ЩО ТАКЕ МАСОНСТВО?

 

ЩО НЕ РОБИТЬ МАСОНСТВО?

 

ПРИНЦИПИ МАСОНСТВА

І.

Масонство — це асоціація вільних людей, звичаї якої походять від середньовіччя будівельних братств. Правила, оскільки вони були дійсними для тих братств і містилися в різних документах, а саме в так званих «Старих обов'язках масонів 1723 року» та в ритуалах, все ще служать для масонства як керівництво для навчання.

II.

Масони вважають себе братами, свою федерацію — братською. Вони знають, що всі люди, незалежно від того, наскільки різні їхні дари та обставини, народжуються рівними творіннями. Але вони також знають, що цю істину часто неправильно розуміють у людському житті, і тому вважають своїм обов'язком пробуджувати та практикувати братерський дух між собою та по відношенню до своїх ближніх.

III.

Метою масонства є виховання у своїх членів справжньої людяності. Засобами для досягнення цієї мети є: практика символічних обрядів, успадкованих від будівельних братств; взаємні настанови з найважливіших справ людства; плекання ідеалу і заохочення до справжньої дружби і братерської любові; Виконання громадських обов'язків та плекання милосердя. Крім того, масонство має на меті поширювати свої принципи поза межами ложі, сприяти освіті та просвітництву в міру своїх можливостей, підтримувати благодійні    установи та, якщо необхідно, засновувати їх і протидіяти нетерпимості.

IV.

Масонський союз працює на честь всемогутнього будівничого або Архітектора всіх світів. Масонський союз шанує принцип свободи совісті, переконань і духу і відкидає будь-який примус, який загрожує цій свободі. Масонський союз поважає кожне щире зізнання і кожне чесне переконання і відкидає будь-яке переслідування інакомислячих. Відповідно до старих традицій, Книга Священних Законів, косинець і компас, Три Великі Світла масонства, є символами на вівтарі для всіх ритуальних робіт. Можна порівняти з терміном «Бог», який використовується в хрестиянських релігіях.

V.

Масон вважає своїм обов'язком захищати свободу, незалежність вітчизни та робити все можливе, щоб підтримувати внутрішній мир словом, письмом і ділом. Вірний традиціям держави, він виступає за дотримання прав людини. Окремі члени повинні брати участь у громадських справах, дотримуючись масонських принципів і діяти так, як вони вважають найкращим для добробуту та процвітання Батьківщини.

VI.

Ложа — це спокійний і нейтральний храм, поріг якого не повинні переступати контрасти та пристрасті зовнішнього життя. Ложа не втручається в партійні чи конфесійні питання. Однак для навчання з таких питань дозволяється взаємообмін думками, який, однак, не може призвести до голосування чи навіть резолюцій, які могли б зашкодити індивідуальній свободі членів.

VII.

Союз приймає вільних людей з доброю репутацією, без різниці віри, раси, національності, політичної партії чи громадянського стану, які бажають об'єднатися як брати в прагненні до облагородження. Він не заохочує формального набору членів. Це не виключає можливості того, що члени ложі надають просвітницьку інформацію про природу та мету федерації чоловікам, яких вони вважають відповідними для масонства.

VIII.

Масони зобов'язані сумлінно дотримуватися законів Великої Ложі та Ложі, захищати та просувати свою честь та інтереси в міру своїх можливостей. Якщо цього вимагає судимість або обставини, вони можуть вийти з Федерації.

 

МАСОНСЬКА ТАЄМНИЦЯ

В основі масонської таємниці лежить філософська концепція внутрішнього просвітлення, розвиток якої починається із запису. (Освальд Вірт)

Масонська таємниця змушує мовчати настільки наполегливо, що масони навіть не відповідають на розбіжності, навіть наклепи, які поширюють про них, – пише Жан-П'єр Баяр. Завдяки цій таємниці та цій стриманості багато авторів змогли опублікувати найгірші фантазії про масонський орден. Через цю таємницю інші могли бачити у масонстві таємне товариство, яке чинить майже такі ж образи, як і світські таємні товариства політичного ухилу.

 

Враховуючи те, що масонство, або «каменярство» у менш відомому серед суспільства використанні цього слова у даному контексті, є по всьому світу і Україна не вийняток. А тому довкола українського масонства так само створено багато міфів, що зазвичай свідомо створювалися з різними політичними або комерційними цілями. Згадаємо про ніби то належність Ордена Св. Станіслава до масонських організацій. Хоча даний «Орден» лише нагородна установа, що вручає медалі, причому єдиний раз, коли вони збираються — це при врученні медалей новим «лицарям». Велика Ложа України офіційно визнала, що немає стосунку до даного ордену, і зазначила: «Там не завжди дотримуються принципу „доброї слави“, який є для нас фундаментальним».

Велика Ложа України (англ. Grand Lodge of Ukraine) — регулярна (визнана) головна масонська організація, що об'єднує «блакитні» (Іоанівські) масонські ложі на території України. Інстальована 18 вересня 1919 року в місті Києві під назвою The G.L. of Ukraina St. Andraeus Praevocatus within their H.Q. at the Or. of Kyiv. Для тих часів було звичаєм що і Великі Ложі мали особливі назви. Наразі деякі Великі Ложі також мають або зберегли особливі назви.

Історія створення та розвитку ВЛУ 24 вересня 2005 року у Парижі, у своєму Великому Храмі, Велика Національна Ложа Франції спільно з Великою Ложею Австрії реінсталювали Велику Ложу України. У церемонії взяли участь представники дружніх країн, у особі Великого Майстра Великої Ложі Австрії та Помічника ВМ Великої Ложі Польщі, при чому кожний служив або французькою, або своєю рідною мовою, згідно з Ритуалом Великої Ложі (Емулейшен). Велика Ложа України об'єднала п'ять Лож: чотири ДЛ, що були сформовані і потім освячені ВНЛФ між 1993 та 2000 роками, а саме «Три Колони» № 785 у Києві, «Фенікс України» № 1016 у Харкові, «Каменяр» № 1232 у Львові, та «Золота Акація» № 1309 у Одесі, котрі були об'єднані у Дистрикт Україна у травні 2001 року, а також п'яту Ложу «Світло», освячену Великою Ложею Австрії у Львові. На сьогоднішній день станом на 2021 рік до складу Великої Ложі України входить чотирнадцять Достойних Лож. В Україні до регулярного масонства належить тільки Велика Ложа України, визнана Великою Об'єднаною Ложею Англії (United Grand Lodge of England), яка в свою чергу вважається найстарішою масонською гранд-ложею в світі.Прихильники теорії змов стверджують, що на українських грошах ви можете щодня бачити масонські символи.

«Всевидяче Око» на 500 гривнях України

У детальному описі банкноти, яку надали пресслужба НБУ говориться:

«Зліва від будівлі розміщено графічне зображення авторського малюнку Григорія Сковороди до його творів («Піфагоровий трикутник», у який Г.Сковорода вкладав глибокий символіко-філософський зміст)". Приналежність Григорія Сковороди до масонства ніде не зафіксована та виглядає сумнівною. Натомість відомий український геній, поет, громадсько і політичний діяч Іван Франко найімовірніше був масоном. Достатньо пригадати його твір "Каменярі" який він присвятив своїм братам-каменярам і в якому передав емоцію українського масонства, яку безпосередньо пропустив через себе. І власне людям котрі не розібралися, а піддалися міфам та теоріям змови, варто усвідомити, що масонство є передусім тяжкою працею над собою.

Масонство — релігійно-етичний рух, прибічники якого закликають до морального самовдосконалення. Масони — це члени духовно-етичних організацій "вільних каменярів". Простими словами у справжньому масонстві є відданість каменярським ідеалам та принципам і вона не співмірна з пріорітетністю служіння "золотому тільцю". А прагнення робити більше для користі суспільства часто піддане переслідуванням з боку тих, хто дбає передусім у власні інтереси за рахунок інших. Відповідно до ландмарок масонства, масоном може стати лише людина, яка вірить в Бога, але релігійні переконання кандидата є предметом його совісті. Масон може сповідувати будь-яку релігію, але повинен бути "чоловіком вільним і доброї слави". При цьому один з принципів масонства встановлює, що масонство не може вимагати від масона виконання будь-яких обов'язків, які б зашкодили обов'язкам масона перед своєю релігією, своєю родиною та своєю Батьківщиною.

 

Завіса, яка огортала масонську таємницю, протягом століть викликала стільки жорстоких коментарів, тому що одна з клятв у ложі говорить, що той, хто її приймає, не повинен видавати таємницю під страхом смерті, перерізавши собі горло. Це символічне перебільшення часто сприймалося буквально. Насправді ця обітниця колись дозволяла найгірші припущення — окрім контексту та обставин посвячення.

У ритуалі високих ступенів ми знаходимо таке запитання: чи було б прикро, якби людина, яка може зрозуміти нас, відкрила нашу таємницю? Ритуальна відповідь: це було б благословенням, тому що це був би додатковий брат. Гумор ніколи не зупинявся біля воріт найамбітніших суспільств.

Сертифікат (диплом) майстра-масона, подібні документи видавалися (іноді видаються й зараз) після піднесення члена ложі до 3-го ступеня.

 

 

ЖІНОЧЕ МАСОНСТВО

SGLA — це слухняність лише для чоловіків, як і в усіх інших регулярних великих ложах у всьому світі.

Жінки, які бажають практикувати королівське мистецтво, мають можливість приєднатися до жіночих масонських обрядів.

Жіночі ложі існують давно, у таких країнах, як Англія чи Франція, понад 100 років. В Україні також давно є жіноче масонство. Зараз вони міцно закріпилися в масонському ландшафті.

GLFS, зазначаючи, що емансипація жінок – це вже не лише законодавча та політична боротьба, але й культурна та духовна боротьба, пропонує підхід ініціативного пошуку, спрямований на внесок у моральне, інтелектуальне та духовне вдосконалення людства для роботи. GLSF підкреслює, що жіноче масонство було створено не проти чоловіків, а для жінок, і з цією метою спільно з чоловічими послухами, щоб побудувати більшу гармонію в людських стосунках і повноту буття через символічну роботу та передачу ініціації.

SGLA та GLFS підтримують регулярний та гармонійний діалог між керівними органами обох послухів. Цей обмін може бути лише корисним для масонства та спільних цілей GLFS і SGLA, SGLA заохочує контакти між ложами обох послухів через обговорення та роботу поза ритуалом.

ДОВІДКА Масонські ложі спочатку були ложами (цехами) будівельників, що займались будівництвом храмів. Назва масон та франкмасон походить від фр. franc-maçon (у старофранцузькій massonангл. freemason), вживається також буквальний переклад цієї назви — вільний муляр, адже саме слово масон означає "муляр". З часом поряд зі справжніми будівельниками, так званими "операційними масонами", в ложах почали з'являтися люди, які безпосередньо не зводили церковні будівлі, але мали на меті будівництво духовного символічного Храму, їх стали називати "спекулятивними" (від англ. speculative — "теоретичний", "гіпотетичний", "дослідницький").

Масонство існує у формі місцевих лож — зазвичай невеликих груп чисельністю до 40-50 осіб, об'єднаних територіально; існують ложі більші за чисельністю. Місцеві ложі засновуються Великою Ложею, яка править для них материнською. Як правило, в одній країні існує тільки одна "Велика Ложа". У США, однак, "Велика Ложа" є в кожному штаті. На чолі Великої Ложі стоїть Великий Майстер, якого обрали з числа братів (масонів). Масонство називають орденом, якщо говорять про нього як про організовану спільноту людей, або братством, маючи на увазі або підкреслюючи братський характер взаємин між членами лож (масонами).

Перші масонські ложі були засновані в XVII столітті в Англії, організаційно масонство оформилося з виникненням першої Великої Ложі в 1717 році в Лондоні, що стала згодом Об'єднаною Великою Ложею Англії (ОВЛА), і яку називають материнською для всього масонства. Основною версією походження масонства вважається версія про походження від середньовічних корпорацій будівельників-мулярів, проте існують теорії про давніше походження масонства, початок якого виводиться від орденів тамплієрів і гільдій мулярів XIII століття.

Правила, яких дотримується і на яких побудовано масонство, називаються ландмарками. Вони залишаються незмінними з давніх-давен. Одним з авторитетних джерел традиційного масонського права є Конституції Андерсона, опубліковані Великою Ложею Англії (сучасна) 25 березня 1722 р.

ДОДАТКОВО Проголошений масонами ідеал об'єднання людей на засадах братерства, любові, рівності та взаємодопомоги зумовлював зміст їхньої програми, в якій ідеї антиклерикалізму поєднуються з елементами релігійного містицизму. Вихідним принципом в поглядах масонів на соціальну дійсність є визнання реально існуючих у соціальному житті суперечностей, які є причинами розбрату між окремими громадянами й народами. Це створило передумову для критики масонами соціальної несправедливості, національного гноблення, релігійної нетерпимості. Кінцева мета — утворення всесвітнього братерства людей на засадах свободи й справедливості. Шлях для досягнення цього, на думку масонів, пролягає через духовне переродження людства. Відкидають революцію як засіб досягнення проголошеної мети. Проголошують принцип віротерпимості. Увага масонів звертається на необхідність морального самовдосконалення, а також духовного росту в рамках тієї релігії, яку кожен з них сповідує. Вважаючи Бога Великим архітектором Всесвіту, масони вважають себе його мулярами.

Не мало важливим є той факт, що масонські ложі різних країн світу сьогодні підтримують Україну та допомагають фінансово.


24.08.2022 року Божого
РОМАН РЕВЕДЖУК