Верховний суд Іспанії ухвалив тимчасово призупинити роботу Telegram. Українські законодавці та чиновники теж вишукують способи прикрутити «телегу», посилаючись на російський контроль.

Від чого я, власне, не у захваті, бо наразі незалежні Telegram-канали — хіба не єдина альтернатива умовному «єдиному марафону» в Україні та побєдобєсію на росії. Державні секрети та дійсно таємну інформацію через Telegram навряд чи передають. Інша справа, що пости у каналах дратують можновладців обох країн.

Проте куди важливішим було б зробити аудит щодо того, які державні органи досі користуються чи користувались до останнього часу програмним забезпеченням рф. Ось де може бути прихована справжня небезпека. Скільки інфо отримали російські спецслужби через ПО російського походження, і як нею зараз користуються? Нам усім ще доведеться це дізнатись.
Нагадаю про 1С та подібні програми, які обслуговували бухгалтерський облік тисяч підприємств. Вони містили набагато більше цінної інформації, ніж пости у Telegram.

Дещо подібні системи є у банківській сфері. Протягом 2017–2021 років АТ «Ощадбанк», за часів керівництва Андрія Пишного, уклав 10 договорів на постачання послуг з обслуговування програмного забезпечення з ТОВ «ОС Консалтинг». Загальна сума контрактів — 165 млн грн.

Що це за компанія? На її сайті ви знайдете, що «ОС Консалтинг» співпрацює з численними банками, і вона спеціалізується на базах даних Oracle. Начебто усе зрозуміло та прозоро.

Проте ця сама компанія є фігурантом справи про можливе використання клієнтських даних на користь росії. Рішення суду ви можете знайти за цим посиланням:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/107592069

Ухвала Київського апеляційного суду від 10.11.2022 у справі №761/20087/22 вказує, що СБУ разом з Офісом Генерального прокурора здійснювала досудове розслідування, яким встановлено, що російськими комерційними структурами «група Борлас» та ЗАТ «РДТЕХ» (москва), які співпрацюють з правоохоронними органами та силовим блоком країни-агресора, з метою організації віддаленого доступу до інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних мереж та систем державних установ України, її об`єктів критичної інфраструктури, банківського сектору тощо, для подальшого збору конфіденційної інформації в інтересах рф, а також тінізацїї національної економіки, на території України було зареєстровані та використовуються підконтрольні СГД:

- ТОВ «ОС Консалтінг» (ЄДРПОУ 32855605),
- ТОВ «РДТЕХ» (ЄДРПОУ 36081042),
- ТОВ «БСС Україна» (ЄДРПОУ 38956585),
- ТОВ «Сінсет» (ЄДРПОУ 30636241, минула назва ТОВ «БОРЛАС УКРАЇНА»).

Зауважте, що ТОВ «РДТЕХ» (дочірня структура ЗАТ «РДТЕХ», рф) першочергово створено як центр технічної підтримки програмних та апаратно- програмних рішень Оracle та IBM, що передбачає безпосередній та віддалений доступ до автоматизованих систем державних та комерційних замовників.

За матеріалами слідства, протягом 2016-2020 років за результатами проведених конкурсних торгів, ТОВ «РДТЕХ», ТОВ «ОС Консалтінг» та ТОВ «БСС України» отримали кошти на суму понад 500 млн грн за послуги з технічної підтримки та примірники програмного/апаратного забезпечення. Від кого? Ось тут найцікавіше.

Гроші перераховували розпорядники державних коштів:
- АТ «Державний експортно-імпортний банк України»,
- АТ «Ощадбанк»,
- Національний Банк України,
- Міністерство фінансів України,
- Центральна виборча комісія,
- Державна служба фінансового моніторингу України,
- Центр обслуговування підрозділів Національної поліції України та інші.

https://youcontrol.com.ua/catalog/court-document/106385778/

Я не знаю, чи передавали ці компанії дані українських державних установ та банків до росії. І якщо так, то які саме. Можливо, все це «чудовіщная нєсправєдлівость», і «ОС Консалтінг» — то є патріоти України. Проте наведене мною рішення суду є чинним, а у новинах я не зустрічав жодного натяку на те, що «ОС Консалтинг» піддається неправомірним утискам з боку української влади. Єдину згадку про компанію я знайшов у «Наших грошах», з публікації яких випливає, що «ОС Консалтинг» зареєстровано на офшорні компанії. Тим не менше, державні установи охоче сплачували мільйони на непрозору компанію, навіть після анексії Криму.

Зокрема, протягом 2017 – 2021 років «Ощадбанк» укладав 10 договорів на постачання послуг з обслуговування програмного забезпечення з ТОВ «ОС Консалтинг». Про МВС, Нацбанк та Мінфін я мовчу. Для себе я розумію, що Оracle та IBM пропонують суто технічну платформу, але вкрай багато залежить від конкретних налаштувань.

Скріншоти з означених ресурсів, на випадок «зникнення» справ, ви можете знайти нижче:

 

Caption