- Невже виробнику не можна сказати, що він ох**в?
- Вони витратили роки на дослідження, препарат створюється під геном кожної окремої дитини. Ніхто ж не готовий мільярди витрачати на дослідження й випробування просто так.
- Запам'ятайте, жодна фарма у світі не працюватиме без НАДприбутку.
(З коментарів під новиною)
Голова пухнет. Взять всё, да и поделить…
(Поліграф Поліграфович Шариков)
Іноді бере воістину гомеричний регіт, коли люди з апломбом беруться міркувати про те, про що поняття зеленого не мають. Наприклад, лікування дітей зі спінальною м'язовою атрофією (СМА). Це група генетичних захворювань, унаслідок яких вражаються або й зовсім втрачаються рухові нейрони спинного мозку. Усі звичні для нас рухи — повзання й утримання голови в малюків, ковтання, дихання, ходьба — стають для людей із СМА непростими.
Одним із лікарських засобів є «Золгенсма» — той самий життєданий укол, якого чекають малюки зі СМА. Принцип дії препарату ґрунтується на генній терапії: щоб замінити мутований ген, який і спричинив захворювання, вводять його копію. Вона починає виробляти білок, потрібний для рухових нейронів, і хвороба перестає прогресувати. Для всього цього процесу потрібен лише один укол на все життя — і маленькі пацієнти отримують повноцінне життя.
Звісно, що така революція в медицині коштує в мільйон раз дорожче, ніж парацетамол чи аспірин, які може придбати кожен. Ба більше, 2,125 мільйона доларів — це ще компроміс між економічно виправданою ціною за одну дозу і цінністю препарату для людей. Тобто компанія добровільно відмовляється від відшкодування частини витрат на:
- розробку технології
- випробовування безпечності й ефективності
- виробництво
і навіть розігрує дози препарату в лотерею.
А гомеопатія так уміє? Та ну, гомеопатів задушила б жаба продавати препарати з мізером діючої речовини за собівартістю. Та й навіщо? Легше вигадати ворога, Біг Фарму, і звинуватити фармацію в усіх смертних гріхах, зокрема спробі нажитися, а про колоду у власному оці анічичирк. Конструктивна критика від шарлатанів неможлива, оскільки вони не здатні на щось складніше за гомеопатичні розведення.
А покупець і радий обдурювати себе: у 2017 році українці витратили на аптеки 54 мільярди гривень, а з них 14 мільярдів пішло на ліки з недоведеною ефективністю. Просто уявіть, що з 1000 гривень, що їх відклали на ліки, 259 гривень викинули у смітник! Більш ніж чверть коштів з'їдає наше невміння шукати надійну інформацію в Інтернеті!
Генна терапія від СМА — це не те, на чому варто економити. Краще почати з себе і не купувати ліки, які не діють від слова взагалі. На питання, скільки саме мають коштувати дієві ліки, мають відповідати експерти.