Чи правова держава Україна? Це питання аналогічне відомому питанню з фільму «Карнавальна ніч» «Чи є життя на Марсі?»

За рішенням Верховної Ради у грудні 2022 року Окружний адміністративний суд м. Києва (ОАСК) було ліквідовано. Яка була в цьому необхідність, тим більше під час війни. Проста відповідь – ніякої. Банально нашій владі було потрібно прибрати з системи судочинства одіозного керівника ОАСК і деяких суддів цього суду. Іншого способу, як ліквідувати установу, не знайшли. Одіозних і корупційних прибрали, а десяткам тисяч громадян Києва, більшість з яких пенсіонери, створили проблеми з доступом до судочинства.

Підсудні справи ОАСК має розглядати Київський окружний адміністративний суд (КОАС). По закону, до створення нового Київського міського окружного адміністративного суду (КМОАС) ліквідований ОАСК мав передати усі свої справи до 25.12.2022 до КОАС (наразі він створений як юридична особа, але досі не здійснює судочинства, оскільки немає суддів). При цьому на практиці цього, звісно не сталося. Як повідомили в КОАС, передачі на їхній розгляд підлягали близько 64 тис. справ та матеріалів, що перебували у провадженні ОАСК.

За даними порталу sud.ua, cтаном на 8.09.2023 року з ОАСК  передано у КОАС 34728 адміністративних справ. З них зареєстровано КОАС лише 8700 справ (тобто 13,5% від загальної кількості справ, що мають бути передані в КОАС). Також, КОАС ще не зареєстровано близько 18 тис. позовних заяв, які надійшли засобами поштового зв'язку та близько 1100 позовних заяв і 2439 інших матеріалів, які надійшли через систему «електронний суд», уже в цьому році.

За даними порталу Закон і бізнес (zib.com.ua), станом на 7.08.2023 штат КОАС затверджено у кількості 25 суддів, фактично працює 26 суддів, з яких 3 судді — відряджені, 3 судді перебувають у відпустці по догляду за дитиною, та 91 штатна одиниця працівників апарату суду. Якщо виходити з того, що в цій установі працюватимуть усі 26 суддів, кожен з них через ліквідацію ОАСК отримав додатково 2461 справу, що підлягають розгляду.

Враховуючи те, що у 2020 році Вища рада правосуддя (ВРП) затвердила показники середньої тривалості розгляду судових справ при ухваленні рішень (в окружних адміністративних судах у середньому необхідно 567 хв для розгляду однієї справи), то кожному судді в КОАС необхідно 23,26 тис. додаткових годин. Якщо взяти до уваги 40-годинний робочий тиждень і середню кількість робочих днів у році, виходить, що судді працюватимуть без відпустки додатково близько 11,5 років

В той же час за іншими розрахунками, щоб розглянути наявні справи кожному діючому судді КОАС необхідно 1440 днів (майже 4 роки). І ще при тому, що розгляд справ у спрощеному форматі займав би 3-4 місяці з моменту подачі документів до суду.

А тепер враховуючи, що більше половини справ у адміністративному судочинстві це справи з пенсійного забезпечення, тобто справи людей похилого віку, то виникає питання: чи дочекаються вони вирішення своїх проблем щодо не правильності нарахування пенсій, правомірності невиплачених пенсій померлих пенсіонерів, перероблених довідок з військоматів.

Є інформація  про заборгованість пенсійних виплат ПФУ більше 50 млрд. грн. (більше частина – це заборгованість військовим пенсіонерам). За останні  5-7 років державою утворено цей борг із-за недолугої політики щодо пенсіонерів-ВПО і військових пенсіонерів, коли В.Гройсман разом з А.Ревою почали змінювати правила для обрахування і виплат військових пенсій.

І що це як не знищення українських пенсіонерів, якщо не фізичне, то моральне. Чи можуть вони чекати 4 роки (або 11) до справедливого вирішення своїх законних вимог? Це відомо тільки Богу, тому що нашим владам — центральній і судовій — на це просто наплювати. Це я особисто можу підтвердити, стикнувшись з реальними справами і виконанням рішень по ним.