Декілька десятиліть на слуху були виступи єврейського пропагандиста Гаррі Беркута, в яких він говорив про створення нової єврейської держави на базі південних областей України з центром у Дніпрі з майбутнім переселенням туди євреїв з Ізраїлю. Попереджаючи події, у 2012 році у м. Дніпрі було збудовано найбільший у світі єврейський культурно-діловий центр «Менора», в єдиному комплексі з хоральною синагогою «Золота Роза».
Бажання світового єврейства змінити адресу державної прописки цілком зрозуміле. Про це не приховуючи який рік говорять багато єврейських політологів. Причин багато. Ізраїль за 70 років не відбувся як держава — весь цей історичний період він існує лише завдяки астрономічним дотаціям із США. Друга причина — вороже арабське оточення, яке колись свого досягне — знищить Ізраїль. Визначальним є екологічний чинник. Щороку жити на Близькому Сході важче — зростає температура.
Виходячи з цих факторів, керівництво Ізраїлю для початку процесу розглядає варіанти переселення в нові регіони з перспективою перенесення державності. Останнє — процес складний, але можливий. Враховуючи майбутній розпад — а саме поділ України між сусідами, найбільше підходить Закарпаття. Галичину ми виключаємо з цих територій, оскільки у Польщі свої види на ці землі, до того ж поляки історично не вподобають євреям.
І так один із варіантів — Закарпаття, на яке і зроблено ставку світового єврейства.
Нерухомість та євреї Закарпаття!
Активний початок присутності єврейства на Закарпатті розпочався приблизно після 1997 року, коли почала підніматися зірка депутата ВРУ В. Балоги. Тоді до нього почали активно приїжджати представники єврейських емісарів. На його кошти була збудована синагога. І дуже багатозначно те, що на її відкритті у 2006 році був присутній рабин Рабінович, онук легендарного рабина Хаїма Елейзера Шпіра.
У цей час євреями викуповуються всі архіви з єврейської нерухомості в обласному центрі — Ужгороді, як у іншому та інших містах області. Починається її повернення. Як правило, представники євреїв намагалися отримати нерухомість безплатно. Іноді шляхом підкупу чиновників. Найлегше це відбувалося в Мукачеві, де за процесом стояв американський мультимільйонер Алекс Ровт, який народився в цьому місті.
У місті за короткий час євреям було повернуто колишні культові будівлі, які колись належали їм: військові склади, готель «Зірка», колишня будівля військкомату та інше. Євреями починається масова скуповування житла в Мукачеві. Це призводить до збільшення єврейської діаспори. Щось подібне спостерігається в інших містах області. А повертати було що. Наприклад у довоєнному Ужгороді були дві вулиці — Мукачівська та Другетів, на яких жили лише євреї. Що належало євреям у Мукачеві при тому співвідношенні населення, ми можемо собі тільки уявити по одному лише історичному центру міста.
У Мукачеві в районі колишнього заводу «Точприлад» знаходиться величезний колишній цвинтар. Там був похований великий для євреїв рабин Шпіро. Стверджується євреями, що він дорівнює за значимістю тому, що похований в Умані. Це вказує на те, що за бажанням можна створити не менш популярний паломницький центр хасидів у Європі, але вже в Закарпатському Єрусалимі.
Чи бути «Новому Єрусалиму» на Закарпатті?
Питання складне. Проте, на сьогодні відомо багато ознак і фактів, які вказують на те, що цей проект активно реалізується. Насамперед це об'єктивні причини. Держава Ізраїль на Близькому Сході приречена на знищення.
Думати про переселення громадян Ізраїлю на безпечніші землі з кращими кліматичними умовами стали майже відразу після розпаду СРСР. Україна йшла першою у сценарії поділу і все до цього готувалося. Але корективу внесли події у Югославії. Ця слов'янська країна пішла першою під ніж глобалістів.
Про те, що глобалісти інакше вбачають майбутнє Європи, вказує один епізод. Господар італійського кафе у м. Пряшів, літня людина, розповідав, що в середині 90-х років його друг, який працював в уряді молодої Словацької Республіки, показав йому карту майбутньої Європи, на якій уже не було України як держави. Її територія була поділена між сусідами.
Більшого інтересу викликала нинішня Закарпатська область. На її місці знаходилося інше державне утворення з іншою назвою, що стосується євреїв. Але найнесподіванішим для італійця було те, що частину території Словацької Республіки, а саме нинішній район Михайлівці із самим містом було включено до нової держави.
Підтвердити реальність цих планів на сьогодні може хіба що генеральний план розвитку району Михайлівці та самого міста. Якщо в ньому заплановано на найближчі роки масове будівництво житла, то цей проект робочий. Для початку автономна республіка Підкарпатська Русь або з іншою назвою вже у складі Чехії і Словаччини, у яких є бажання об'єднатися. Усе наступне буде вирішувати капітал. На сьогодні Європа та США готові виділяти та вкладати кошти не в саму Україну, а саме у її західні регіони.
Про нове обличчя Європи після розпаду Євросоюзу вказує інформація про створення нового союзу в кільці Карпат, куди має увійти Молдова, Румунія, Польща, Угорщина, Австрія, Чехословаччина, якась частина колишніх югославів. Все це із центром у Празі.
Тепер розглянемо, на що Захід готовий вкладати гроші на Закарпатті. Військові об'єкти для ЗС України не беруться до уваги.
За словами македонського журналіста, Ізраїль планує переселити на територію нинішньої Закарпатської області найближчими роками до 200 000 своїх громадян. Під це розпочато будівництво житла. Підрядником виступає македонська фірма. Замовлення передбачає будівництво як котеджів на сім'ю, так і багатоповерхівок з окремим входом у двір.
Побічно це підтверджують і самі закарпатці, які мають відношення до будівництва. За їхніми словами, м. Ужгород з населенням до бойових дій у 128 000 осіб планують збільшити до 500 000 осіб. Як забезпечити цю кількість водою ніхто не знає — потрібно створити новий водозабір, збудувати очисні споруди, вирішити багато інших питань. Але ж місту з таким населенням бути!
Перший крок у реалізації цього проекту зробила маріупольська будівельна фірма, яка переїхала до Закарпаття з усім штатом спеціалістів навесні 2022 року. Рішенням сесії Ужгородської ради у 2023 році під будівництво 29 будинків (висотою дев'ять поверхів) було виділено територію колишнього заводу «Ужгородприлад». Розпочато будівництво багатоповерхівок на вулиці Грушевського в Ужгороді на місці території колишньої котельні. Розглядається питання знесення циганського табору у мікрорайоні «Радванка» та будівництва там житла. Насамперед місто планують розширити за рахунок земель сіл, що примикають до міста.
Бере активну участь у будівництві житла для євреїв американець Алекс Ровт. Наприкінці 90-х років він створив будівельну фірму «Газда», яка за останнє десятиліття суттєво розширила обсяги будівництва різного житла як в Ужгороді, так і Мукачеві, де заплановано будівництво кількох мікрорайонів. Активно будується житло та в інших районних центрах. Сьогодні А. Ровт є одним із кураторів цього проекту. Найреальніше він відповідає за будівельний напрямок та взаємодію з владою. Роль сусідів у цьому проекті покажуть зустрічі перших осіб цих країн з керівниками єврейських громад.