Психологія — це наука, що вивчає розум та поведінку людей. Дослідження в цій галузі тривають десятиліттями, і хоча ми набуваємо все більше знань, все ще багато залишається невідомим. У цій статті розглянемо кілька цікавих фактів, які можуть пояснити деякі речі, які ми спостерігаємо в собі чи в інших.

  1. Якщо у нас є план Б, наш план А з меншою ймовірністю спрацює. Вчені з Університету Пенсільванії виявили, що коли учасники думали про запасний план, то гірше виконували завдання, ніж ті, хто цього не робив. Це пов'язано з теорією очікування, яка стверджує, що ваша мотивація до чогось залежить від того, чи очікуєте ви на успіх. Резервний план може стати перешкодою для досягнення мети, оскільки в ньому передбачена невдача.
  2. Позіхання може бути заразним і допомагає нам згуртуватися. Це пояснюється співчуттям, що виникає, коли ми бачимо або чуємо позіхання у когось іншого. Відповідальна за це емпатія допомагає нам зрозуміти, чому позіхання є заразним.
  3. Ми більше дбаємо про одну людину, ніж про масштабні трагедії. Якщо проблема здається надто великою, ми можемо відчувати себе безпорадними та незначними, що знижує нашу мотивацію допомогати. Тому дослідники Університету Пенсільванії рекомендують зосереджуватися на конкретних історіях та людях, які потребують допомоги, щоб почуватися більш вмотивованими.
  4. Початок і кінець легше запам'ятовуються, ніж середина. Це називається ефектом послідовної позиції і може пояснити, чому важко запам'ятати зміст списку або презентації.
  5. Негативні речі здаються більш значущими, ніж позитивні, тому потрібно п'ять позитивних подій, щоб змінити сприйняття однієї негативної події. Це феномен, відомий як вплив негативного. Отже, практика позитивного мислення та фокусування на добрих подіях може допомогти зменшити вплив негативного і підвищити загальний рівень щастя та задоволеності життям.
  6. Їжа здається смачнішою, коли її приготував хтось інший. Чи питали ви себе коли-небудь, чому їжа, яку готують мами, завжди виходить так смачною? Науковці пояснюють це тим, що коли хтось інший готує для нас, ми очікуємо нового, цікавого досвіду і вже заздалегідь налаштовуємось на задоволення. З іншого боку, коли ми готуємо їжу для себе, процес може стати рутинним і менш захоплюючим, що знижує наше задоволення від їжі. Тому, якщо вам потрібно підняти настрій, дозвольте комусь іншому готувати для вас чудову їжу.
  7. Ми любимо заздалегідь знати, що нас чекає, навіть якщо це неприємні речі. Коли ми не знаємо, чого очікувати, наш розум перенапружується, намагаючись передбачити можливі наслідки.
  8. Люди схильні порушувати правила, коли відчувають обмеження свободи, це називається реактивністю. Підлітки часто проявляють таку поведінку.
  9. Є природна реакція тиснути й обійматися з милими речами, цуценятами і немовлятами, це відомо як мила агресія. Трохи агресії врівноважує позитивні почуття.
  10. Упередженість підтвердження — це коли ми схильні шукати інформацію, що підтверджує наші вже існуючі погляди і відкидаємо інші варіанти.
  11. Добра музика сприяє вивільненню дофаміну та інших хімічних речовин, що сприяють гарному самопочуттю. Ми часто надаємо перевагу мелодіям, які любили в підлітковому віці.
  12. Спогади більше схожі на зібрані разом картинки, ніж на точні миттєві знімки. Це може призводити до помилок у спогадах.
  13. Парейдолія — це схильність розглядати конкретні зображення, наприклад обличчя, у випадкових або неоднозначних візуальних моделях.
  14. Ефект Пігмаліона — це коли високі очікування призводять до покращення продуктивності. Завищені очікування вчителів можуть призвести до успіху учнів.
  15. Наш мозок краще обробляє короткострокові терміни, як-от ті, що вимірюються днями, ніж довгострокові, як-от місяці чи роки. Тому термінові, неважливі завдання можуть бути більш привабливими, оскільки їх швидше та легше виконати.

      Більше статтєй на тему психології можна знайти на каналі Справжні мотиви (https://t.me/psychyoga)