Воєнкомати, або зараз територіальні центри комплектування і соціальної підтримки (ТЦКСП) важливі структури в системі мобілізації, а тому і гартування майбутньої перемоги або поразки. Саме вони направляють до війська потрібні і якісні людські військові ресурси.

Останні дні і тижні привернули увагу українського суспільства до махрової корупції в цих установах. Лідером-корупціонером став одеський воєнком Борисов, який незаконно збагатився на 188 млн. грн. Він придбав будинок (154 млн. грн.) в Іспанії на свою маму, яка за все своє життя заробила 4 млн. грн. Обласного воєнкома Кіровоградської області затримано на хабарі у $5000, а на його дружину записана квартира площею 200 кв. м. в Києві за $1,5 млн. Це не могло було не помічено навіть Президентом.

Вчора була заява про 102 підозри працівникам ТЦКСП, а сьогодні вже є повідомлення про злочин 21 особи, 8 обвинувальних актів для 16 осіб направлено до суду. Загалом у базу на такі перевірки внесено 1800 керівників та заступників керівників ТЦКСП. На особливому контролі 11 областей. Це офіційний масштаб корупційного середовище у сфері мобілізації, коли за хабарі «допомагають» призовникам ухилятися від військової служби.

З одного боку, представники ТЦКСП виловлюють призовників на ринках, в супермаркетах, на стоянках автомобілів, а потім вони через хабарів «відкуповуються» у воєнкомів. При цьому «план до двору» потрібно виконувати будь-яким способом, навіть вручати повістки навіть інвалідам від народження. Чим більше повісток, тим більше поле для корупції. Якщо переглянути Тік-Ток, ФБ, Ютуб можна знайти купу відеороликів з України, які демонструють, як відбувається вручення повісток представниками ТЦКПС. Корупція ТЦКСП проявляється в тому що, за хабарі відтерміновується строк мобілізації, або видається взагалі «білий квиток».

З іншого боку, на законодавчому рівні не визначені механізми повернення ухилянтів, які знаходяться за кордоном (найбільш відомий батальйон Монако), в Україну, щоб працювати з ними як потенційними мобілізованими. Також не проводяться розшукові дії з правоохоронними органами (за рішенням суду) злісних ухилянтів.

В будь-якому випадку ситуацію з мобілізацією потрібно буде вирішувати, тільки долаючи корупцію при комплектуванні українського війська. У нас не буде 100000 північних корейців, яких росіяни намагаться залучити на війну. Не буде і військових людських ресурсів з НАТО. На жаль, маємо розраховувати тільки на себе.