Продовжуємо гарні новини у медицині.
Зазвичай при освітленні певної події я користуюсь об'єктивними фактами.
Однак зараз буде дещо «суб'єктивно».
Це будуть мої враження з спілкування з колегами в соцмережах, групах, особисто. В основному з молодими спеціалістами.
В чому гарна новина? А в перспективі «світлого майбутнього» у медицині.
Спершу озвучу проблему (дещо спрощено).
Взагалі підхід до медичних питань (в даному випадку словом «медичнич» я охоплюю широкий спектр питань: діагностика, лікування, профілактика і т.д., що є досить некоректно, але вибачте для зручності) можна поділити на дві групи: ДОКАЗОВА медицина та КАФЕДРАЛЬНА.
В чому різниця?
Почнемо з другої – кафедральної. Це характерно для часів СРСР та і зараз на теренах більшості пострадянських країн (Україна не виключення). Головний принцип: є авторитетний професор, доценти, вони там, щось колись досліджували, мають свій певний професійний та життєвий досвід і на основі цього рекомендують певні підходи до лікування (відразу скажу, що це не завжди погано).
Доказова медицина – по простому всі рекомендації по діагностиці, лікуванню і т.д. базуються на серйозних статистичних дослідженнях. До прикладу, є певний препарат, перед тим як його рекомендувати він повинен пройти серйозні (подвійні сліпі плацебоконтрольовані рандомізовані) дослідження.
Бачите різницю: у першому випадку ми користуємось досвідом окремої обмеженої групи людей, а в іншому – результатами досліджень, що охоплюють десятки тисяч спостережень за певними ефектами.
Що краще? Думаю зрозуміло.
Однак наведу приклад, чому це стосується кожного з нас:
Візьмемо умовний діагноз ГРВІ (гостра респіраторна вірусна інфекція).
Лікування з позицій Недоказової медицини (думаю часто з цим зустрічались):
- Призначимо антибіотик (а раптом приєднається бактерія): не доцільно, можливі побічні реакції, розвиваємо резистентність бактерій до антибіотиків.- ціна 100-300 грн.
- Призначаємо «противірусні» препарати: більшість з того, що призначається (гропринозин, амізон, афлубін, аміксин, нооверин …. Препарати без доказової бази «фуфломіцини»)- ціна 100-300 грн.
- При призначенні антибіотиків (які тут взагалі не потрібні) «прикритись» пробіотиками – не доцільно, потребується тільки в обмежених випадках – ціна 150-400 грн.
- Жарознижуючі – добре (хоча є обмеження)- 20-100 грн
- Відхаркуючі: часто не має потреби, а малим дітям і протипоказані – 30-100 грн.
Думаю достатньо, хоча буває дехто продовжує список призначень.
Тепер ДОКАЗОВА медицина:
- Багато пити – 0 грн.
- Жарознижуючі — 20-100 грн
Рахуємо: приблизно 500 грн проти 50 грн. Мовчу про «користь» для організму від прийому непотрібних ліків.
Відчули різницю?
Так от. Повертаємось до «наших баранів».
Все більше і більше лікарів, особливо молодих, починає працювати з позицій ДОКАЗОВОЇ МЕДИЦИНИ. Вчать англійську мову, користуються Європейськими та Американськими медичними ресурсами, їздять на стажування, а по приїзду самі, з власної ініціативі, безкоштовно діляться досвідом з колегами.
Це справді здорово. В рази покращується ефективність лікування та часто і економляться значні кошти.
Так, це людині без медичної освіти часто не зовсім помітно і зрозуміло, але повірте мені))) – це відбувається, помалу, але відбувається. Від цього виграють всі: і медики, і пацієнти.
Майбутнє за молодими))))
Буду вдячний за допомогу при зборі коштів на апаратуру однієї з амбулаторій:
рахунок Приват Банку: 4149 4996 4157 5491 або 4149 4996 4157 5921