Гортаючи стрічку в інстраграмі, я випадково натрапив на допис Романа Кравчука про Геловін. Він називався «Хелловін: веселощі чи дорога до пекла?». Погодьтесь, важко пройти повз заголовок, що вже ніби пробує наставити на праведний шлях. Таке враження справляє й перший абзац:

«Боляче дивитись на те, що люди не розуміть з чим вони мають справу. За маскою дитячого та „веселого свята“ ховається окультний та безбожний світ. Чи варто бути частиною цього…?»

Як на пересічну людину, тут немає неправильних речей: усі хочуть для дітей найкращого, і тому всіляко оберігають їх від лукавого. Утім, для знайомих з англомовною (і не тільки) культурою тут криється нерозуміння природи свята. Грубо кажучи, за своїм походженням воно є християнським з нашаруванням давніх кельтських вірувань. Тож не дивно, що Геловін здобув таку популярність у країнах Заходу з великою часткою католиків і протестантів. Тим не менш, читаймо далі.

«Багато людей західного світу в ніч з 31 жовтня на 1 листопада святкують Halloween. На жаль, навіть деякі християни вважають, що в цьому святкуванні немає нічого страшного. Але Слово Боже, Біблія, знімає маски і викриває зло в будь-якому його прояві»

Це дуже кумедний пасаж, що, апелюючи до Біблії, фактично обмежує християн православними, без протестантів і католиків (причину див. вище) Крім того, тут наявна фальшива дихотомія: або ти справжній християнин (і не святкуєш Геловін), або ти лише «деякий», несправжній християнин. Третій варіант для автора чомусь неможливий.

Тепер пан Роман переходить до фактів. Факти — штука досить корисна і проста, оскільки їх, на відміну від особистих оцінок і думок, можна перевірити. В еру ж цифрових технологій, гугління якоїсь інформації — справа максимум години. Це ми й зробимо. Отже, «деякі факти про Хелловін»:

1. «офіційно зареєстрована американська церква сатани відкрито проголосила Хелловін своїм основним святом»

Пошук фрази "church of satan and halloween" дає або звістки про спалений геловінський будиночок Церкви Сатани, або подібні статті на кшталт «Чому християнам не варто святкувати Геловін». Причому, як ми з'ясуємо пізніше, перший варіант найбільш мирний.

2. «саме у цей день збільшується кількість самогубств»

Такий, здавалося, важливий факт не має посилання на якісь джерела — а повинен, адже численні дослідження суїцидів визначили і місяці, і дні тижня, і години, коли стається найбільше самогубств. Утім, Геловін тут явно ні до чого. 

3. «варто зазначити, що в самій назві свята міститься гра слів – Halloween (свято Всіх Святих) і Hell (пекло)» 

А це взагалі якась маячня, тим більше, що на початку сам автор пише, що «ніч напередодні отримала назву All Hallows Eve (Вечір всіх святих). Згодом ніч напередодні Всіх Святих стали називати Хелловін». Другий факт демонструє, що автор навіть не підозрює про стягнення — мовне явище, за якого деякі звуки випадають, і таким чином вимова стає простішою. Гру слів тут можна вгледіти тільки за однієї умови: ігнорування різниці між широким звуком /æ/ (hallow) та звичним для нас звуком /e/ (hell). А вона значуща, тому жоден носій англійської не здогадається так зіграти. Автор же вирішив зіграти — і програв.

4. «в Америці багато хто вважає Хелловін святом сатаністів»

Це не факт узагалі, і відсоток американців, які мають таку думку, навіть марно гуглити, бо якщо однаково думає тисяча, мільйон чи навіть мільярд людей, то їхня загальна думка аж ніяк не стає фактом.

5.  «Хелловін в Україні стали відзначати з середини 90-х, коли  почалась повальна мода на все західне»

Уявіть собі, це цілковита правда. Ми бачимо той несміливий промінчик у темному царстві брехні. Саме після проголошення незалежності у 1991 році для нас відкрилися закордонні ринки (і для іноземців відкрився наш ринок), і саме тоді ми змогли доторкнутися до того закордону, майже що омріяної Шамбали. Зокрема, в Україні почали показувати фільми й серіали, що просто не могли не відображати іноземну культуру. Геловін, як і будь-яке інше свято, — її органічна частка, тож факт не має нікого дивувати.⠀

6. «Хелловін – це  індустрія, що приносить дохід у 6 мільярдів доларів щорічно»

Автор робить закид в адресу Геловіну, звинувативши свято в комерціоналізованісті. Він ніби промовляє: от ви тут біснуєтеся, святкуєте, а на вас, дурних і невірних, щороку шість мільярдів доларів заробляють. Утім, чи не кожне свято є таким? Восьме Березня, Новий рік, День незалежності, дні народження — до всіх свят люди стараються придбати костюми або квіти, торти чи листівки. І це добре, адже ми готові витратитися, щоб гідно провести свято, щоб пам'ять про нього залишилася надовго.

7. «після святкування Хелловіну значно додається роботи у психотерапевтів»

Фактові бракує конретики: у яких психотерапевтів? Американських? Але ж для американців це доволі веселе свято, під час якого всі сміються зі своїх страхів. Російських? Тоді бракує посилання на джерела.

Висновки. Намагаючись довести окультну й диявольську природу Геловіну, Роман Кравчук вдається або до свідомого обману, або до логічних помилок. Та, щоб надати своєму дописові правдоподібності, автор додає вкраплення цілком істинних фактів — і це не рятує його. Через загальну стилістику допису така правда починає сприйматися як звинувачення в бік Геловіну.

Крім цього, спадає на очі уявна турбота про дітей, яких автор намагається оберігти від явних загроз. Утім, уже доволі давно діти та їхні батьки сприймають Геловін як привід для веселощів. Ніхто всерйоз не вважає себе відьмою чи дияволом лише тому, що одягли такий костюм. 

На завершення наведу слова спочилого католицького священника з Італії Ґабріеля Аморта: «Якщо англійські або американські діти люблять переодягатися у відьом та чортенят, то в цьому немає проблеми. Якщо це просто гра, то це не завдасть жодної шкоди». 

P. S. Мексиканці з 31 жовтня по 2 листопада святкують День мертвих. Відсутність претензій до цього свята можна пояснити хіба що нашою байдужістю до мексиканської культури.