Ультаразвукове дослідження (УЗД) – це швидкий, дешевий, доступний, інформативний та безпечний метод променевої діагностики, що дозволяє широко застосовувати його у невідкладних станах, зокрема травмах і пораненнях.

Протокол FAST (Focused assessment with sonography in trauma) включений в міжнародні рекомендації ATLS (Advanced Trauma Life Support), як обов'язкове початкове дослідження пацієнта з важкою травмою, що виконується одночасно з реанімаційними заходами.Протокол FAST має розширення e-FAST (Еxtended FAST) для дослідження ОГК.Проте в наших військових госпіталях його не застосовують.

Необхідно обладнати приймальні відділення усіх військових польових госпіталів портативними апаратами УЗД та навчити FAST-протоколу лікарів, що проводять первинний медичний огляд поранених. Для опанування FAST-протоколу лікарями ургентних відділень необхідно провести мінімально 10 навчальних досліджень. У розвинених країнах Заходу FAST-протокол зараз застосовують навіть на догоспітальному етапі, що покращує виживаність травмованих. Це цілком можливо зробити і в наших умовах війни під час етапів евакуації поранених у госпіталь.

Те, що FAST-протокол у наших військових госпіталях не застосовується можна пояснити тим, що він на жаль не застосовується зазвичай і у цивільних лікарнях України, навіть у лікарнях швидкої медичної допомоги. І чергові лікарі ургентних відділень у переважній більшості не володіють цим методом швидкої діагностики невідкладних станів травмованих.

Рентгенологічний метод, який у наших госпіталях є основним методом променевої діагностики, як і 100 років тому під час І-ї та ІІ-ї світових війн, представлений зазвичай у вигляді стаціонарних установок і не може проводитись у лежачого пораненого у важкому стані. Так, для встановлення гемо- і пневмотораксу при пораненні органів грудної порожнини необхідне тримати хворого у вертикальному положенні. А виявити крововилив у черевну порожнину, чи порожнину осердя рентгенографія взагалі не здатна.

FAST-протокол має бути первинним медичним дослідженням також для сортування поранених у випадку їх великої кількості. Без ранньої УЗД-діагностики смертність наших військових після поранень і травмувань буде залишатись занадто високою.