідно Аюрведі молоко сприяє розвитку розумової гармонії , підвищує рівень самоконтролю та стабілізує енергію організму. При цьому явною ознакою посилення розумової активності при регулярному вживанні молока корови (священна тварина в Індії) є поява в характері прагнення до досконалості, віри у щастя, зосередженості, позитивності та радості. При тривалому вживанні молока ви помітите у своєму характері прояви усіх цих якостей.

Проте останнім часлм з'явились чисельні публікації про негативні аспекти молочної дієти, викликані гонитвою ЗМІ за своєрідною сенсацією та підвищення кількості інтернет-переглядів цієї сенсації. Вони породили серед частини просунутих користувачів інтернету міф про шкоду вживання молока дорослими людьми. Ці міфи, які не мають нічого спільного з науковими знаннями, легко розвінчуються у великій кількості ґрунтовних публікацій. Якщо відмісти ці міфи, то можна виділити дуже нечисленну групу людей, яким пити молоко протипоказане. Це алергіки, у яких антиген коров'ячого молока може викликати свербіж, висип та інші алергічні реакції, а також люди з дефіцитом лактази (фермент, що переробляє лактозу – молочний цукор), у яких вживання незбираного молока викликає в кишечнику здуття та коліки. Але навіть у цих випадках алергікам можна вживати молоко, наприклад , кіз, де немає коров'ячого антигену, а дорослим людям з дефіцитом лактази безпечно та корисно вживати кефір та різноманітні кисломолочні продукти.

Численні дослідженнях із порівнянням здоров'я людей, які у дитинстві пили молоко, з тими, хто не робив цього, вчені відзначили дуже багато позитивного у регулярному вживанні молока. Ці наукові роботи переконливо доводять користь молока, на відміну від інших харчових продуктів, які часто рекомендуються дієтологами без достатніх на те підстав. Зокрема, масштабне дослідження УльрікиЕріксон, в експериментах якої прийняли участь понад 9000 осіб з різних країн Скандинавії, виявило, що наявність молока та молочних продуктів у раціоні дорослої людини на 32% знижує ризик захворювання цукровим діабетом 2-го типу. Регулярне споживання молока дітьми сприяє покращенню ходи у старості на 5%. Крім того, молоко захищає від проблем із опорно-руховим апаратом, знижуючи крихкість кісток та ризик переломів на 25%, як з'ясували експерти з Школи соціальної та суспільної медицини при університеті Брістоля(School of Social and Community Medicine, University of Bristol).

Крім того, є відомості, що імунітет до коронавірусу  SARS-CoV-2 може покращитись завдяки перехресному  крос-реактивному гуморальному і клітинному імунітету до коронавирусу крупного рогатого скота (BCoV), антитіла до якого присутні у коров'ячому молоці. І це не дивно враховуючи що люди живуть з коровами протягом тисячоліть від часу їх одомашнення і вони також разом долали усі епідемії, які переживало людство.

У нашій українській історії часів СРСР було однозначно позитивне ставлення до споживання молока населенням, що підтверджувалося науковими дослідженнями численних радянських науково-дослідних інститутів. Збільшення споживання молока широко пропагувалося та впроваджувалося державними програмами. У Радянському Союзі молоко обов'язково безкоштовно давали дітям у школі та робітникам на шкідливих виробництвах. Широко було поширене гасло «Пийте діти молоко – будете здорові ».

У наші дні виробництво та споживання молока в Україні кожного року неухильно знижується, у той час, як у провідних країнах світу воно навпаки збільшується. Так, у швидкозростаючому Китаї з 2000-го року почала діяти програма «Шкільне молоко» під гаслом «Склянка молока на день – два сантиметри на рік». А з 2006 року уряд Китаю, у якому більшість дорослого населення має лактазну недостатність, приступило до реалізації кампанії з просування споживання молочних продуктів для усіх громадян під загальнонаціональним гаслом «Склянка молока щодня може зробити людей сильнішими». В останні роки Китай став не тільки визнаним економічним лідером, але й увійшов до трійки всесвітніх лідерів за кількістю вироблених літрів молока, поступаючись цим показником тільки США та Індії, де виробництво молока ще більше, а економіка неухильно зростає.

В Україні треба терміново змінювати негативну ситуацію зі зниженням споживання молока. Почати хоча би з безкоштовної склянки молока для дітей у школах. Адже молоко робить наших дітей здоровішими і розумнішими.